Martin Barták. Budoucí náměstek ministra vnitra

Martin Barták. Budoucí náměstek ministra vnitra | foto: iDNES.cz

Barták bude náměstkem bez vlivu. Pokud se na vnitro vůbec dostane

  • 111
Nový ministr vnitra Radek John nesouhlasí s tím, aby se jeho náměstkem stal Martin Barták nominovaný ODS. Pokud se tak přece jen stane, nedovolí mu přivést si lidi a omezí jeho kompetence na minimum.

Ještě nedávno byl Martin Barták vicepremiérem a velmi autoritativním ministrem obrany, který v resortu o všem důležitém rozhodoval sám.

V nové vládě Petra Nečase (ODS) však bude podle všeho jedním z nejslabších náměstků. Nebude mít právo přivést si ani vlastní podřízené. Tedy za předpokladu, že Barták vůbec na jedno z ministerstev usedne. Nečas totiž popřel, že by jmenování Bartáka byla pro něj nepřekročitelná podmínka.

Zatím stále platí, že podle koaličních dohod má být Barták náměstkem ministra vnitra Radka Johna z Věcí veřejných. Nominovala ho ODS. Johnovi se to však nelíbí, Bartáka v minulosti kritizoval.

Náměstek vs. ministr

Martin Barták
Exministra obrany v úřednické vládě chce nyní Johnovi na vnitro dosadit ODS. Podle koaliční dohody má nárok na dvě místa náměstků.

Radek John
Ministrovi vnitra se člověk zatížený nepříliš lichotivou pověstí do nejbližšího týmu vůbec nehodí. Nejde dohromady s proklamovanou snahou o čistou politiku.

Koaliční dohoda je jasná. Když VV dostaly post ministra vnitra pro Johna, ODS má právo obsadit posty dvou náměstků – pro vnitřní bezpečnost a evropské záležitosti. A na "vnitráckou" diplomacii nominovali právě Bartáka, muže s problematickou pověstí.

"Pakliže na něm bude Petr Nečas trvat, nezmůžeme proti jeho příchodu nic. Ale garantuji, že Barták nebude mít v resortu absolutně žádnou moc," tvrdí zdroj z nejbližšího okolí Radka Johna.

Barták prý dostane zákaz přivést si – v nadsázce řečeno – i sekretářku. Jako náměstek pro evropské záležitosti bude mít jen zhruba padesát podřízených a žádný vliv na policii. Všechny kroky bude prý osobně kontrolovat John.

Věci veřejné odmítají Bartáka především pro jeho minulost. Například podíl v jedné ze svých firem prodal (prý nevědomě) Andreji Korpljakovovi, jehož tajná služba označila za hlavu ruské mafie.

Kritizují i jeho dosavadní angažmá na ministerstvu obrany. Podle manažerů rakouské firmy Steyer byl Barták účastníkem zákulisních her, které provázely nákup obrněných transportérů Pandur. Barták to popírá. Případ však vyšetřuje policie. Kromě toho zaměstnal na ministerstvu obrany bývalého šéfa NBÚ Jana Mareše, který byl usvědčen ze styků s konkurzním gangem soudce Berky.

"Už se k nám dostaly informace, že by měl s Bartákem přijít i Mareš. Okamžitě jsme řekli ne," uvedl zmíněný zdroj.

Předseda ODS Petr Nečas zatím na své nominaci trvá. "Záleží mi na tom, aby byl na důležitém úseku vnitra zabývajícím se evropskými otázkami kompetentní člověk. A Martin Barták je dobře jazykově vybaven a je schopen diplomaticky působit v Bruselu," tvrdí Nečas.

Argumentuje také tím, že všichni končící ministři obrany od vstupu Česka do NATO získali uplatnění ve veřejné správě. "Tak proč má být pan Barták výjimkou? Nevím, proč by neměl mít možnost usednout na tento post," dodává Nečas, kterému dělal Barták čtyři roky poradce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video