Nový barmský muž číslo jedna - prezident Thein Sein

Nový barmský muž číslo jedna - prezident Thein Sein | foto: AP

Barma po 49 letech zrušila juntu, generálové ale tahají za nitky dál

  • 11
Barma oficiálně rozpustila vojenskou vládu a všemocný generál Than Šwei se vzdal i své poslední funkce šéfa ozbrojených sil. Krutovláda ale po 49 letech končí jen na oko. Mocichtiví generálové jen vysvlékli uniformy a ze zákulisí režírují hru na demokracii, která má obalamutit Západ.

Oficiality v Barmě nepostrádaly punc historického okamžiku. Státní televize slavnostně oznámila, že generál číslo jedna Than Šwei, který zemi vládl železnou pěstí posledních dvacet let, oficiálně rozpustil vojenský režim.

V nové budově parlamentu v metropoli Nepjitu pak složil nový prezident Thein Sein, který je nově zároveň předsedou vlády, se svými dvěma zástupci a 58 členy kabinetu přísahu a oficiálně uzmul všechny pravomoci junty.

Na slavnostním ceremoniálu se představil i nový šéf ozbrojených sil generál Min Aun Hlain. Mezitím začaly z ulic Rangúnu mizet symboly Státní rady pro mír a rozvoj (SPDC), jak se junta oficiálně nazývala, a oblastní úřadovny SPDC dostaly nový název všeobecné administrativní odbory.

Stará komedie s okoukanými tvářemi v nových kostýmech

Celé to pompézní divadlo má být posledním dějstvím přechodu od vojenského režimu, který Barmu svírá od roku 1962, k "ukázněné demokracii". Jenže herci se namaskovali příliš špatně.

Významné posty ve vládě i v parlamentu totiž stále třímají ti samí lidé, kteří byli úzce spjatí se starými strukturami, a například nový prezident zastával v minulém režimu premiérský post.

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij

Někdejší šéf barmské vojenské junty Than Šwei (vlevo)

Největší otazníky se vynořily kolem samotného Than Šweie. Někteří analytici soudí, že se maskot krutovlády pomalu stahuje do ústraní, ale ani jeho nohsledi z nejvyšších pater politiky dosud netuší, jestli se fakticky vzdal moci.

Manipulace s mocí

Loňské volby byly prvními v Barmě po dvaceti letech. Ty předešlé se uskutečnily v roce 1990 a s výrazným náskokem je vyhrála Národní liga pro demokracii, vedená disidentkou Do Aun Schan Su Ťij. Junta jí ale odmítla předat moc a politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci.
Zmanipulované listopadové volby vyhrála juntou vytvořená Strana solidarity a rozvoje, která získala 80 procent křesel. Junta tak mohla hlásat, že se režim změnil v civilní, a přitom si zachovat moc.

autor: ČTK

Nikdo příliš nevěří tomu, že by tento osmasedmdesátiletý generál jen tak zmizel ze scény. Předávání moci každopádně zrežíroval tak obratně, že nedopustil zrod žádné silné osobnosti a může si tak dál podržet značný vliv.

Barma chce ošulit Západ kvůli investicím

Podle analytiků prostě vystřídá režim jednoho muže, bez jehož rozhodnutí se v zemi nic neudálo, autoritativní vláda rozložená mezi několik lidí. Celá rošáda má jediný cíl - oblafnout mezinárodní společenství a přilákat do země, kde třetina obyvatel živoří v bídě, zahraniční investice.

To ve svém inauguračním projevu zdůraznil i nový prezident. Západní státy obvinil z týrání země a vyzval je, aby uznaly novou vládu, spolupracovaly s ní a přestaly podporovat opoziční skupiny a sankcemi držet Barmu v šachu.

Právě při rušení sankcí by mohla sehrát významnou roli disidentka a držitelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij. Junta ji propustila týden po podzimních zmanipulovaných volbách, které její strana Národní liga pro demokracii (NLD) bojkotovala. Teď je v pozici, kdy západní vlády při posuzování sankcí na její názor dají.

A NLD by ráda zahájila i rozhovory o větší roli prodemokratických sil a etnických skupin. "Bývalá vojenská vláda už neexistuje," řekl mluvčí partaje Ňin Win. "Očekáváme, že s novou vládou vstoupíme do dialogu. NLD nechávala dveře pro dialog vždy otevřené," vysvětlil. Nejdřív by ale vláda musela propustit 2100 politických vězňů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video