Při teroristickém útoku v Barceloně zemřelo 13 lidí, raněných je přes 100

  • 3021
V centru Barcelony najela ve čtvrtek navečer dodávka do davu lidí. Katalánská policie už potvrdila, že šlo o teroristický útok. Před půl devátou večer španělská vláda uvedla, že 13 lidí zahynulo a přes 100 jich bylo zraněno. Sdělila také, že policie zadržela dva podezřelé muže.

K čtvrtečním útoku v Barceloně se už podle agentury Reuters přihlásil Islámský stát. Oznámila to agentura Amak, kterou islamisté využívají jako svůj sdělovací prostředek. Šlo by zřejmě o první teroristický útok spáchaný ve Španělsku, ke kterému se tato skupina hlásí. Organizace nicméně bere za své v podstatě všechny incidenty podobného druhu páchané v posledních letech.

Španělská vláda uvedla, že policie v souvislosti s útokem v Barceloně zadržela dva muže. Jednalo se o Španěla z africké enklávy Melilla a Maročana. Ani jeden z nich ale neřídil použité vozidlo. Pachatel masakru je tak stále na útěku.

Server La Vanguardia informovla, že v souvislosti s útokem v Barceloně policisté zastřelili jednoho podezřelého. Jednomu vozu se údajně podařilo ujet policistům na kontrolním místě tři kilometry od útoku. Ti tam stejně jako ve zbytku města zastavovali všechna auta mířící z nebo do města. Řidič měl přejet nohu jednomu z policistů a zlomit mu kotník. Ostatní policisté následně začali střílet. Podle všeho tento incident ale policie nedává do souvislosti s útokem v Barceloně.

Vyšetřovatelé dali čtvrteční útok do souvislosti se středečním výbuchem v domě ve městě Alcanar, které leží sto kilometrů jižně od Barcelony. Při explozi zahynula jedna osoba a sedm dalších utrpělo zranění. Explozi zřejmě zapříčinila neopatrná manipulace s plynovou bombou, která měla podle všeho posloužit jako součást nálože.

Španělská policie zabila v noci na pátek pět lidí, kteří se v osobním autě v městě Cambrils snažili porážet chodce. Pachatelé zranili šest civilistů a jednoho policistu, než se je bezpečnostním složkám podařilo zneškodnit (více čtěte zde).

Na oficiální tiskové konferenci po sedmé večer katalánská policie ještě uváděla, že zemřel jen jeden člověk a dalších 32 lidí bylo zraněných, přičemž deset z nich vážně. Údaje o počtu mrtvých se dlouho výrazně lišily. Postupně se však stále více médií začalo shodovat na 13 obětech. Toto číslo brzy potvrdil jak renomovaný list El País, tak španělský rozhlas Cadena SER s odvoláním na katalánskou policii.

Na Twitteru policie mezitím potvrdila, že šlo o islamistický teroristický útok. Před půl devátou večer nakonec katalánský ministr vnitra Joaquim Forn oznámil 13 mrtvých a více než 50 zraněných. Počet zraněných se následně zvedl na osmdesát, nyní úřady uvádějí, že zraněných je přes sto.

„Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální,“ řekl na tiskové konferenci v Barceloně španělský premiér Marion Rajoy. Šéf španělské vlády řekl, že vyzve ostatní španělské politické strany, aby znovu potvrdily „protiteroristický pakt“.

Oběti a zranění pocházejí podle úřadů z nejméně 18 zemí: Francie, Německa, domácího Španělska, Nizozemska, Argentiny, Venezuely, Belgie, Austrálie, Maďarska, Peru, Irska, Řecka, Kuby, Makedonie, Číny, Itálie, Rumunska a Alžírska. Žádní čeští občané nejsou mezi mrtvými a zraněnými zatím evidováni.

17.srpna 2017 v 23:03, příspěvek archivován: 18.srpna 2017 v 03:16

Katalán.vláda nám sdělila,že podle předběžných info nebyl mezi postiženými teror.útokem v Barceloně (25 národností) identifikován žádný Čech

Na sociálních sítích i v médiích se brzy po útoku začala šířit i fotografie domnělého útočníka Drisse Oukabira původem z francouzského města Marseille, podle serveru La Vanguardia jde nicméně pouze o muže, který ztratil doklady a který se poté, co viděl svůj portrét v médiích, přihlásil na policii.

17.srpna 2017 v 20:18, příspěvek archivován: 17.srpna 2017 v 20:26

La meva més rotunda condemna a l'atemptat terrorista de Barcelona. Podem confirmar 13 morts i més de 50 ferits. @mossos @solercampins https://t.co/va0IlQejb0

„Byli jsme u Hard Rock Cafe a mířili jsme k La Rambla, když jsme viděli bílou dodávku, jak narazila do lidí. Viděli jsme lidi letět vzduchem včetně tří cyklistů,“ popsal pro El País svědek na místě Jesús García. Vůz do lidí na chodníku vjel v plné rychlosti.

Ve voze byli podle místního tisku řidič a spolujezdec a oba uprchli. Jeden z nich byl podle zachyceného policejního telefonátu 170 centimetrů vysoký, oblečený do bílého trička s modrými pruhy. Před osmou večer pak policie jednoho zadržela. Svědek útoku španělské televizi TVE popsal, že řidičem dodávky byl „zhruba dvacátník, velmi mladý, hnědovlasý s úzkým obličejem“.

Mezi mrtvými ani zraněnými by neměl být žádný Čech, ale úplně definitivně to potvrzené není. „Mohu prozatím říci, že mezi nimi není žádný Čech,“ řekla ve čtvrtek večer České televizi česká konzulka v Barceloně Adéla Verner Sýkorová.

