Bangkokem se rozléhá střelba. Armáda vyrazila proti demonstrantům.

Bangkokem se rozléhá střelba. Armáda vyrazila proti demonstrantům. | foto: AP

Bangkokem otřásají výbuchy. Armáda utahuje smyčku kolem demonstrantů

  • 0
Thajská armáda přitvrdila proti demonstrantům, kteří od poloviny března okupují centrum Bangkoku. Místo odmítají opustit do doby, než premiér Apchisit Vedžadžíva rozpustí parlament a vypíše předčasné volby. Vojáci protestující obklíčili hradbou obrněných vozidel a ulicemi se začala rozléhat střelba z automatických zbraní. Jeden z vůdců demonstrantů utrpěl těžká zranění.

Thajská armáda krátce po 18. hodině místního času oznámila, že zakročí proti několika tisícům demonstrantů opozičního hnutí červených košil, kteří už téměř dva měsíce táboří v centru Bangkoku. Do ulic pak vyjely obrněné vozy, které měly za úkol obklíčit dav ze všech stran.

Opoziční demonstranti se ale nemínili vzdát. "Jsme připraveni čelit jakémukoli pokusu o násilné rozehnání. Naši strážci jsou připraveni toto místo bránit," nechal se krátce před zahájením armádních manévrů slyšet vůdce protestů Nattavut Sajkua.

Vláda vyhlásila výjimečný stav, který platí v Bangkoku a na dalších 15 ze 76 provincií. Opatření má umožnit armádě rozmístit kontrolní stanoviště na hlavních silničních tazích vedoucích do hlavního města. Vojáci tak mají za úkol zabránit posílení davu manifestantů v centru Bangkoku lidmi z venkova, kteří na protesty přijížděli zejména o víkendech.

Tábořiště demonstrantů se táhne od hlavní bangkocké nákupní zóny k hlavní obchodní čtvrti. Protestující kolem tábora vystavěli mohutné barikády z pneumatik, bambusu a ostnatého drátu. Thajská armáda v jeho okolí rozmístila ostřelovače.

Podle zpravodajských agentur centrem Bangkoku otřáslo několik výbuchů. Agentura AP hovoří o minimálně čtyřech explozích. V ulicích se ozývala palba z automatických zbraní a nemocnice se začaly plnit raněnými. Mezi nimi je i jeden z nejdůležitějších povstalců, bývalý vojenský činitel Kchattija Savasdipol, který se přidal na stranu demonstrantů a pomáhal jim s opevňováním tábora.

Podle zpravodajských agentur bylo právě zadržení Savasdipola jedním z hlavních cílů zásahu. Thajská vláda ho totiž považuje za jednoho z nejzarytějších vůdců odporu, který se tvrdě staví proti jakýmkoli kompromisům. Jeho zranění může podle agentury Reuters mezi povstalci vyvolat chaos.

Kromě Savasdipola armádní kulky zasáhly minimálně tři další demonstranty. Jednoho z nich zřejmě smrtelně. "Několik stovek demonstrantů zaútočilo na vojáky, kteří odpověděli střelbou. Jeden z manifestantů byl zasažen do hlavy těsně vedle mě. Nejméně další dva byli zraněni," citovala AFP svého kameramana, který byl v místě dění.

Situace je natolik kritická, že Spojené státy uzavřely velvyslanectví v Bangkoku a vyjádřily "hluboké znepokojení" nad posledními incidenty.

V ulicích kvůli novým volbám

Tvrdý zásah proti demonstrantům armáda zahájila poté, co vláda kvůli stížnostem místních obyvatel upustila od původního plánu, podle kterého chtěla demonstranty oslabit tím, že je odřízne od dodávek vody a elektřiny. Na přerušení dodávek by ale doplatily i školy a nemocnice v okolí. Podle místní televize TNN v oblasti přestala fungovat elektřina. Uzavřené jsou tu zahraniční ambasády, úřady i obchody.

Demonstranti, kteří protestují už několik měsíců, sympatizují s vypovězeným bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou a snaží se prosadit demisi premiéra Apchisita Vedžadžívy a vypsání předčasných voleb.

Situace se vyostřila po 10. dubnu, kdy vojáci ve snaze zatlačit demonstranty spustili palbu, při níž bylo zabito 25 lidí a zraněno přes 800 dalších. Demonstranti po krveprolití začali požadovat navíc i to, aby před soudem stanul vicepremiér Sutchepa Tchaugsubana, kterého z incidentu obviňují (více o krveprolití čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video