Šéfové barmské vojenské junty sledují vojenskou přehlídku (27. března 201é)

Šéfové barmské vojenské junty sledují vojenskou přehlídku (27. března 201é) | foto: AP

Barmští generálové svlékli uniformy a založili stranu. Chtějí moc i po volbách

  • 1
Přes dvacet vysokých činitelů barmské junty v týdnu rezignovalo na své posty v armádě. Premiér vzápětí požádal o registraci nové strany. Nová ústava totiž zajišťuje armádě "jen" čtvrtinu křesel v parlamentu a junta nehodlá v letošních volbách ztratit moc.

Úterní zpráva o rezignaci premiéra Thein Seina a dalších 22 ministrů vlády z vojenských postů v juntě, která vládne Barmě od roku 1962, mnohé zaskočila.

O TAKTICE JUNTY

"Budou nosit obleky místo uniforem, což je první krok přechodu z vojenské diktatury k diktatuře civilní," řekl šéf britské organizace Burma Campaign UK Mark Farmaner.

Teď se ukazuje, že to byla jen součást promyšlené taktiky, na jejímž konci bude prodloužení vlády generálů v této asijské zemi. Úterní krok totiž dnes podle BBC následovala žádost o registraci nové strany.

Požádal o ni premiér Thein Sein a 26 dalších pohlavárů. Podle barmských médií by se nová partaj měla jmenovat Unie solidarity a jednoty (USDP) a patronát nad ní zřejmě bude držet masová organizace Asociace solidarity a jednoty (USDA).

Armáda uzme moc v souladu s ústavou

Ta má asi 24 milionů členů, ale mnozí v ní setrvávají jen pod pohrůžkami. A proč se junta dobrovolně vysvléká z uniforem? Nová ústava, podle které se letos uskuteční první volby v zemi po 20 letech, totiž armádě zajišťuje 25 procent křesel.

Šéf barmské junty generál Than Šwei

Šéf barmské junty generál Than Šwei

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009)

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij

VOLBY V BARMĚ

Ústava: Čtvrtina křesel je vyhrazena armádě

Ústava: K jakékoli změně ústavy je potřeba více než 75 % procent hlasů.

Volební zákon: Voleb se nesmí účastnit lidé, kteří se v minulosti provinili proti zákonu (to vyřazuje mnohé představitele opozice)

Volební zákon: Voleb se nesmí účastnit představitelé náboženských složek (to vylučuje buddhistické mnichy)

Volební komise: Vybírá ji vojenská junta.

Zbytek připadne civilním kandidátům. Generálové nechtějí nic ponechat náhodě a rádi by kontrolovali i civilní část parlamentu. Nová strana v čele s Thein Seinem dokáže zajistit, že moc i nadále zůstane v rukou junty.

"Budou nosit obleky místo uniforem, což je první krok přechodu z vojenské diktatury k diktatuře civilní," řekl listu The Guardian šéf britské organizace Burma Campaign UK Mark Farmaner.

Poslední volby se Barmě uskutečnily v roce 1990 a s přehledem je vyhrála strana disidentky Su Ťij Národní liga pro demokracii (NLD). Junta jí ale nikdy neumožnila převzít moc a hlavní předáky nechala vsadit do vězení.

Letos hodlá NLD volby bojkotovat, protože generálové novými volebními zákony znemožnili kandidovat držitelce Nobelovy ceny míru Su Ťij a dalšími disidentům. Nesmí se jich totiž účastnit lidé s kriminální minulostí Su Ťij strávila 14 z posledních 20 let ve vězení. (více o volebních zákonu čtěte zde)

Termín letošních voleb zatím vláda neoznámila, ale nejčastěji se hovoří o říjnu nebo listopadu. O tom, že junta chce mít nad událostmi kontrolu, svědčí i skutečnost, že registraci dovolila je necelé polovině z 25 stran, které se chtěly klání zúčastnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video