Balvín versus Schmarcz

Redaktoři publicistiky České televize jsou přesvědčeni, že se stali obětí diskreditační kampaně. "Místo aby se za nás postavili, stojí na straně těch, o nichž točíme, a zpochybňují naši profesionalitu," tvrdí redaktor Martin Schmarcz. "Jsou to lži," oponuje prozatímní ředitel ČT Jiří Balvín.

ROZHOVOR S MARTINEM SCHMARCZEM

Znáte důvod, proč by vás chtělo vedení ČT diskreditovat?
Prostě jsme nepohodlní. Když se publicistika zruší, ubudou problémy. S politiky, s Vladimírem Železným, kterému naše reportáže vadí. Copak není divné, když nás šéf konkurenční televize bez důkazů obviní z korupce, a náš šéf se místo protestů přidá na jeho stranu? Je to prostě likvidační kampaň.

To je trochu silné, ne? Proč?
Vezměte si poslední konflikt. Napadli naši reportáž o angolských dětech trpících válkou. Ta reportáž byla jednou z nejlepších věcí, kterou jsme za poslední dobu udělali. Nechali jsme si zpracovat posudky od renomovaných dokumentaristů, a ty vyzněly v její prospěch. Naši šéfové ji přesto zpochybňují. Jen proto, aby na nás mohli dál útočit.

Útočení je vzájemné. Vy nejste o nic mírnější.
Ale nezapomeňte, že jsme byli půl roku zticha. Oni byli první, kdo začal napadat své zaměstnance. Sám víte, že ředitel zpravodajství Honys shání důkazy proti nám. Všude tvrdí, že nejsme profesionálové a že o tom sbírá informace. Žádné však dosud nepředložil. Protože žádné nejsou. Přesto on a lidé z vedení bez jakýchkoli logických argumentů napadají naši práci.

Stejně: podobný boj zaměstnanců a vedení není normální. V soukromé firmě by něco takového nebylo možné.
Kdybych pracoval v soukromém médiu, už bych dávno odešel. Taky jsem to už několikrát udělal. Taky jsem si neuměl představit válku s vlastním šéfem. Jenže tady je to něco jiného. Oni svým jednáním poškozují veřejnoprávní televizi. My se jim v tom snažíme bránit.

Jak dlouho to může trvat?
Do volby nového generálního ředitele. My věříme, že Rada ČT vybere dobře a věci se vrátí do normálu. Je tu možnost, že Rada vybere jako regulérního ředitele právě Jiřího Balvína. Co pak? Těžko teď říkat, co bude. Každopádně platí, že Balvínovo vedení televize nemůže redakce publicistiky respektovat.

To znamená, že pokud on uspěje, odejdete z televize?
Za sebe říkám, že pokud se budou chovat jako dosud, budou mě muset vynést nohama napřed. V tomto případě jde o princip. My se snažíme bránit veřejnoprávnost před lidmi, kteří se sem snaží vtahovat osobní a politické zájmy. Mým cílem je, aby z České televize odešli oni. Usnadňovat jim to rozhodně nebudu.

ROZHOVOR S ŘEDITELEM ČT JIŘÍM BALVÍNEM

Ředitel Jiří Balvín nemá debaty o zaměstnancích, kteří s ním nejsou spokojeni, rád. "Nevím, o jakých zaměstnancích hovoříte," tvrdí.

Například o redaktorech v publicistice, s nimiž máte otevřené spory.
Jsou redaktoři a redaktoři. Jsou tam lidé, kteří si uvědomili, že cosi přehnali, a nyní se chovají jinak. Třeba paní Voldánová si buduje hezkou image. Je to milá paní s dítětem, které to sluší. To říkám bez jakéhokoli despektu, skutečně si myslím, že jí tato role sedí velmi dobře.

Část zaměstnanců vás nicméně nerespektuje. Podle nich prozatímní vedení činí nevratné kroky i přesto, že za dva měsíce nastoupí nový "regulérní" ředitel.
Vím jen o názorech, které mi jako názor svůj tlumočili představitelé odborů. A to koresponduje s vaší otázkou. Nevím, co kdo míní termínem "nevratné kroky", v televizi neexistuje "prozatímní období". Vedení televize normálně a profesionálně pracuje, protože v jakékoliv televizi není čas si hrát na prozatímnost. Od našeho nástupu připravujeme letní a podzimní vysílací schéma, pracujeme na vyrovnaném rozpočtu pro rok 2001, pro rok 2002 atakdále.

Někteří zaměstnanci ale tvrdí, že jste jim slíbil třeba i to, že nebudete dělat personální změny.
Ne. Nic jsem neslíbil, to je jejich interpretace. Já jsme jim pouze na začátku řekl, že si jejich požadavky rozmyslím.

Při nástupu jste slíbil, že se ČT uklidní. Situace v publicistice ale svědčí o opaku. V čem je tedy problém?
Slíbil a splnil. Pokud myslíte "aktuální" publicistiku, protože v České televizi existují dvě publicistiky, je to spíše otázka pro ředitele zpravodajství a šéfredaktora publicistiky. Já mám svou odpovědnost při odvolání pana Mrnky (bývalý šéf publicistiky pozn. red.) a za tím si stojím.

Redaktoři si nicméně myslí, že personální změny souvisejí s vámi - s tím, že jste příliš loajální vůči politikům, jimž se práce publicistiky nelíbí.
Ne, nejsem. Opět z této otázky cítím podivnou chtěnost: Vůči komu mám být loajální a čím se to projevuje? Mohl jste se před nástupem Rady ČT přijít podívat do parlamentu a sledovat mé veřejné jednání s politiky, možná byste podobné otázky nekladl.

Vám to nikdy nikdo neřekl? Žádný z redaktorů, když protestovali proti některým krokům vašeho vedení?
Ne. Nikdy. A že mám takovou nálepku? To je stejné, jako když o mně říkali, že jsem dělal poradce poslanci Ivanu Langerovi (ODS). To jsou prostě lži. Já se běžně stýkám se všemi politiky, kteří se mnou chtějí hovořit. To považuji za své občanské právo. Činím tak ale veřejně a rozhodně nepřijímám žádné úkoly ani závazky. Ostatně se o to ani nikdo nepokouší.

Co tedy podle vás situaci v televizi uklidní?
Jmenování generálního ředitele na řádné šestileté období.

Nešlo by to už dřív? Třeba kdybyste se pokusil s nespokojenými zaměstnanci domluvit jinak než přes média.
Ale my jsme to přece zkoušeli několikrát. Ale když je někdo takto zaťatý jako oni, tak je to těžké.

Vy nejste zaťatý?
Ne, já jsem koncensuální typ. Snažím se dohodnout.

A co se bude dít, pokud uspějete v konkursu na generálního ředitele?
Neumím si představit, že se zaměstnanci a jejich šéfové budou neustále takto dohadovat.

Budete pak problémy se zaměstnanci řešit razantněji? Třeba tak, že je propustíte?
Ano, budu je řešit razantněji. Což ale ve všech případech neznamená hned propouštění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video