Barmský generál Thur Shwe Man (vlevo) podepisuje se severokorejským generálem Kim Kyok Sikem memorandum o přátelství (26. listopadu 2008)

Barmský generál Thur Shwe Man (vlevo) podepisuje se severokorejským generálem Kim Kyok Sikem memorandum o přátelství (26. listopadu 2008) | foto: Radio Free Asia

Barmští generálové tajně navštívili KLDR, sjednali dodávky zbraní

  • 3
Rozhlasová stanice Radio Free Asia získala tajnou zprávu, která popisuje listopadovou návštěvu barmských generálů v KLDR. Vyslanci junty si prohlédli továrny na výrobu zbraní i podzemní úkryty letadel KLDR. Představitelé se pak dohodli na "užší" vojenské spolupráci.

Severní Korea i přes přísné sankce OSN usilovně hledá odběratele pro své zbraně. Jejich prodej je totiž pro tajnůstkářský režim hlavním zdrojem příjmů. Nouzi o nové zákazníky zřejmě nemá. I to dokazuje zpráva, kterou získala rozhlasová stanice Radio Free Asia od důvěryhodného zdroje v Rangúnu.

JAK PUTUJÍ ZBRANĚ DO BARMY

KLDR využívá pozemní cesty nebo tajné přelety letadel

Podle tajného barmského dokumentu pobývalo mezi 22. a 29. listopadem loňského roku na severu Korejského poloostrova 17 vysokých představitelů barmské junty. Důležitost návštěvy podtrhuje i to, že delegaci vedl třetí nejvýše postavený muž v zemi, generál Thura Shwe Mann.

FOTOGRAFIE Z TAJNÉ SCHŮZKY GENERÁLŮ

Fotografie z návštěvy barmské delegace v KLDRSedmatřicetistránková tajná zpráva, která informuje o návštěvě barmské delegace v KLDR a v Číně, obsahuje mimojiné 118 fotografií z KLDR a 64 z Číny. Píše se v ní, že hlavním cílem návštěvy bylo "předat si vojenské zkušenosti". Na fotografie se podívejte zde.

Podle všeho se nejednalo jen o zdvořilostní návštěvu "milovaného vůdce" Kim Čong-ila. Fotografie přiložené ke zprávě dokazují, že se barmská delegace v civilním oblečení procházela po místech, která nejsou zrovna vyhledávanými turistickými atrakcemi.

Exkurze do tajných továren na výrobu zbraní

Severokorejští průvodci je prý vzali na obhlídku tří podzemních továren na výrobu zbraní, prohlédli si také podzemní tunely, kde Pchjongjang ukrývá svá letadla, střely a tanky před případným pozemním útokem. Návštěva prý zavítala i do továrny na výrobu balistických střel Scud.

ZÁVĚRY ZE SETKÁNÍ DELEGACÍ

1. Obě armády budou spolupracovat ve vojenském výzkumu. Barmská armáda se zaměří na výcvik speciálních jednotek, trénink v tunelech, protiletadlovou obranu a také na odstranění jazykových bariér mezi oběma zeměmi.
2. Obě armády budou spolupracovat na budování tunelů pro letadla a lodě. Vojska budou také společně modernizovat armádu.

Podle švédského novináře Bertila Lintnera, který je autorem několika knih o KLDR, může být zpráva falzifikátem, který má zdiskreditovat barmské exilové deníky. Může ale také naznačovat, že "uvnitř barmského režimu jsou lidé, kteří nejsou ze sbližování s KLDR právě nadšeni".

Právě ti chtějí nyní mezinárodní společenství a OSN, která nedávno zpřísnila sankce vůči Pchjongjangu, upozornit na to, co neuzavřenější režim za jejími zády podniká. Náhodou jistě není ani to, že se zpráva objevila zrovna ve chvíli, kdy na návštěvu Barmy přijel šéf OSN Pan Ki-mun. - o návštěvě Pan Ki-muna si přečtěte zde

Podle Lintnera je spolupráce Barmy s KLDR pro obě země výhodná. Severokorejci podle něj hledají po vyschnutí trhu v Libyi a Pákistánu nová odbytiště pro své zbraně. "Severní Korea má hodně věcí, které může nabídnout, a ráda je prodá každému, kdo za ně bude moct zaplatit," vysvětlit Lintner s tím, že se Barma jeví jako ideální zákazník.

A co má ze spolupráce Barma? Kromě zbraní také přístup k jaderné technologii. Podle Lintnera navíc KLDR Barmě pomáhá vybudovat pod novým barmským hlavním městem síť podzemních tunelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video