Bangladéšan se dívá na místo neštěstí, kde se zřítila osmipatrová budova (27....

Bangladéšan se dívá na místo neštěstí, kde se zřítila osmipatrová budova (27. dubna 2013). | foto: AP

Prohledávání trosek bangladéšské textilky končí, zemřelo 1 127 lidí

  • 0
Po 19 dnech končí v Bangladéši záchranné práce v troskách zřícené textilní továrny. Podle posledních informací při jedné z největších tragédií svého druhu zahynulo 1 127 lidí. Záchranáři se k ukončení prací rozhodli po tom, co během pondělí v troskách nenalezli žádné tělo, informovala agentura Reuters.

"Pátrací operace je téměř u konce. Myslíme si, že v ruinách žádná těla už nenajdeme," řekl agentuře AFP brigádní generál Siddikul Alam, který pátrací operaci velí. "Nyní předáváme místo zpět místním úřadům. Do zítřejších (úterních) 14:00 hodin opustíme naši základnu," dodal.

V komplexu Rana Plaza, kde se šily oděvy pro řadu západních značek a obchodních řetězců pracovalo přes 3500 lidí. Zachránit se podařilo 2438. Dosud není jasné, kolik lidí v budově v době zřícení bylo. Zbývá už prohledat pouze několik málo míst, kde by se ještě mohli nacházet přeživší (více o tragédii můžete číst zde).

Tragédie v Dháce

Posledního živého člověka vytáhli záchranáři z trosek v pátek. Po 17 dnech byla zachráněna devatenáctiletá žena. "Byla v díře mezi nosníkem a jedním sloupem. Jmenuje se Rešmi," popsal agentuře AFP velitel hasičů. "Mohla mít zásoby vody nebo pila nějakou vodu, kterou jsme napumpovali do budovy," popsal, jak šťastná žena nejspíš přežila (více o záchraně ženy čtěte zde). O víkendu lékaři oznámili, že švadlena se pomalu zotavuje, byť stále trpí dehydratací, stresem a návaly paniky.

I některé další příběhy spojené s kolapsem bangladéšské textilky měly šťastný konec. Po dvou dnech například záchranáři z trosek vyprostili 62 živých lidí (více čtěte zde). Dháka pak byla svědkem také mnoha hrdinských výkonů.

Jeden z místních sám zachránil 36 zavalených. Jedné z dívek dokonce musel amputovat ruku (více o jeho příběhu čtěte zde).

Za zázrak pak místní považují také to, že se záchranářům podařilo v prvních hodinách od pádu budovy vyprostit z trosek ženu, která pod sutinami porodila zdravého chlapečka (více čtěte zde).

Tragedie pomohla zakládat odbory

Bangladéšská policie v souvislosti s tragédií už před pár dny zadržela na bangladéšsko-indické hranici majitele zřícené budovy. Muhammad Sohel Rana je podezřelý, že nechal budovu postavit z nekvalitního materiálu. Policie uvedla, že Rana chtěl uprchnout do Indie, když ho elitní jednotka zatkla v příhraničním městě Benapole (více o zatčení čtěte zde).

Bangladéšská vláda rozhodla umožnit zaměstnancům v textilních provozech zakládat odborové organizace bez povolení majitele továrny, které bylo doposud vyžadováno. Tento krok přichází den poté, co kabinet informoval o vytvoření komise, jejímž úkolem bude rozhodnout o zvýšení minimální mzdy pro dělníky v textilkách.

Vláda zmíněnými opatřeními reagovala nejen na neštěstí v Dháce, ale také na protesty desítek tisíc lidí nespokojených s podmínkami v bangladéšském textilním průmyslu. Pracovní podmínky se tam považují za hrozivé. Běžný zaměstnanec bangladéšské textilní továrny, kde pracují převážně ženy, má plat nižší než 40 dolarů (asi 800 korun) měsíčně.

Po 17 dnech vytáhli z trosek textilky živou ženu.

10. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video