Su Ťij je nejznámější barmskou vězněnou disidentkou.

Su Ťij je nejznámější barmskou vězněnou disidentkou. | foto: Profimedia.cz

Barma slibuje propuštění politických vězňů, nechce říct kterých

  • 2
Barmská junta hodlá propustit některé členy opozice z vězení a umožní jim zúčastnit se celostátních voleb v příštím roce, slíbil Radě bezpečnosti OSN velvyslanec Barmy u OSN. Odmítl však upřesnit počet či jména vězňů.

Barma tvrdí, že se propuštěním vězňů chystá splnit požadavek generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který o to vojenskou vládu země požádal při své nedávné návštěvě. - více o Pan Ki-munově misi v Barmě se dočtete zde.

Otázkou však zůstává, do jaké míry tento závazek naplní. Odmítá totiž prozradit které a případně kolik politických odpůrců hodlá opravdu propustit na svobodu.

Velvyslanec Barmy u OSN, který v pondělí promluvil před Radou bezpečnosti, navíc odmítl uvést, zda mezi propuštěnými bude také vězněná opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Slíbil ale, že vláda přistoupí na požadavky OSN, bude s opozicí jednat a uspořádá v příštím roce důvěryhodné volby.

Junta neumožnila Pan Ki-munovi při jeho nedávném pobytu v zemi návštěvu vězněné Su Ťij. Ta v současné době čelí obvinění z porušení pravidel domácího vězení, režim ji zatkl krátce před vypršením posledního termínu domácího vězení, ve kterém disidentka strávila 14 z uplynulých 20 let. - více o případu Su Ťij si přečtěte zde

Generální tajemník OSN nicméně po svém návratu označil cestu za užitečnou a chválil příslib Barmy o uspořádání voleb.

Političtí vězni v barmě

V Barmě je podle OSN a organizací na ochranu lidských práv na 2 100 politických vězňů. Tamní vláda letos udělila amnestii 19 politickým vězňům, kteří byli propuštěni v únoru po návštěvě zástupce Spojených národů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video