Barack Obama

Barack Obama | foto: Reuters

Obama představil plán boje se změnami klimatu, republikáni jsou proti

  • 103
Americký prezident Barack Obama v pondělí představil dosud nejpřísnější opatření v boji s klimatickými změnami. Do roku 2030 má v USA dojít k poklesu emisí oxidu uhličitého (CO2) o 32 procent. Svůj plán Obama nazval „nejdůležitějším krokem“, který kdy Spojené státy přijaly v boji se změnami klimatu.

Jak americký prezident dodal, nezná větší hrozbu „pro naši budoucnost a budoucí generace“, než jsou právě klimatické změny. Ve svém projevu americký vůdce zmínil některé dopady globálního oteplování, jako jsou například mnohem větší sucha či silnější bouře.

Také poznamenal, že rok 2014 byl dosud nejteplejší v historii. „Jsme první generace, která přímo cítí dopady klimatických změn a poslední, která s tím může něco udělat,“ prohlásil Obama a několikrát si vyslechl bouřlivý potlesk. „Jestliže se nezachováme správně, už to nepůjde vrátit zpátky. Jestliže chceme chránit naši ekonomiku, bezpečnost, zdraví našich dětí, můžeme udělat víc,“ dodal.

Klimatologové stupňují varování. Emisí je nejvíce za 800 tisíc let

Nejnovější plán boje s klimatickými změnami podle něj představuje zásadní krok k budoucí udržitelnosti kvalitního života ve Spojených státech. Bez stanovení přísných limitů podle Obamy hrozí USA i celému světu častější projevy extrémního počasí či šíření zdravotních problémů jako je třeba astma.

Průmyslníci a další oponenti plánu se již nechali slyšet, že hodlají vládou stanovená omezení napadnout u soudů a dosáhnout odložení jejich platnosti do doby, než budou soudní pře ukončeny.

Růst cen elektřiny

Plán stanovuje jednotlivým americkým státům kvóty emisí, na které se musí do roku 2030 dostat. Nechává jim však volné ruce v tom, jak cílových hodnot dosáhnou. Kromě obnovitelných zdrojů energie mohou například nahradit spalování uhlí v uhelných elektrárnách plynem, který produkuje asi polovinu emisí CO2.

Státy se budou muset k plnění plánu připojit nejpozději do roku 2020, tedy o dva roky později, než stanovovaly původní plány z let 2012 a 2014. Do roku 2018 musí zveřejnit strategii, jak chtějí zmíněného cíle dosáhnout. Podle agentury AP se bude federální vláda snažit jednotlivé státy motivovat k rychlejšímu zavedení větrných či solárních elektráren prostřednictvím finančních pobídek.

Globální oteplování v jediném grafu: opravdu za to mohou lidé

Navrhované limity by měly zvednout cenu elektřiny do pěti let o téměř pět procent a každý rok budou stát státní kasu přes osm miliard dolarů (téměř 200 miliard korun). Vynutí si rovněž zavření řady tepelných elektráren používajících jako palivo uhlí.

Za nový plán Bílého domu se už dopředu postavila Hillary Clintonová. Mnohem více jsou však slyšet nesouhlasné názory odpůrců, zejména republikánů. S předstihem je jasné, že na plán se po jeho zveřejnění snese celá řada žalob, které povedou až k Nejvyššímu soudu. Senátor z Kentucky Mitch McConnell se snaží přesvědčit guvernéry jednotlivých států, aby Obamův plán bojkotovali. Generální prokurátoři z více než desítky států už podle CNN chystají žalobu.

Žaloba na Obamův plán

Hlavními odpůrci plánu jsou státy Wyoming a Západní Virginie, jejichž ekonomiky stojí na těžbě uhlí a uhelných elektrárnách. „Myslíme si, že tyto regulace jsou vhledem k obyvatelům Západní Virginie otřesné. Povedou k úbytku pracovních míst, vyšší ceně elektřiny a zatíží celou rozvodnou síť elektrické energie,“ myslí si generální prokurátor Západní Virginie Patrick Morrisey a dodává, že Obamův plán je podle něj v rozporu se zákonem.

K tématu se už stačili vyjádřit i někteří prezidentští kandidáti z řad republikánů. „Pokud jste svobodná matka z Tampy a váš účet za elektřinu vzroste o třicet dolarů za měsíc, je to katastrofa,“ myslí si floridský senátor a prezidentský kandidát Marco Rubio. Na novém systému prý podle něj mohou vydělat jen spekulanti s emisními povolenkami a miliardáři.

Ostrovní ráj mizí pod vodou. Místní se děsí oceánu a prchají do USA

Bývalý floridský guvernér Jeb Bush pak v neděli prohlásil, že problematika změn klimatu nejde vyřešit tím, že se „vezmou pravomoci jednotlivým státům a pomalu se vytěží naše ekonomika“. „Skutečnou výzvou je, jak budeme vyvíjet zlomové vynálezy, které nám poskytnou zdroje, jež potřebujeme pro vyřešení problémů, jako je tento (klimatické změny a globální oteplování, pozn. red.),“ prohlásil Bush.

Bílý dům si je negativních ohlasů vědom a spustil proto celostátní kampaň, která má veřejnost i politiky přesvědčit o důležitosti boje proti klimatickým změnám a globálnímu oteplování. Osobně se jí účastní i Barack Obama. V následujících týdnech například odcestuje do Nevady na Národní summit obnovitelných zdrojů energie, následně pak jako první prezident ve funkci navštíví Aljašku.

Spojené státy patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům stanoveným na mezinárodních klimatických konferencích. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit druhého prezidentského období a postavil se po bok zemí Evropské unie, které zavádějí podobná opatření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video