Gayové v Indii čelí otevřené šikaně (ilustrační foto).

Gayové v Indii čelí otevřené šikaně (ilustrační foto). | foto: Reuters

Barmští policisté šikanují gaye. Slouží veřejnosti, hájí je mluvčí

  • 21
Podivnou představu o veřejné službě mají barmští policisté. Ve městě Mandalaj zmlátili a týrali skupinu asi deseti gayů. Zpráva přichází týden poté, co barmský prezident v Londýně slíbil ve vlasti zlepšit situaci kolem lidských práv.

Policisté ve městě Mandalaj v centrální Barmě obklíčili skupinu mužů oblečených v ženských šatech, svlékli je a poté odvlekli na policejní stanici. Tam následovalo další týrání a bití. 

Gayové museli například po místnosti pochodovat a předstírat módní přehlídku, během které si je muži zákona fotografovali a kladli jim ponižující otázky na jejich sexualitu. Kromě toho museli šikanovaní vězni policistům čistit boty a plnit další nesmyslné úkoly.

Dobře načasované propouštění

Barmská vláda se rozhodla propustit zhruba 70 politických vězňů. Prezident Thein Sein už jim podepsal udělení amnestie. Krok je součástí slibu, který dal minulý týden v britskému premiérovi Davidu Cameronovi, že do konce letošního roku nebude za mřížemi žádný z politických vězňů.

V zemi se v uplynulých měsících dostalo na svobodu několik desítek politických vězňů, většinou vždy předtím, než se měl vrcholný barmský představitel setkat se zástupci USA, Evropské unie či některých dalších západních států. Thein Sein se tak brzy kvůli tomu, že propouští jen v "diplomaticky dobře načasovaných chvílích", stal terčem kritiky.

Podle obhájců lidských práv zůstává v barmských věznicích ještě několik set politických vězňů.

Několik z nich nakonec pustili na svobodu výměnou za podepsané prohlášení v němž slíbili, že už nebudou nosit ženské šaty. Policejní mluvčí incident vysvětlil svérázným způsobem: policie prý jen plnila  "veřejnou službu" a zabránila tak dalšímu shromažďování homosexuálů. 

Homosexualita v Barmě stále zůstává ilegální a hrozí za ni dokonce trest v rozmezí deseti let až doživotí. Jak však upozorňuje The Daily Telegraph, zákon se prakticky nepoužívá. Podle organizací monitorujících porušování lidských práv je však diskriminace gayů v Barmě hojně rozšířená. 

O incidentu, který se odehrál na začátku měsíce, informovala zpráva hongkongské lidskoprávní organizace Asian Human Rights Commission. Barmskou policii obvinila z cíleného napadání komunity gayů a vyzvala Barmu k podepsání Úmluvy OSN proti mučení.

Podle organizace to nebyl ojedinělý případ. Zatýkání a šikanování na základě sexuální orientace je v Barmě častý fenomén. "Znepokojující je nejen způsob, jakým jsou tito lidé pronásledováni policií, ale i samotné zneužívání policejní moci vůči menšinám v zemi, která nedávno nastoupila cestu demokratizace.

Aktivisté chystají na policii žalobu a doufají, že se jí soud bude zabývat. "Pokud soud případ akceptuje, bude to signál, že v zemi vládne právo," uvedl šéf organizace za práva gayů a lesbiček Rovnost Myanmar.

Mandalaj.

Mandalaj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video