Barbaři u Vltavy

  • 6
Poslyšme jeden příběh všedního dne. Připomene nám civilizační příkop, který nás dělí od slušných zemí obývaných slušnými lidmi. Paní a její čtyři děti se ocitly na ulici. Zoufalá obrátí se na sociální odbor. Kam také jinam? Tam jsou přece za pomoc placeni a na ni zařízeni. Pomoc je však svérázná. Buď se odstěhuje do Ostravy (v Praze má práci), anebo jí seberou děti. Nikdo jí neporadí, že si může zažádat o byt.

A pozor, skvostná perla na závěr - prý to má vědět sama, jako středoškolačka je na to dost chytrá a neznalost zákonů neomlouvá! Nehorázný argument. Úřad má pomáhat, radit, a přitom říká "poraď si sám". Úřad má být laskavý, vstřícný, a zatím předvádí přezíravost jako hrom. A když paní získá bydlení díky šlechetnému sponzorovi, ouřad jí půjde provětrat "poměry", zda děti netrpí a pijí po ránu dost mlíčka.

Sedí-li na našich úřadech tak neochotní byrokraté, je marné pilovat sociální zákony, přijímat kupy deklarací o právech a platit státu vysoké sociální daně. Formulkou Neznalost zákona neomlouvá lze utlouci každého nešťastníka, byť by měl tři vysoké školy. Nikdo nezná všechny zákony. ODS spočítala, že jich máme asi 1300, dále 2300 vyhlášek a dohromady zhruba 100 000 roztodivných omezení, příkazů, zákazů. Možná jsou ti neochotní byrokraté geniální a všechny je odříkají zpaměti.

Neznají ovšem ten nejdůležitější: zákon slušnosti a lidského zacházení s lidmi.
Mezi Krušnými horami a řekou Moravou se tenhle zákon ujímá těžce. Lidé tu sice neodsekávají nepřátelům údy, a přece tu barbarské zvyky neodumřely.

Premiér označí skupinu spoluobčanů za největší pitomce na zeměkouli. Pár poslanců vyzná lásku vlasti tím, že si navlékne trička s přeškrtnutými nápisy ve švabachu (fuj, pryč s tím cizáckým krámem). A úředník si halt vychutná člověka v nouzi. Pěkně to do sebe zapadá. Buranství do buranství, hloupost do zlé vůle.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video