Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bártova ABL byla zřejmě v hledáčku tajné služby

BIS možná už v roce 2009 varovala vládu i prezidenta před bezpečnostní agenturou ABL. V její výroční zprávě je totiž nenápadný odstavec, podle kterého do politiky pronikají podezřelí lidé, kteří tak chtějí prosazovat své obchodní zájmy. Jejich kariéra pak začíná přes sponzoring politických stran.

"Do regionální i celostátní politiky pronikají osoby s kontroverzní minulostí s cílem uplatnit své soukromé nebo podnikatelské zájmy. Na počátku infiltrace je zpravidla významný sponzoring konkrétního volebního uskupení a prosazení jeho lídrů do orgánů samosprávy," konstatuje BIS ve veřejné výroční zprávě za rok 2009, tedy právě v době, kdy Věci veřejné začaly pronikat do komunální politiky.

Dvě věty BIS v kostce shrnují odtajněný plán Víta Bárty, jak se přes politiku dostat k velkým zakázkám (více čtěte zde). "Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci," uvedl Bárta v roce 2008, tehdy jako generální ředitel ABL.

Kam to dotáhli lidé z ABL

Vít Bárta, bývalý generální ředitel ABL - ministr dopravy, nekorunovaný vládce strany.

Josef Dobeš, bývalý člen představenstva ABL - ministr školství 

Mirek Zahálka, bývalý člen představenstva ABL - byl náměstkem na ministerstvu vnitra, musel odejít

Kryštof Hajn, dříve pracovník ABL - byl náměstkem pro evropské záležitosti na ministerstvu školství, musel odejít

Michal Moroz, vlastník agentury, která s ABL spolupracovala - náměstek na ministerstvu vnitra

David Kádner, bývalý člen týmu auditorů ABL - poslanec, člen komise pro kontrolu BIS

Tomu, že BIS opravdu o ABL věděla a také před ní varovala, svědčí i její reakce na pondělní kritiku poslance za ČSSD Františka Bublana, že tajná služba v případě ABL selhala. "Nic jsme nezanedbali," prohlásil rezolutně její mluvčí Jan Šubert.

Podle něj se služba dlouhodobě zabývá všemi aktivitami, u kterých je podezření, že směřují k odstranění demokratického systému. "Pokud získáme poznatek o takových aktivitách, tak informujeme naše adresáty, tedy vládu a prezidenta republiky," vysvětlil mluvčí, který ale odmítl odpovědět na konkrétní dotaz, zda se varování týkalo právě ABL.

"Musím zůstat u obecného. Nemohu říkat, kterou osobou nebo institucí se zabýváme, tím bychom torpedovali vlastní práci," dodal.

Konkrétní informace ale získala vláda a prezident, kteří četli tajnou zprávu BIS. Ta na rozdíl od veřejné obsahuje konkrétní jména.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video