V noci na úterý zemřelo při požáru islámské náboženské školy v bývalém hlavním...

V noci na úterý zemřelo při požáru islámské náboženské školy v bývalém hlavním městě Barmy Rangúnu třináct dětí. | foto: AP

Barmánští policisté se učí, jak být méně brutální

  • 3
Barma ve spolupráci s EU převychovává a modernizuje policejní jednotky. Členové bezpečnostního sboru, kteří jsou pověstní svou brutalitou, si totiž v současné atmosféře postupného uvolňování poměrů neví rady. Převládá hlavně nejistota ohledně přiměřenosti policejních zásahů.

Výcvik, které by policisty naučil moderním a pro demokratické země samozřejmým metodám, požadoval již delší dobu prezident Thein Sein i vůdkyně opozice Do Aung Schan Su Ťij. 

Úkolu se proto finančně i organizačně zhostila Evropská unie a tento čtvrtek uspořádala pod vedením svých instruktorů první výcvik v Rangúnu. Účastnilo se ho až  dva tisíce policistů, píše list The Washington Post.

Z dlouhodobého hlediska se EU chce zaměřit hlavně na lidská práva. "Jejich pracovní náplní by měla být ochrana lidských práv, ochrana základních svobod občanů této země," poznamenal směrem k policistům Roland Kobia, evropský ambasador v Barmě.

Zapojuje se USA i Čína

S barmskými silami spolupracují i Spojené státy, které jim pomáhají v boji proti obchodování s opiem a metamfetaminem. Barmské policisty příležitostně vysílají i do Thajska, kde navštěvují americké protidrogové tréninkové centrum. Předtím však musí prokázat, že se v minulosti nepodíleli na porušování lidských práv. 

Proti Západu se pak staví Čína, která má o fungování policie jiné představy. Loni proto uzavřela s Barmou dohodu o kooperaci při vymáhání práva.

To je totiž to, v čem barmští ochránci veřejného pořádku ještě donedávna selhávali. Dokazují to alespoň případy násilného rozehnání pokojného protestu civilistů a buddhistických mnichů u měděného dolu v Leptaudangu a naopak nečinnost při loňských pogromech proti muslimům (o tom si můžete přečíst zde).

Hledání důvěry

Policisté jsou totiž v Barmě stále symbolem brutality, korupce a útisku a jen těžko hledají důvěru veřejnosti. Zvlášť když někteří Barmánci nevěří, že by výcvik Evropské unie mohl něco změnit.

Jedním takovým je demokratický aktivista  Ko Ko Gyi, kterého dříve vládnoucí vojenská junta věznila celých 18 let. Domnívá se, že všechny bezpečnostní složky jsou stále hluboce svázány s armádou a nějaká větší změna je tedy odsouzena k neúspěchu.

Kritici poukazují i na určitou nekompetentnost barmské policie, které chybí i ty nejzákladnější znalosti jako například jak získávat a uchovávat důkazy. Šéf Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu Jason Eligh se domnívá, že proces výcviku a modernizace může trvat i 10 až 15 let. Evropská unie přitom plánuje barmské policisty školit jen do března příštího roku. 

Přesto sami policisté zůstávají optimističtí. "Pokud budeme v této cestě pokračovat, můžeme vytvořit spolehlivou Barmskou policejní sílu," věří 35letý brigádní generál a bývalý policejní oficír Thura Bo No. "Barmská policie se stane opravdu moderní silou, která dokáže ochránit lidská práva."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue