Barmští mniši hojně využívali malých motorek. Po prudkém zdražení pohonných hmot je ale museli odložit. | foto: Naďa Straková, iDNES.cz

Barmští disidenti chtěli levnější benzin, skončili ve vězení

  • 3
Barmská vojenská vláda v noci pozatýkala třináct významných disidentů, kteří v neděli protestovali proti zvýšení cen benzinu v zemi. Policie je viní z podněcování občanských nepokojů, za což jim hrozí až dvacet let vězení. V cele údajně skončili i dva buddhističtí mniši.

Barmská vojenská junta minulý týden bez varování prudce zvedla ceny pohonných hmot. V hlavním městě Rangúnu zavládl chaos. Některé veřejné autobusy vůbec nevyjely, stejně jako mnoho taxíků. Lidé museli vyrazit do práce pěšky, protože na nové jízdné neměli peníze.

V neděli se pak na hlavním rangúnském náměstí sešlo asi pět stovek demonstrantů, kteří kromě zdražování benzinu protestovali i proti stále klesající životní úrovni.

Vláda zareagovala v noci na dnešek zatýkáním disidentů. Z třinácti lidí, kteří skončili v cele, pochází minimálně sedm z řad prodemokratického hnutí Generace 88. Podle exilové stanice Democratic Voice of Burma policie zavřela i dva buddhistické mnichy.

Barmské demokratické organizace soudí, že vláda zadržela disidenty z obavy, že se protesty rozlijí po celé zemi. Britský server BBC napsal, že za mřížemi skončil i známý odpůrce režimu Min Ko Naing, kterého mnohokrát ocenily lidskoprávní organizace v Evropě i Spojených státech.

Ovšem opozici policejní zásah neodradil. Dnes vyrazily asi dvě stovky lidí na nový protestní pochod, který ale policie rozprášila. Vláda zároveň nechala po celé zemi rozmístit policisty a dobrovolníky z obávaných ozbrojených "lidových milicí", aby bránili jakýmkoliv zárodkům protestů.

Nejznámější disidentku vězní už 17 let
Myanmar, jak zní oficiální název Barmy, je jednou z nejchudších zemí v Asii. Ještě po roce 1948, kdy získal nezávislost na Velké Británii, patřil k největším vývozcům rýže a všeobecně rozvinutým státům. Ovšem desítky let vojenského režimu barmskou ekonomiku zcela zničily.

Nejznámější disidentkou je v domácím vězení zadržovaná Aung Schan Su Ťij. Junta ji vězní už 17 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video