Barack Obama při svém proslovu v Mexiku vzbudil rozporuplné reakce. Jedni

Barack Obama při svém proslovu v Mexiku vzbudil rozporuplné reakce. Jedni projev chválili, druzí s ním nesouhlasili. Obama podle nich mluvil o jiné zemi a ne o Mexiku. | foto: AP

Obama vylíčil Mexiko jako dokonalou zem. Spletl si proslov, tvrdí místní

  • 23
Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Mexiku vzbudila mezi místními smíšené reakce. Jedni mu aplaudovali, druzí nechápavě vrtěli hlavou a prohlašovali, že si Obama spletl projevy a určitě mluvil o jiném státu.

Obama při svém pátečním vystoupení v Národním muzeu antropologie vykreslil Mexiko jako téměř dokonalou moderní zemi, která se dokázala zbavit stínů minulosti. To je však podle mnohých místních v rozporu se skutečností, která je podle nich plná násilí a chudoby. Obama tak dodržel své předsevzetí, že při své aktuální zahraniční cestě nebude stavět do popředí drogové války, které stále výrazně ovlivňují život v regionu, ale zaměří se spíše na ekonomické otázky a mezinárodní spolupráci.

Obamův projev sledovaly přímo v muzeu stovky lidí. Někteří byli z jeho slov nadšeni a několikrát ho dokonce přerušili hlasitým potleskem. Jiní však měli do spokojenosti daleko. Obraz Mexika, jaký v projevu Obama načrtl, je podle nich nepravdivý.

"Je od něj (Obamy) skvělé, že k nám přijel a přednesl tak inspirativní řeč. Co se však skutečně v Mexiku děje má do toho, o čem mluvil, hodně daleko," uvedlo pro latimes.com 24letý student mezinárodních vztahů Jose Carlos Cruz. "Byla to skvělá řeč, jenom moc netuším, o jakém Mexiku Obama hovořil," dodal Cruz.

Obama například vyzdvihl ekonomický růst mexické střední třídy, do které většina místních patří. Pravdu má však jen z části. Mnoho lidí si skutečně v uplynulých letech přišlo k obstojnému bohatství, ekonomové však připomínají, že produktivita střední třídy jako celku již mnoho let stagnuje. Podle statistik Světové banky žije 49 procent Mexičanů v chudobě.

Na závěr americký prezident pochválil také aktivitu místních médií. Ta podle něj zajišťují "věrohodnost vládních autorit". To však platí jen u médií sídlících v hlavním městě, většina ostatních však stále podléhá tlaku ze strany lokální překupníků drog a mafií. Časté výhrůžky tak mají za následek jediné, v lokálním tisku se místní o drogách a korupci jednoduše nedočtou.

Burcování mladých, taktika Obamy v nestabilních regionech

"Obama je fantastický, dnes však nemluvil o naší zemi, ale o nějaké jiné," kroutila po projevu hlavou vysokoškolská profesorka Rosa Castrová a řečnicky se zeptala, zda projev Obamy náhodou nepřipravoval mexický prezident Enrique Peña Nieto. Za pravdu jí dávají mnozí další a shodují se na jednom: Mexiko potřebuje více akce a méně proslovů.

Na některé posluchače však Obamova řeč zafungovala přesně tak, jak plánoval. "Bylo úžasné vidět Obamu. Myslím si, že to, co říkal, je opravdu možné. Změna je možná, stejně tak jako nové Mexiko," neskrývala nadšení 18letá studentka María Velazcová.

Obamovo mexické vystoupení podle názoru politologů koresponduje se vzorcem vystupování, který používá při cestách do nestabilních a chudých regionů. V nich se vždy zaměřuje zejména mladé lidi a snaží se je motivovat směrem k optimistické budoucnost namísto soustředění se na současnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video