Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996 | foto: Profimedia.cz

Barmská junta k soudu se Su Ťij nečekaně pustila diplomaty a novináře

  • 0
Barmské úřady nečekaně povolily účast novinářů a diplomatů u přelíčení s barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij. U přelíčení bylo pět domácích a pět zahraničních žurnalistů. Po roce se disidentka setkala i s diplomaty. Su Ťij se prý daří dobře.

Právník Su Ťij žádal o otevření procesu pro veřejnost už v pondělí, kdy přelíčení v rangúnské věznici Insein začalo. Soud to ale odmítl a diplomatům, kteří se pokoušeli dostat do budovy, vstup zakázal. - o začátku soudu se Su Ťij si přečtěte zde

Třetí den procesu se barmští generálové zřejmě rozhodli částečně ustoupit tlaku mezinárodního společenství. Západní diplomaté totiž kritizovali především to, že proces probíhá za zavřenými dveřmi.

Místní ministerstvo informací pustilo na odpolední část líčení pět domácích a pět zahraničních novinářů. U soudu ale nesměli pořizovat fotografie ani videonahrávky.

Vybraní diplomaté se sešli se Su Ťij

Do soudní síně se dostalo i třicet diplomatů. Každá ambasáda mohla na přelíčení vyslat jednoho zástupce. Po skončení dnešního asi pětačtyřicetiminutového líčení nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij krátce diplomaty pozdravila.

"Mnohokrát vám děkuji, že jste mne přišli podpořit... Doufám, že se s vámi se všemi budu moci setkat v lepších časech," řekla disidentka, která dostala příležitost promluvit si s diplomaty poprvé po roce. Pak ji dozorkyně odvedla.

Následovala osobní schůzka s velvyslanci Thajska, Ruska a Singapuru. Su Ťij jim sdělila, že ve věznici netrpí. Podle singapurského ministra zahraničí také vyjádřila naději, že by se ze současné svízelné situace s jejím obviněním ještě dalo něco vytěžit.

Britský velvyslanec: Soud je rozhodnutý

Britský ambasador v Barmě Mark Canning, který se dnešního soudu se Su Ťij zúčastnil, uvedl, že není jasné, jestli bude diplomatům umožněn přístup k soudu i v dalších dnech. Výsledek procesu je ale podle něj předem daný.

"Myslím si, že závěr tohoto příběhu byl již napsán. Ve výsledek nemám důvěru. Naše dnešní přítomnost byla vítaná, ale klíčový problém nemění," řekl Canning. "Tím, že nás tam vpustí, zřejmě jen chtějí zlepšit image soudu," vysvětlil thajský diplomat náhlý obrat barmské vojenské vlády.

Su Ťij čelí obvinění kvůli porušení podmínek domácího vězení. Na začátku května ji totiž v jejím domě bez vědomí úřadů navštívil Američan John Yettaw. Nepozorovaně přeplaval jezero Inya a v domě údajně strávil dva dny. Sám nyní také čelí soudnímu řízení. - o tajné návštěvě Američana si přečtěte zde

Podle barmské opozice využije junta porušení pravidel k tomu, aby disidentku podržela pod zámkem až do příštího roku, kdy se v zemi konají volby. Su Ťij strávila v domácím vězení 13 z posledních 19 let. Poslední, šestiletý trest jí má vypršet 27. května. Do té doby bude chtít junta zřejmě vynést rozsudek. - o náhlém urychlení přelíčení si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video