Během šafránové revoluce zemřely podle lidskoprávních organizací stovky lidí.

Během šafránové revoluce zemřely podle lidskoprávních organizací stovky lidí. | foto: Reuters

Barmská junta jmenuje komisi pro demokratickou ústavu

  • 2
Barmská junta ohlásila vytvoření zvláštní komise, která má připravit novou ústavu. Jde prý o krok na vládní "mapě cesty k demokracii". A někdy v budoucnu možná i ke svobodným volbám. Rozhodnutí přichází tři týdny po krvavém potlačení protivládních demonstrací.

Nejvyšší posty v komisi budou zastávat zástupci junty. Podle státní televize komisi povede nejvyšší soudce Aung Toe, zastupovat ho má generální prokurátor. Řadovými členy budou vysloužilí vzdělanci.

Junta je ochotná dovést Barmu k demokracii pouze podle vlastního plánu. Z jeho sedmi kroků se však za posledních deset let podařilo realizovat pouze
jediný - stanovení základních mantinelů pro budoucí ústavu.

Druhým krokem je právě vytvoření komise. Kritici proto říkají, že celý plán přechodu k demokracii slouží jen jako zástěrka, aby se generálové udrželi u moci delší dobu.

Zvláštní vyslanec OSN v Barmě Ibrahim Gambari prohlásil, že by mezinárodní společenství mělo předložit juntě určité pobídky, které by urychlily transformaci země.

Podle vyslance by bylo vhodné naznačit režimu, že svět zde není jen proto, aby Barmu trestal. Významnou roli při vyjednávání by podle něj měla hrát Čína, která je tradičním spojencem Barmy.

Junta v září brutálně potlačila protivládní protesty, největší za dvacet let. Zahájili je buddhističtí mniši, k nimž se postupně přidávali i civilisté. Výsledkem byly až stotisícové pochody, které režim násilně rozehnal.

Junta vyhlásila zákaz shromažďování i nočního vycházení. Podle oficiálních zpráv zahynulo při zásazích deset lidí - včetně japonského novináře - ale lidskoprávní organizace hovoří o stovkách mrtvých a tisících zraněných či uvězněných.

Světové velmoci se následně rozhodly zpřísnit vůči vojenskému režimu sankce. Dosud je na Barmu uvalily Spojené státy a tento týden se na jejich zpřísnění dohodli ministři zahraničí Evropské unie.

Japonsko v reakci na krvavý zásah zrušilo humanitární projekt pro Barmu v hodnotě téměř pěti milionů dolarů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video