Baronka, či podvodnice? Valeč okouzlila záhadná šlechtična

  13:21
O všem ví, do všeho mluví a skoro všichni ji tady až nábožně poslouchají. Dění v barokním městečku Valeč na Karlovarsku ráda ovlivňuje záhadná dáma s velmi slavným šlechtickým jménem v pasu: Baronin Thyssen - Bornemisza von Kászon.

Letos v únoru se nechal na plese Agrární komory zvěčnit s baronkou Thyssen Bornemissza ministr Petr Gandalovič (vlevo). | foto: MF DNES

Usadila se tu v přepychově zařízené bývalé faře - sídle Nadace Valeč v Čechách. Stylizuje se do role mecenáše s kontakty na ministry.

Zároveň ale úzkostlivě dbá na to, aby její totožnost nebyla mimo Valeč prozrazena. Letos na jaře jí zastupitelstvo udělilo titul čestného občana jen se strohým vysvětlením: Za zásluhy o rozvoj obce.

"Třeba jsem se provdala"

Nikdo už ale nechce slyšet o nepříjemné a možná i varující minulosti této dvaapadesátileté ženy. Narodila se v Československu jako Alena Vávrová, od roku 1968 žila v emigraci. Těžko říct, jak přišla ke šlechtickému jménu, oficiální rodokmeny Thyssenů se o ní nezmiňují.

"Třeba jsem se provdala," odpoví a otázka ji rozčílí. Každopádně má oficiální adresu ve Wiesbadenu v Německu. A tam také byla v roce 1999 odsouzena za podvody a padělání úřední listiny na tři roky a devět měsíců do vězení.

Deník Wiesbadener Kurier o baronce v listopadu 1999 v reportáži ze soudní síně napsal, že si jako "zářivý prominent" objednávala a neplatila služby. Horentní sumy dlužila v hotelu, u lékaře, za květiny nebo za různé oslavy. Má na svědomí devět podvodů.

Část obžaloby se týkala toho, že v létě 1996 vybrala statisíce marek od obchodních partnerů s tím, že zakládá v Česku realitní investiční fond. Zůstalo u myšlenky, peníze nevrátila.

Partnerům slibovala tučné výnosy z obchodů s pozemky v Čechách. Nejdříve jim nabízela výdělek z nákupu půdy u Prahy, kde se prý má stavět letiště. Později už to byla plocha pro překladiště. Škoda se pak nakonec vyšplhala celkem na 1,2 milionu marek.

Obvinění z podvodů podle Wiesbadener Kurier dlouho odbývala jako lživé. Pak obrátila a u soudu ve Stuttgartu se četlo její obsáhlé přiznání. Asi před dvěma lety se Alena Thyssen - Bornemisza objevila v zapadlé Valči a všem vypráví, jak si oblíbila obec, ze které díky památkám dýchá genius loci. Její role je ale podivná.

Pracuje pro nadaci?

Stojí za vznikem muzea, k otevření pozvala ministra Čunka, spolupracuje s firmou Travel VP (opravila dům, ve kterém je vinárna s cukrárnou), mluví za Nadaci Valeč v Čechách a spřádá plány na založení Domu řemesel.

Nic ale ve Valči nevlastní, oficiálně nemá podíl v žádné firmě, nechce být nikde jmenována. V zápisech ze schůzí zastupitelů, kde vystupuje, se o ní píše jen neurčitě jako o "baronce" nebo o "člence nadace".

Zač jí starosta navrhl titul čestné občanky? "Za zásluhy o rozvoj obce. Nebudu to rozvádět. Má dobré kontakty s důležitými lidmi, vybudovala tu muzeum. Ale pozor, nejmenovat! Nechce být jmenována, aby ji tu nikdo neotravoval," varuje starosta Josef Kubař.

Výroky baronky na zastupitelstvu

Možná že budete namítat, proč se míchám do zastupitelstva a že na to z pozice cizince nemám žádné právo. I tento omyl bych chtěla vymýtit z důvodu mého čestného občanství v této obci. Bylo mi uděleno a zmocňuje mě k těmto úkonům.

(Stěžuje si, že ji jeden ze zastupitelů pomlouvá) Nezlobte se, ale dosud se nikdo nevyjádřil k mé stížnosti. Myslím si, pane starosto, že se snažím něco pro tuto obec udělat. A nemusela bych. Za ty peníze bych mohla cestovat. Víte, já nehájím sebe, ale jméno mé rodiny. Já sem pozvu jednoho z největších investorů - pana Berana z Mrazíren Plzeň (spolupráce obce s ním pak ztroskotala - pozn. red) a vy mu tady házíte klacky pod nohy.

ZDROJ: zápisy ze zasedání zastupitelstva

Opozičním zastupitelům se to zdá podezřelé. "Baronka oficiálně nefiguruje v podstatě v ničem. Ale objevují se tu firmy, které ona prosazuje. Když se náhodou nějaké firmy dotknete nebo se zeptáte, co je zač, okamžitě proti nám baronka vystartuje. Že ona přivedla investory, kteří chtějí zvelebovat obec a my jsme ti, kteří tomu brání," líčí zastupitel David Havlík.

