Protesty proti obvinění Su Ťij se konají po celém světě

Protesty proti obvinění Su Ťij se konají po celém světě | foto: Reuters

Barmská junta uspíšila soud se Su Ťij, disidentku podporují tisíce Čechů

  • 3
V Rangúnu pokračoval druhým dnem soud s vůdkyní opozice Su Ťij. Před tribunálem se objevilo dalších pět z 22 svědků, kteří mají proti disidentce vypovídat. Junta tak chce zřejmě vynést verdikt ještě před tím, než Su Ťij příští středu vyprší poslední trest domácího vězení. Na Facebooku už "vězenkyni z Rangúnu" podporuje tisíc Čechů.

Během druhého dne ostře sledovaného procesu se před tribunálem ve věznici Insein objevilo hned pět svědků, kteří vytahovali z jezera Inya Američana Johna Yettawa při jeho návratu z tajné návštěvy domu Su Ťij. - o návštěvě tajemného Američana si přečtěte zde

Právě ta zavdala příčinu pro nové obvinění disidentky. Kvůli porušení podmínek domácího vězení jí hrozí tři až pět let za mřížemi. Jeden ze čtyř policistů, kteří dnes u soudu vypovídali, řekl, že si zprvu myslel, že je Yettaw obyčejný zloděj. Když zjistil, že se jedná o cizince, upozornil nadřízené.

Junta chce Su Ťij co nejrychleji odsoudit

Mluvčí Národní ligy pro demokracii v televizní stanici CNN řekl, že se soud snaží vyslýchání svědků urychlit, aby mohl do týdne vynést verdikt. Příští středu totiž disidentce vyprší poslední šestiletý trest domácího vězení a junta by ji ráda podržela pod zámkem do voleb plánovaných na příští rok.

Soudní budovu v Rangúnu obklopily policejní zátarasy

Při včerejším zahajovacím slyšení byly dveře soudní síně pro západní diplomaty uzavřené. Dnes ale u procesu mohl být zástupce americké ambasády. O probíhajícím líčení se také poprvé zmínila státem kontrolovaná média. - o včerejším přelíčení se Su Ťij si přečtěte zde

Češi podporují disidentku na Facebooku

Podporu nejznámější disidentce světa vyjadřují lidé po celém světě. Ke kritikům režimu se překvapivě přidalo i Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), což je jediné fórum, kam barmští generálové vysílají své zástupce. Sdružení, které zřídka komentuje vnitropolitické záležitosti svých členů, dnes ústy předsedajícího Thajska vyjádřilo hluboké znepokojení.

Dopis šéfovi OSN Pan Ki-munovi poslalo i devět držitelů Nobelovy ceny míru. Píší v něm, že soud se Su Ťij je výsměchem. O dění v Barmě se zajímají i Češi. Dopis šéfovi OSN poslal Václav Havel, který v roce 1991 Su Ťij navrhl na Nobelovu cenu míru. Společnost Člověk v tísni založila solidární skupinu na Facebooku. Za čtyři dny získala tisíc členů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video