Všech 16 dalších církví už smlouvu se státem o finančních kompenzacích podepsalo.

Všech 16 dalších církví už smlouvu se státem o finančních kompenzacích podepsalo. | foto: AP

Baptisté definitivně odmítli restituční finanční náhradu od státu

  • 31
Bratrská jednota baptistů jako jediná z tuzemských církví definitivně odmítla církevní restituce. Už v únoru její zástupci oznámili, že se státem nepodepíšou smlouvu o finančním odškodnění. Nyní rozhodnutí nepřijmout více než 200 milionů potvrdil sjezd, na který se do Chebu sjelo 64 delegátů.

Informovala o tom Česká televize. Peníze tak zůstanou státu. "Nebudeme ani dodatečně podepisovat smlouvu se státem," řekl ČT předseda výkonného výboru sboru Bratrské jednoty baptistů Milan Kern.

Baptisté, ke kterým se hlásí téměř 3000 lidí, mají podle státu nárok na 227 milionů korun. Delegáti ale tvrdí, že částka je příliš vysoká.

"Naši bratři, kteří zažili tu dobu, nevnímají, že by se, co se týká majetku, nějaké velké křivdy staly," řekl televizi jeden z delegátů.

Všech 16 dalších církví už smlouvu se státem o finančních kompenzacích podepsalo. Církve podle schváleného zákona od státu dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Během 30 let jim bude také vyplaceno celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně. Opozice zákon kritizuje a podala na něj stížnosti k Ústavnímu soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video