Havlík vzpomíná, jak obec stavěla klubovnu pro mládež. Akce měla stát 750 tisíc korun, ale liberecká dodavatelská firma utekla i s obecními penězi. "Chtěl jsem, aby starosta podal trestní oznámení. Na zasedání se ale paní baronka se starostou do mě obuli, že se o to nemám starat, protože paní baronka za tu firmu 750 tisíc zaplatila. Ale nikdo neví, kolik vlastně zaplatila," poznamenal Havlík.

Podle jeho názoru klubovna v žádném případě nemá hodnotu tři čtvrtě milionu korun. Budovu fary, kde baronka bydlí, vložila obec do Nadace Valeč v Čechách. "Obec si část fary pronajala, aby ji mohla zrekonstruovat. Je tam také infocentrum," řekl jeden ze zakladatelů nadace - bývalý starosta Valče Petr Sušanka. Když ale přijde řeč na Thyssen-Bornemisza, odmlčí se. "Nemám chuť se o tom bavit. Mám s tím velké nepříjemnosti."

Říkejte mi baronko!

Zkušenosti s baronkou mají památkáři, kteří ve Valči pracují. "Střídavě se snaží vystupovat za obec, nadaci či jako zástupce sponzorů. Velice brzy se však vždy ukázalo, že nemá oprávnění za nikoho jednat. Často si protiřečila a celé jednání značně komplikovala," uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Lokti Roman Procházka.

Památkáři půjčili nadaci dvě sochy. Kvůli závažnému nedodržení smlouvy si je ale zase odvezli zpět do valečského zámeckého parku. "Ta paní si opakovaně stěžovala na naše zaměstnance, protože ji oslovovali příjmením a nikoli titulem baronka. Což považovala za urážku. Podle našeho právního řádu však takové oslovení nemá právo vyžadovat, proto jsem tyto stížnosti neuznal," dodal Procházka.

Odkud je šlechtična?

MF DNES se podařilo najít barončiny české příbuzné. Olga Ptáčková z Prahy je sestřenicí Aleny Thyssen-Bornemisza. "Trochu si vymýšlí, trochu se předvádí, ale já jí to nebaštím," říká o ženě se šlechtickým jménem Vladimír Ptáček, manžel Olgy Ptáčkové.

Ptáčková vlastní spolu s baronkou na Mělnicku pozemky. A žalobou se domáhá toho, aby soud společné pozemky rozdělil, aby s nimi mohla nakládat. Se sestřenicí se totiž nestýká a ani neví, kde ji hledat. Baronka totiž na své německé adrese poštu nepřebírá.

Alena Thyssen-Bornemissza se sice snaží, aby se toho o ní mnoho nevědělo, přesto by se asi ráda občas blýskla. Letos v létě třeba pozvala do bytu ve valečské faře novinářku z týdeníku Vlasta. Baronka v oslavné reportáži líčí, jak faru zvelebila, proč se obklopuje starožitnostmi a že nábytek skoupila v aukcích.

"Musela jsem personálu vysvětlit, že se na barokní nábytek nesmí sahat hadrem nasáklým vodou a že není dobré používat jar," dozvěděli se třeba čtenáři Vlasty. Už se ale nedočetli, kdo je onou šlechtičnou. "Z pochopitelných důvodů si tato dáma nepřála, abychom uváděli její jméno nebo zveřejnili fotografii. V rodinném sídle ve Švýcarsku, s desítkami komnat, se pomalu ani nemůže projít, aniž by byla středem pozornosti," stojí v reportáži Vlasty.

Po boku ministra

Po boku ministra zemědělství Gandaloviče se Thyssen-Bornemissza objevila v časopisu Agrobase na fotografii z agrárního plesu na pražském Žofíně.

Tentýž zemědělský zpravodaj o baronce píše jako o jednom ze zakladatelů gastronomické soutěže Babiččina plotna. Klání se odehrává ve Valči a přihlášené kuchařky mají za úkol uvařit co nejlepší svíčkovou.

Co je zač rod Thyssen-Bornemisza von Kászon

- německo-maďarský rod, majitelé oceláren a milovníci umění

asi nejznámější člen - Hans Heinrich (1921-2002)

Hans Heinrich vystudoval práva a zdědil cit pro obchod. Obchodoval s akciemi, podíly ve firmách, měnil i manželky. Čtyřikrát se rozvedl, pětkrát oženil

vášnivý sběratel umění, shromáždil jednu z největších a nejcennějších soukromých kolekcí obrazů na světě. V roce 1993 prodal velkou část sbírky za 560 milionů marek španělskému státu. Stovky těchto děl visí ve slavném madridském muzeu Thyssen-Bornemisza, které bylo pojmenováno po sběrateli

Francesca (dcera Hanse Heinricha) byla jednou z pěti manželek herce Lexe Barkera, představitele Old Shatterhanda ve známých filmových indiánkách. Od roku 1993 je manželkou Karla Habsbursko-Lotrinského, nástupce rakousko-uherských držav.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...