Propuštění vězni opouštějí nechvalně proslulou věznici Insein v Rangúnu (12.

Propuštění vězni opouštějí nechvalně proslulou věznici Insein v Rangúnu (12. říjan 2011) | foto: Reuters

Barma otevřela brány žalářů, z kobek pustila i stovky muklů

  • 14
Barmský režim zahájil rozsáhlou amnestii a vězeňskými bránami už prošli první z 6 359 vězňů, kterým věnoval prezident svobodu. Jsou mezi nimi i političtí vězni jako herec Zarganar nebo etnický vůdce Sai Say Htan. Na stovky disidentů ale čekaly rodiny marně.

Před barmským věznicemi bylo ráno rušno. Den po ohlášené amnestii se tu sešly stovky příbuzných, kteří čekali na své blízké. Šťastná shledání se mísila se zklamáním - to když jméno blízkého na seznamu propuštěných chybělo.

Kromě obyčejných kriminálníků mohli doušek svobody poprvé okusit i disidenti, kteří pykali za zdmi věznic desítky let. Zatím není jasné, kolik jich režim amnestoval. Zdroje z Národní ligy pro demokracii hovoří o 155 politických vězních, vězeňská služba hovoří o 300 lidech.

Nemám radost, kamarádi ve věznici zůstali

Na svobodu se tak dostal herec a aktivista Zarganar, který si v odlehlé věznici na severu Barmy odpykával pětatřicetiletý trest za to, že po cyklónu Nargis, který zabil 140 tisíc lidí, před západními novináři otevřeně kritizoval chabou pomoc vlády.

"Nejsem úplně šťastný, protože mezi propuštěnými není žádný z mých čtrnácti kamarádů, kteří se mnou trpěli ve věznici Myitkyina jako političtí vězni," řekl krátce po propuštění Zarganar. 

Na svobodu se dostal i šanský etnický vůdce Sai Say Htan, kterému soud vyměřil 104 let vězení za to, že před šesti lety odmítl pomoc se schvalováním nové ústavy. I při optimistických odhadech však za mřížemi zůstalo nejméně 1 800 politických vězňů.

Propuštěných mělo být víc, tvrdí Amnesty International

"Je to zklamání," reagoval na propuštění Benjamin Zawacki z hnutí proti porušování lidských práv Amnesty International. "Vzhledem k věcným a rychlým krokům za posledních několik měsíců jsme měli důvod se domnívat, že bude propuštěn větší počet lidí," dodal Zawacki.

Ve větší počet propuštěných doufala i disidentka Su Ťij. "Doufáme, že jich bude ještě mnohem více. Čím více propuštěných politických vězňů, tím lépe pro naši zemi," prohlásila před shromážděním sympatizantů včetně bývalých politických vězňů.

Rozsáhlá amnestie, která se poprvé dotkla i politických vězňů, je dalším krokem, který naznačuje, že civilní vláda uvolňuje šrouby. Prezident Thein Sein už spustil ekonomické reformy, změkčil cenzuru a povolil dříve zakázané webové stránky.

Na zrušení sankcí je příliš brzy

Zahájil také dialog se Su Ťij a vyšel vstříc etnickým menšinám, když zatrhnul stavbu vodní elektrárny na severu Barmy. Aktivisté ale upozorňují, že to nestačí. Volají především po svobodě médií a úplném konci cenzury.

Opatrné jsou i Spojené státy, které dříve oznámily, že po propuštění 2 100 politických vězňů začnou zvažovat zmírnění sankcí vůči režimu. Podle šéfky americké diplomacie je na takový krok příliš brzy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video