Vít Bárta na Pražském hradě při jmenování nové vlády Petra Nečase. (13.7. 2010)

Vít Bárta na Pražském hradě při jmenování nové vlády Petra Nečase. (13.7. 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bárta věnoval poslanecký plat charitě, jako ministr na něj přitom nemá nárok

  • 374
Poslanci Věcí veřejných se vzdají nevyčerpaných finančních náhrad a někteří i platů. Statisícové sumy ze svých příjmů věnují na charitu. Slib dnes podpisem stvrdil i Vít Bárta. Jenže si zřejmě neuvědomil, že když byl jmenován ministrem dopravy, o poslanecký plat i náhrady přišel.

Zákon o platech ústavních činitelů totiž říká, že je-li někdo poslancem a ministrem zároveň, pobírá pouze jeden plat, a to ten ministerský. Na poslanecký plat ani náhrady tedy Bárta nárok nemá.

To, že budou posílat nevyčerpané náhrady na charitu, platí pro všechny poslance VV. O konkrétním použití náhrad má rozhodovat poslanecký klub VV. Už teď mají propočítáno, že do konce roku by mohli na charitativní účely rozdat ve všech krajích dva miliony.

Poslanci Vít Bárta, Michal Babák a Štěpánka Fraňková se kromě náhrad rozhodli vzdát i poslaneckých platů.

Pro Babáka bylo novinkou, že Bárta poslanecký plat dostávat nebude. "Jsem dost překvapený, ale jak Bártu znám, tak nepochybuji, že i tak svým závazkům dostojí," řekl MF DNES Babák. Bárta odpoledne rádiu Impuls řekl, že na charitu pošle jiné peníze než poslanecký plat.

KLOUZAVÝ MANDÁT

Koalice ODS TOP 09 a VV chce v budoucnu prosadit takzvaný klouzavý mandát, tedy že by ministři, kteří jsou zároveň poslanci, na svá místa ve Sněmovně pustili náhradníky (více čtěte zde).

Z 15 členů budoucí vlády nejsou poslanci ani senátory pouze budoucí ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS a Kamil Jankovský z Věcí veřejných, který povede ministerstvo pro místní rozvoj. Místopředseda ODS Alexandr Vondra je senátorem, ostatních 12 členů vlády má poslanecký mandát.

Své platy chce trojice Bárta, Babák, Fraňková posílat Nadaci Archa Chantal, která se snaží humanizovat dětská zdravotnická zařízení. Vede ji Chantal Poullain-Polívková. Bárta s Babákem podepsali s herečkou o pravidelném odesílání svých poslaneckých platů čtyřletou smlouvu.

Podobně překvapeně reagovala na informaci o Bártově situaci i tisková mluvčí VV Petra Hrušová. "Chantal o slíbenou částku nepřijde," řekla.

Poslanecký plat činí v současné době necelých 59 tisíc korun. Náhrady dostávají poslanci jako kompenzaci výdajů, které při plnění funkce mají. Paušálními částkami, které se nevyúčtovávají ani nedaní, pokrývají například dopravu, ošatné či stravu.

Bárta i Babák před vstupem do politiky podnikali, Bárta byl vlastníkem největší bezpečnostní agentury ABL, Babákovi patří podle životopisu na webu Věcí veřejných společnost zabývající se poradenstvím především v oblasti daní a účetnictví. Oba podnikatelé před volbami sponzorovali stranu Věci veřejné a k odevzdávání platů nadaci Archa Chantal se zavázali již před volbami.

V životopise Fraňkové stojí, že vystudovala medicínu, věnovala se chirurgii, a od roku 2007 je náměstkyní pardubického primátora a několikrát do měsíce pracuje na pohotovosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video