Alena Thyssen (na snímku z letošního února)

Alena Thyssen (na snímku z letošního února) | foto: Václav Šlauf, MF DNES

Baronka napálila Valeč a zmizela, obec jí aspoň zrušila čestné občanství

  • 102
Zastupitelé ve Valči se definitivně probudili z růžového snu o štědré baronce Aleně Thyssen Bornemissza von Kaszon. Do března tu žila a dlouho téměř všichni nábožně poslouchali vyprávění o její urozené rodině a tajemných sponzorech, kteří chtějí v obci investovat miliony korun.

Že se obec nechala napálit, už se ví. Baronka zmizela, zůstaly po ní jen dluhy. Před několika dny zastupitelé zrušili podivné šlechtičně i titul čestné občanky, který jí udělili na jaře 2008.

Ještě před rokem nedal starosta Valče Josef Kubař (KSČM) na Alenu Thyssen dopustit. "Titul jsme jí dali za zásluhy o rozvoj obce. Má dobré kontakty s důležitými lidmi, vybudovala tu muzeum. Bohudík, že se tu objevila."

Prohlédl a teď už zvedl ruku pro to, aby o čestné občanství přišla. "Kvůli skutečnostem, které vyplavaly na povrch," přiznává Kubař chybu. Je rád, že jí za obec nepodepsal plnou moc.

V Německu seděla ve vězení

Ukázalo se, že vůbec není jasné, jak žena ke šlechtickému jménu ve svém cestovním pasu přišla. A že když žila v Německu, tamní soud ji v roce 1999 poslal na tři roky a devět měsíců do vězení za rozsáhlé podvody a padělání veřejné listiny.

Když se v zapadlé obci na Karlovarsku zjevila, tvrdila, že si zamilovala zdejší barokní památky. Usadila se v bývalé faře - v Domě zámeckých kaplanů, kde ji hostila Nadace Valeč v Čechách.

"Je to podvodnice. Takový člověk přece nemůže být čestným občanem. Na vše si půjčovala a peníze nevracela. Třeba za muzeum dluží firmě 3,7 milionu korun," řekl zastupitel Jiří Hýř, který odejmutí titulu navrhl. Pro bylo při hlasování šest zastupitelů, proti nikdo, jeden se zdržel.

Nejvíc na působení baronky doplatila Nadace Valeč v Čechách. "Nasmlouvala za nadaci různé věci a nezaplatila. Dluhy se vyšplhaly asi na půl milionu. Třeba za elektřinu dluží 150 tisíc," spočítal správce nadace a také člen obecního zastupitelstva Jan Fronc.

Kuriózní je, že sám Aleně Thyssen sloužil "do roztrhání těla" ve dne v noci. Nakupoval pro ni, řídil a myl její černý mercedes. Vyhazov dostal, protože si chtěl odpočinout a kvůli tomu nesplnil úkol - nekoupil květináče.

Zrekonstruovaná vinárna na valečském náměstí, kterou Thyssen uváděla jako svůj velký úspěch a přínos pro turistický ruch, půjde teď v listopadu do dražby. Na tomto domě, kde přebýval barončin syn, vázne podle Fronce dluh 2,2 milionu korun.

Zdá se, že odjezdem z Valče se žena zbavila i exekutorů. Od počátku 90. let ručila podnikatelům, kteří si brali od Kreditní banky Plzeň (v roce 1996 zkrachovala) úvěr. Nikdy ho ale nesplatili.

Původ podvodnice zůstává i nadále zahalen tajemstvím

Stále zůstává nejasné, kým Alena Thyssen je. Tvrdila o sobě, že se jako Alena Vávrová (dcera českých emigrantů) v roce 1997 v New Yorku provdala za barona Hanse-Petera Thyssen Bornemissza von Kaszon. A že Hans-Peter je synem Štefana Thyssen. Baronka ukázala i oddací list.

Ale podle rodokmenů, které MF DNES zkoumala, byl Štefan bezdětný. Rozpor tedy zůstal nevysvětlen. Kam baronka zmizela, nikdo neví. Do dění kolem nadace, za kterou Alena mluvila, se vmísila i policie.

Zastupitelé museli chodit k výslechům. "Prověřovali jsme hospodaření nadace, k osobě té ženy ale nic nemáme," uvedla mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová.

Alena Thyssen odjela v březnu dost narychlo, stěhování probíhalo v noci. Fronc, který Alenu Thyssen zná, si myslí, že zamířila do Spojených států. Každopádně mobilní telefon má vypnutý, na SMS zprávy neodpovídá. Knihu Sněhopád duše, kterou tu měla rozepsanou, asi dopisuje v jiné "Valči".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video