Vít Bárta ve Sněmovně s Tomiem Okamurou a zástupci Holešovské výzvy řešil postup proti vládě a při prosazování změny Ústavy, aby lidé volili přímo jednotlivé poslance.

Vít Bárta ve Sněmovně s Tomiem Okamurou a zástupci Holešovské výzvy řešil postup proti vládě a při prosazování změny Ústavy, aby lidé volili přímo jednotlivé poslance. | foto: Poslanecká sněmovna

Bárta, Okamura a Holešovská výzva řešili svržení vlády a volbu poslanců

  • 185
Vít Bárta a Tomio Okamura se v parlamentu sešli se zástupci Holešovské výzvy. Jednali o tom, jak dosáhnout pádu vlády a prosadit změny ústavy, konkrétně všeobecné referendum a přímou volbu poslanců. Okamura za Bártou dorazil jen pár hodin poté, co napadl ústavní stížností přímou volbu prezidenta, do níž ho nepustilo ministerstvo vnitra.

"Jsem tady, protože mě zajímají názory občanů," řekl iDNES.cz Okamura, který zástupcům Holešovské výzvy slíbil, že bude na půdě Senátu iniciovat veřejnou debatu o prosazení přímé volby poslanců a všeobecného referenda.

"19. ledna 2013 zveme všechna protivládní hnutí na společné setkání, na kterém bude stanoven další postup pro organizaci celospolečenského protestu proti nelegitimitě Nečasovy vlády," uvedl po setkání s Bártou a Okamurou v parlamentu zástupce Holešovské výzvy Jaroslav Popelka.

Okamura už na společné tiskové konferenci nebyl, pospíchal prý na další setkání v centru Prahy a na tiskovce ho zastupoval jeho spolupracovník Jaroslav Večerníček Novák. Ještě než odešel, Okamura znovu před novináři hájil ústavní stížnost proti zákonu o přímé volbě prezidenta a změně ústavy, kterou podal. "Neměl jsem jinou možnost," prohlásil senátor (více o jeho ústavní stížnosti najdete zde).

"Pan Okamura slíbil, že se protivládního protestu také zúčastní," řekl už po jeho odchodu iDNES.cz Bárta s tím, že Okamura především zdůrazňuje změny ústavy, které by umožnily jinak než dosud volit poslance a také vyvolat obecné referendum.

"Vyzýváme všechny parlamentní strany, aby nevyčkávaly a neprodleně vyvolaly mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny s cílem vyslovení nedůvěry vládě České republiky," citoval po schůzce Popelka ze společného prohlášení.

Bárta tvrdí, že je nutné, aby nezůstalo jen u výzvy ČSSD, aby vláda sama požádala o důvěru Sněmovny poté, co odchod z kabinetu ohlásili ministři za stranu LIDEM. Podle Bárty je třeba, aby sociální demokraté vyvolali hlasování o nedůvěře vládě, ke kterému by se podle něj mohly přidat Věci veřejné, komunisté, strana LIDEM a národní socialisté Jiří Paroubek s Jiřím Šlégrem.

Karolína Peake ve čtvrtek oznámila, že její strana bude 3. ledna řešit, jak bude dál postupovat. Před vánočními svátky vedení LIDEM oznámilo, že ministři za tuto stranu mají opustit vládu kvůli tomu, že byla šéfka strany Peake odvolána z funkce ministryně obrany (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video