Bangladéšský soud zakázal hlavní islamistickou stranu v zemi. Ilistrační snímek

Bangladéšský soud zakázal hlavní islamistickou stranu v zemi. Ilistrační snímek | foto: AP

Bangladéšský soud zakázal hlavní islamistickou stranu v zemi

  • 9
Bangladéšský soud zakázal největší islamistickou stranu v zemi. Oznámila to agentura AFP. Zrušení registrace Bangladéšského islámského společenství znamená, že se tato strana nebude moci účastnit budoucích voleb. Rozhodnutí soudu s největší pravděpodobností vyvolá nové protesty přívrženců tohoto politického uskupení.

Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že program strany odporuje sekulární ústavě země přijaté v roce 2010. Na to také upozorňovala petice odpůrců Bangladéšského islámského společenství, které podle nich diskriminuje menšiny a ženy a vyzývá k vládě Alláha.

Strana se proti verdiktu okamžitě odvolala k Nejvyššímu soudu, uvedl její obhájce Abdar Razzák. Stovky příznivců Bangladéšského islámského společenství mezitím zahájily protesty v okrese Pabna severozápadně od metropole Dháky a demonstrace se očekávají i na dalších místech, napsala agentura Reuters.

Kritici Bangladéšského islámského společenství dlouhou dobu požadovali zákaz strany kvůli její roli ve válce za nezávislost země na Pákistánu v roce 1971. Islamisté tehdy byli proti odtržení Bangladéše a kolaborovali s pákistánskými silami.

Nejvyšší představitelé Bangladéšského islámského společenství jsou nyní souzeni za zločiny spáchané během války a čtyři z nich již dostali trest smrti, když byli usvědčeni z genocidy, vražd, znásilňování a náboženské perzekuce.

Verdikty vyvolaly v Bangladéši rozsáhlé demonstrace příznivců islámské opozice a násilnosti. Při pouličních střetech zahynulo nejméně 150 lidí. Podle stoupenců Bangladéšského islámského společenství je cílem procesů zlikvidovat stranu, která je v současnosti klíčovou opoziční silou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video