Vít Bárta a Jaroslav Škárka u Obvodního soudu v Praze (13. dubna 2012)

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u Obvodního soudu v Praze (13. dubna 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

Kauza půjček u VV definitivně končí, Bárta se Škárkou jsou osvobozeni

  • 149
Bývalí poslanci Věcí veřejných Vít Bárta a Jaroslav Škárka s konečnou platností nebudou potrestáni v kauze údajné korupce. Nejvyšší soud nevyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ani stížnosti ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešové.

"Stížnost ministryně byla zamítnuta jako nedůvodná a dovolání nejvyššího státního zástupce bylo odmítnuto," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu ČR Petr Knötig.

"Nebudu se v tuto chvíli k tomu vyjadřovat, protože rozhodnutí soudu ještě nemám k dispozici a neznám tedy ani jeho zdůvodnění," řekl iDNES.cz dopoledne Jaroslav Škárka. "Prvoinstanční soud v čele s panem Šottem (soudce Jan Šott, pozn. red.) nepostupoval zrovna správně a pro mě to není otázka toho, že bych si teď oddechl," dodal.

Později v prohlášení uvedl, že je stále přesvědčen, že ze strany Víta Bárty šlo o podplácení poslanců a trestu podle něj unikl jen kvůli "podivnému vyšetřování".

"Celý průběh procesu, který definitivně ukončil svým verdiktem Nejvyšší soud, je špatnou zprávou veřejnosti, aby nenahlašovala úplatky," dodal Škárka.

Víta Bártu rozsudek naopak potěšil.

"Doufám, že mé páteční vítězství zúročí poslanci Věcí veřejných v současné Sněmovně. Přeji paní Pošvářové s ŘSD a panu policejnímu prezidentovi Lessymu hodně sil v boji se stejnou mafií," reagoval Bárta v SMS s odkazem na vyhození šéfky kvality Miloslavy Pošvářové z Ředitelství silni a dálnic (více o dění kolem ŘSD čtěte zde) a stále nedořešenou situaci na policejním prezídiu (více o situaci na prezidiu čtěte zde).

"K rozhodnutí se zatím nevyjádříme, protože na Nejvyšší státní zastupitelství zatím nedorazilo," uvedla mluvčí Pavla Zemana Helena Markusová.

K trestným činům nedošlo, konstatoval Nejvyšší soud

V tiskové zprávě Nejvyšší soud ČR bez bližších podrobností vysvětluje, že dovolání bylo odmítnuto, protože Škárka byl zproštěn obžaloby a žalovaný skutek se tedy nestal. Proto se podle soudu nelze domáhat ani toho, aby soudy u tohoto skutku své rozhodnutí měnily.

Politici u soudu

"Dovolatel (...) nemohl zprošťující rozsudek v zásadě napadat, neboť tím se ve skutečnosti domáhal změny soudy učiněných skutkových zjištění. Proto bylo dovolání odmítnuto, protože bylo podáno z jiného důvodu, než připouští trestní řád," uvádí mluvčí Knötig v tiskové zprávě.

U Víta Bárty pak soud konstatuje, že jeho jednání v té části, ve které nebyl vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, nevykazuje znaky trestného činu. "Proto (...) dovolání nejvyššího státního zástupce podané v neprospěch tohoto obviněného odmítl jako zjevně neopodstatněné," stojí v tiskové zprávě.

O co v kauze šlo

Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání loni v červnu s tím, že soudy prvního a druhého stupně nepostupovaly správně, když oba obviněné zprostily obžaloby (více čtěte zde). Stížnost pro porušení zákona poslala na Nejvyšší soud ministryně Marie Benešová v srpnu. Stalo se tak na základě podnětu soudce Jana Šotta (více čtěte zde).

V roce 2011 policisté obvinili Bártu z podplácení a Škárku pak z přijetí úplatku (více čtěte zde). Tehdejší poslanec Bárta byl obviněn poté, co předal svým někdejším stranickým kolegům Škárkovi a Kristýně Kočí obálku se 170, respektive 500 tisíci korunami. On tvrdil, že šlo o půjčky, oni, že to byl úplatek, kterým si lídr VV chtěl pojistit jejich loajalitu. Na rozdíl od Kočí ale Škárka část peněz od Bárty použil, proto se ho následný soudní proces rovněž dotkl.

V dubnu 2012 Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl, že Bárta dostane podmínku, Škárka tři roky vězení (více čtěte zde). Oba s rozhodnutím nesouhlasili a odvolali se. Městský soud v Praze následně věc vrátil k novému rozhodnutí a Obvodní soud pro Prahu 5 oba politiky zprostil viny (více čtěte zde).

13. 4. 2012. Soudce vynáší rozsudek nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou:

13. dubna 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue