Balon Zdeňka Bakuleho: Rekonstrukce - Napouštění balonu horkým vzduchem při...

Balon Zdeňka Bakuleho: Rekonstrukce - Napouštění balonu horkým vzduchem při rekonstrukci. | foto: Muzeum Policie ČR

Balon ušitý na půjčeném stroji ke svobodě nedoletěl

  • 31
Touha opustit republiku přivedla vystudovaného právníka až k šicímu stroji. V polovině 80. let se Zdeněk Bakule rozhodl, že přeletí neprodyšně uzavřenou západní hranici balonem, který si sám vyrobí. Dopadl ale dost neslavně.

SERIÁL: Slavné případy české kriminalistiky

V životě Zdeňka Bakuleho to od začátku na žádný dramatický pokus o útěk určitě nevypadalo. Vyučil se soustružníkem a do roku 1959 dokonce sloužil u jednotky Pohraniční stráže v Nové Bystřici. Pak absolvoval večerní školu pro pracující a v letech 1961-1966 dálkově vystudoval práva. Jako právník pracoval pak i v plzeňské Škodovce.

Právník, který politicky zklamal
V letech 1968-1969 ale podle tehdejšího pohledu politicky zklamal a byl vyloučen z KSČ. Život v ČSSR ho přestával uspokojovat. V roce 1980 se rozvedl, doma ho to drželo čím dál méně…

V pracovně-politické charakteristice z podniku Škoda Plzeň, kde pracoval do roku 1985, je popisován jako zatrpklý a neangažující se v žádných společenských funkcích. Jedinou jeho zálibou byl pes.

Přes hranice se rozhodl uletět
O psa ale záhy přišel, a tak začal o útěku z vlasti uvažovat ještě intenzivněji. Zájezd ani výjezdní doložku se mu ale získat nepodařilo. Z Maďarska ho dokonce vykázali, neboť se pohyboval příliš blízko hranice s Jugoslávií.

Když začal promýšlet, jakým způsobem utéci, zvítězila u něj touha uletět vlastním horkovzdušným balonem. Humanitní vzdělání však bylo třeba nejdříve doplnit. Přes bratry Montgolfiéry, kteří 5. 6. 1783 poprvé veřejně předvedli výstup látkového balonu a uletěli skoro dva kilometry, se brzy dostal ke studiu technické literatury o létání, kterou si půjčoval v plzeňské vědecké knihovně.

Tvrdil, že na stroji šije oteplovačky
Bakuleho povzbudila i zpráva o podobném případu, o kterém se dočetl v zahraničním tisku. Manželé Hutyrovi s dětmi úspěšně překonali hranice v balonu v září 1983. Podle tohoto případu se také řídil při odhadování velikosti plynové bomby. Nakonec i s pomocí vlastních výpočtů došel k hodnotě 30 litrů.

Ačkoliv s výrobou některých součástek balonu potřeboval pomoci, do svých plánů nikoho nezasvěcoval a raději si něco vymyslel. Když sháněl hořák, říkal, že ho potřebuje do krbu. Šicí stroj si půjčil na ušití závěsů a samotné šití pláště balonu pak kamufloval výrobou oteplovaček.

Podle vyšetřovacích záznamů balon ušil za necelé dva měsíce a 20. března 1985 byl připraven k letu. Zamýšlel, že udělá jednu zkoušku a pak uskuteční ostrý start.

Zkoušku balonu zmařila policejní hlídka
Zkouška se měla uskutečnit na mýtině u obce Třebobuz na Plzeňsku. S kamarádem, kterému se přece jen s částí svých plánů svěřil, dorazili na místo 30. března. Stihli však pouze smontovat větrník. Když začali rozkládat balon, vyrušilo je auto. Podařilo se jim ještě balon uklidit do kufru, když z vozu vystoupila hlídka VB a oba muže zadržela.

Bakule se vymlouval, že chtěl do klubu vzduchoplavců
Přestože se při výsleších Bakule snažil vzít všechnu vinu na sebe, trestu neunikl ani jeho přítel. Dostal osmiměsíční podmínku. Sám stavitel se zprvu pokoušel vyslýchající přesvědčit, že si balon postavil jen proto, aby měl později ulehčen přístup do klubu balonového létání.

Policisté nakonec chtěli balon vyzkoušet sami, pokus se jim ale kvůli počasí nezdařil. Nakonec byl balon označen za neschopný létání, jen v modelové situaci, kdy by byl při +15° C a teplotě vnitřku balonu 100° C schopen unést 400 kg.

Zdeněk Bakule byl odsouzen ke dvěma rokům vězení. Odseděl si šestnáct měsíců.

Bakulemu se nakonec jeho sny splnily
Po roce 1989 se Bakulemu splnily hned dva sny - vycestoval do Německa a dostal se do balonu. Balonový koš však byl tentokrát proutěný a let zcela bezpečný.

Jeho původní montgolfiéra sestávající ze sešitých pruhů šusťákoviny a nekryté plošiny o rozměrech 1 x 1 metr je ukryta v depozitářích policejního muzea. Zájemci by ji mohli uvidět příští rok.

Video