Symbol opozice Su Ťij zdraví z okna vozu své příznivce (1. dubna 2012)

Symbol opozice Su Ťij zdraví z okna vozu své příznivce (1. dubna 2012) | foto: AP

Barma mění historii: Symbol opozice Su Ťij míří do parlamentu

  • 33
Vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij získala vůbec poprvé poslanecké křeslo. Světoznámá aktivistka byla většinu z posledních dvaceti let držena v domácím vězení a stala se symbolem boje za svobodu.

Podle agentury AP oznámila předběžný výsledek nedělních doplňovacích voleb do barmského parlamentu její Národní liga pro demokracii (NLD).  Mluvčí NLD uvedl, že strana odhaduje zisk 40 z 45 křesel, které byly v neděli v sázce. Své kandidáty nasadila strana ve 44 obvodech.

Strana oznámila vítězství Su Ťij na digitální tabuli nad svým sídlem v Rangúnu. Odvolala se přitom na předběžné výsledky, podle kterých charizmatická politička vede s 65 procenty hlasů v 82 ze 129 volebních místností jejího volebního okrsku.

Potvrzení jejího vítězství a získání prvního veřejného postu by podle AP bylo významným milníkem v této zemi na jihovýchodě Asie, které téměř 50 let vládla armáda.

Su Ťij byla většinu z posledních 20 let držena v domácím vězení a stala se symbolem boje za svobodu. Ještě nedávno bylo nebezpečné mít u sebe jen její fotografii, nyní jsou ulice měst polepené jejími plakáty.

Podvody s volebními seznamy

Jen volby nestačí

Barmská vláda se maximálně snaží ukázat, že má zájem uspořádat spravedlivé volby. Na důkaz toho také pozvala do země nezávislé pozorovatele z Evropské unie, Spojených států a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), ačkoli jen ve velmi malém počtu. Západní země reformní proces v Barmě vítají, k úplnému odstranění sankcí ale požadují další kroky jako propuštění všech politických vězňů, ukončení porušování lidských práv ze strany barmské armády či nutnost vyřešit etnické konflikty.

Největší opoziční uskupení NLD, které je považováno za favorita voleb, také sdělilo, že si bude formálně stěžovat na podvody, které podle strany provázejí hlasování ve volebních místnostech. Někde prý byly zfalšovány volební seznamy.

Hlasování je vnímáno především jako příležitost pro novou barmskou civilní vládu, aby dokázala, že to myslí vážně se započatými reformami, a aby přiměla mezinárodní společenství ke zrušení sankcí vůči zemi. Ty jsou důsledkem porušování lidských práv.

Na povolení investovat v Barmě čeká množství zahraničních firem, které chtějí využít jejího velkého nerostného bohatství, jako jsou drahokamy (především rubíny), zlato, železnou rudu, měď, zemní plyn či teakové dřevo.

Americká ministryně zahraničí Hilary Clintonová volby v Barmě opatrně uvítala. "Spojené státy gratulují lidem, kteří se - mnozí poprvé - zúčastnili kampaně a hlasování," řekla a vyzvala barmskou vládu, aby zavedla průhledný volební systém. "Je ještě brzy, abychom věděli, co pokrok posledních měsíců znamená a zda bude pokračovat," dodala Clintonová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video