Balit chléb si usmysleli sami Češi, ne unie

  • 29
Český úředník je zase jednou papežštější než papež. Když ministerstvo zdravotnictví zakázalo prodávat nebalené pečivo, mělo plná ústa Evropské unie. Belgičan, Francouz, Ital i další Evropané, ale na své nebalené bochníky klidně sahají. Žádný zákon jim to totiž nezakazuje.

Běžný obrázek ze kterékoli belgické samoobsluhy, ať už se jmenuje Delhaize (v Česku Delvita), GB nebo Lidl i všech velkých hypermarketů. Zákaznice otevírá průhlednou schránku s příslušným druhem chleba, holou rukou uchopí bochník, zaryje do něj prsty a jde ho vložit do opodál stojícího elektrického kráječe.

Rozplátkovaný boží dar pak položí na nerezovou plošinku a vsune do papírového pytlíku s číslem daného druhu. Balený chleba na pultech sice existuje, ale jen na okraji: obvykle to jsou tmavé německé "odrůdy" nebo vzácnosti dovezené z vyhlášených venkovských pekáren.

Raoul Smeyers z Delvity o tom, že by na takovémto prodeji chleba bylo něco špatně, nikdy neslyšel. Tvrdí, že nikdo nebude bochníky osahávat, protože jsou všechny stejné a všechny stejně čerstvé.

Pokud jde o koblihy, loupáky, koláče a jiné briošky, tak ty je třeba popadnout do kleští a strčit do pytlíku. Spíš než kvůli hygieně kvůli tomu,aby se zákazník neupatlal.

Bruselské pekárny v poledne lidem prodávají sendviče zabalené jen do ubrousku. Malé obchůdky na rohu nabízejí loupáky, čokoládové koláče a indické trojhrany "samosas" jen tak, na pultě. A hranolkáři? Holýma rukama krájí brambory, dlaněmi je hrnou do kotle a zákazník je pak rukama jí...

Je to věc Prahy, tvrdí EU
"Unie takovéto věci neupravuje, protože se řídí principem subsidiarity, podle něhož se na úrovni EU dělá jen to, co nelze udělat níž, na úrovni států nebo regionů," vysvětluje Beate Gminderová, mluvčí komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů Davida Byrna.

Členské státy se pomalu začínají řídit novou směrnicí, která ale ještě nevstoupila v platnost. V té se všem výrobcům a prodejcům potravin nařizuje, aby dodrželi hygienu.

"Členským státům se zde nechává široké pole působnosti, jak tento úkol splnit. Pokud se některý z nich rozhodne, že to zajistí balením chleba a koblih, my s tím problém nemáme - ale nenařídili jsme to, ani to nevyžadujeme," uvedla Gminderová. "Český předpis, pokud existuje, tedy v žádném případě není aplikací evropského práva," říká.

Totéž podle ní platí i o stravování v restauracích. Přísná opatření pro školní jídelny podle EU neplatí na soukromé restaurace. Guláš od oběda se tak dá klidně servírovat i k večeři, pokud bude v mezidobí řádně uložen a zchlazen.

,

Video