Letoun súdánského prezidenta Umara al-Bašíra přistává v Pekingu (28. června 2011) | foto: AP

Bašír navzdory zatykači cestuje po světě, do Pekingu ale letěl složitě

  • 6
Na súdánského prezidenta Umara al-Bašíra sice vydal Mezinárodní trestní soud zatykač, státník ale přesto cestuje po světě. Naposledy ho pozvali do Pekingu, kam ovšem přiletěl s čtyřiadvacetihodinovým zpožděním. Jeho letoun se zpozdil, když ho ze vzdušného prostoru vykázaly turkménské úřady.

Bašír přistál v Pekingu brzy ráno, informovala v úterý agentura Nová Čína. Súdánský prezident měl ovšem přiletět o den dříve a kvůli zpoždění musela být odložena na středu i pondělní schůzka s jeho čínským protějškem Chu Ťin-tchaem.

Umar al-Bašír po příletu do Pekingu

Světové agentury uvedly, že súdánská delegace vyrazila do Pekingu už v neděli z Teheránu, kde se Bašír zúčastnil protiteroristické konference. Pár hodin po vzletu ale bylo vládní letadlo zpátky na teheránském letišti.

Chtěli se piloti vyhnout zatčení?

Chartúm oficiálně zpoždění nevysvětlil, uvedl k němu pouze toto: "Prezidentský letoun letěl v neděli nad Turkmenistánem, když si vybrali jinou trasu."

Agentura AP podotkla, že během cesty na palubě letadla vyvstaly zmatky ohledně letového plánu a je možné, že piloti zvažovali kudy letět, aby se vyhnuli státům, které uznávají Mezinárodní trestní soud a mohly by prezidenta zadržet.

Konflikt v Dárfúru

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví. Ty zahájily etnické čistky černých Afričanů. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další skoro tři miliony lidí musely opustit své domovy.

Mezinárodní trestní soud prahne po Bašírovi už několik let, vydal na něj zatykač kvůli obvinění z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy v provincii Dárfúr. Bašír ale dále stojí v čele Súdánu a občas i cestuje do zahraničí.

Přivítali ho i jinde, brání se Čína

Umožňuje mu to fakt, že ne všechny země Mezinárodní trestní soud uznávají. Od vydání zatykače v roce 2009 už navštívil Eritreu, Egypt, Libyi, Katar a Keňu, která dokonce Mezinárodní trestní soud uznává, nicméně Bašíra se rozhodla nevydat.

Čína soud neuznává, navíc se Súdánem čile obchoduje - je jedním z největších zahraničních investorů v súdánském ropném průmyslu. Peking proto v posledních dnech čelil kritice humanitárních organizací i Spojených států.

Například Amnesty International prohlásila, že nezatkne-li Čína Bašíra, země se stane "rájem pro údajné pachatele genocidy". "Prezident Bašír navštívil i další země při mnoha příležitostech a byl v těch zemích vřele přivítán," nechal se slyšet mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.

Súdán (zelená), Írán (modrá), Turkmenistán (červená) a Čína - Peking (žlutá)

Súdán (zelená), Írán (modrá), Turkmenistán (červená) a Čína - Peking (žlutá)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video