Samotné české ministerstvo zahraničí do pozdních večerních hodin jasnou informaci nesdělilo. „Španělská policie zatím tyto informace neuvolnila. Do našeho systému DROZD se zaregistrovalo 110 lidí, ti však nejsou jen v Barceloně, ale po celém Španělsku,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

„Všem jsme poslali SMS, kde je i číslo na naše konzulátní jednatelství, pokud by potřebovali poradit nebo pomoct. Jednatelství se otevírá vždy na léto, jinak tam úřad nemáme. Naše spolupracovnice na místě také zjišťuje další informace,“ dodala.

Na Twitteru ministerstva zahraničí se později objevila zpráva, že podle předběžných informací nebyl mezi zraněnými nebo mrtvými identifikován žádný Čech.

Češka Kateřina Flasová v Barceloně žije a pracuje a podle svých slov z třídy La Rambla odešla čtvrt hodiny před útokem. „Pracuji na tržišti La Boqueria přímo na promenádě. Měla jsem neuvěřitelné štěstí. Můj kolega slyšel křik a útěk lidí. Když se šel podívat, policie na něj křičela, že musí okamžitě pryč. Vběhl do muzea vedle a byl tam zavřený až do teď. Naprosté šílenství,“ popsala pro iDNES.cz.

Dodala, že v pátek bude mít strach přijít do práce. „Bydlím kousek od místa dění a pořád je všude policie a létají helikoptéry. Nemůžeme jít ani zavřít obchod, všechno zboží zůstalo tam,“ dodala.

Policisté na místě neštěstí také evakuovali restaurace a obchody, v nichž se lidé po útoku ukryli. Asi osmdesát lidí se běželo schovat také do nedalekého kostela.

„Všichni tu jsou zřejmě trochu nervózní, že se může po první události stát ještě něco dalšího,“ hlásil z místa reportér Sky News, kterého citoval list Guardian. Barcelonská pohotovostní služba zároveň krátce po útoku požádala o uzavření stanic metra a železnice v okolí promenády. Všechny silnice do nebo z města byly pod policejní kontrolou.

17.srpna 2017 v 18:46, příspěvek archivován: 17.srpna 2017 v 18:57

According to @Telegraph, this was the van used is the #Barcelona terror attack which already claimed the lives of at least 5 people! https://t.co/9R1whtcDkS

Mezitím se množila svědectví lidí, kteří byli v blízkosti útoku. „Uslyšel jsem velký hluk a každý začal utíkat, aby se schoval,“ řekl BBC Marc Esparcia, dvacetiletý student, který žije v Barceloně. „Bylo tam hodně lidí, mnoho rodin, tohle je jedna z nejnavštěvovanějších oblastí města. Myslím, že několik lidí bylo nárazem zasaženo. Bylo to strašné,“ uvedl student, který se schoval v baru Starbucks.

Španělští politici přerušili své dovolené a podle katalánského viceprezidenta Oriola Junquerase se ještě ve čtvrtek v noci měla sejít vláda. Katalánský prezident Carles Puigdemont večer vyhlásil třídenní smutek.

Katalánská policie na Twitteru vyzvala občany, aby nesdíleli fotografie raněných s ohledem na jejich příbuzné. Na Twitteru linky 112 se také objevila výzva, aby lidé na místě dali vědět svým rodinám, že jsou v pořádku. Facebook stejně jako u nedávných teroristických incidentů ve světě spustil aplikaci Safety Check, díky které mohou lidé rovněž uklidnit své blízké.

V okolí Katalánského náměstí policisté vyzvali občany, aby nevycházeli. Obchody se zavřely a na místě bylo několik sanitek. Podle listu El País se lidé tísnící v přilehlých obchodech také pohádali o to, zda k sobě pustit další. Španělští taxikáři podle El País zdarma odváželi všechny z místa činu domů a do hotelů. Ty zase nabízejí ubytování lidem, jejichž ubytování se nachází v policií uzavřené oblasti.

„Jsou to vrazi, jednoduše kriminálníci, kteří nás nebudou terorizovat. Celé Španělsko je s Barcelonou,“ napsal španělský královský palác v prohlášení. Také španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že teroristé „nikdy neporazí jednotný národ, který miluje svobodu.“

Teroristický útok odsoudili i světoví státníci včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, amerického prezidenta Donalda Trumpa či londýnského primátora Sadiqa Khana a britské premiérky Theresy Mayové.

Ruský prezident Vladimir Putin také vyzval ke světovému boji proti „silám teroru“ (o reakcích politiků se dočtete více zde). Na znamení solidarity v Paříži ve čtvrtek v noci zhasne Eiffelova věž, uvedla pařížská primátorka Anne Hidalgová.

Proslulé, více než kilometrové korzo La Rambla je hlavní turistickou tepnou historického centra Barcelony. Je oblíbeným místem turistů i místních obyvatel, kde to žije ve dne v noci. Jeho pěší zóny jsou pověstné květinovými trhy, happeningy, množstvím luxusních obchodů a restaurací, ale i dostupných kaváren a fastfoodů.

Čtvrteční útok je podle tisku nejhorším ve Španělsku od 11. března 2004, kdy teroristé zaútočili na vlaky v Madridu. Zemřelo tehdy 191 lidí a na 1841 dalších bylo zraněno. Pachateli útoku byli islamisté, z nichž někteří spáchali sebevraždu v dubnu 2004 při zátahu policistů na jejich úkryt, další byli odsouzeni k dlouholetým trestům.

Samotná Barcelona nezažila útok podobných rozměrů od roku 1987, kdy při výbuchu nálože v supermarketu zemřelo 21 lidí a 45 vyvázlo se zraněním. Čin spáchala separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video