Balík uzavřel Brooklynský most

  • 43
Hodinu byl kvůli podezřelému balíku uzavřen Brooklynský most v New Yorku. Policie neobjevila v balíčku žádnou výbušninu. Důležitý orientační bod města vede na Manhattan městským okresem Brooklyn přes East River. Před útokem teroristů na most i sochu Svobody varoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který upozornil i na nebezpečí sebevražedných atentátů.

Americká policie uzavřela Brooklynský most v pět hodin ráno místního času. Za hodinu a pět minut zde opět mohly jezdit automobily, které musí podstoupit policejní kontroly.

Policie odmítla sdělit podrobnosti o podezřelém balíčku, který znemožnil dopravu po důležité tepně. "Neobsahoval žádnou bombu či něco podobného," řekla pouze policejní mluvčí.

Na možný útok na cíle v New Yorku upozornil v pondělí Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Město proto zvýšilo bezpečnostní opatření. Na Brooklynský most dohlížejí z vrtulníků policisté.

Zaútočí teroristé na symboly USA?
Nové informace o možných teroristických útocích na symboly Spojených států jsou založeny na výpovědích zadržených, kteří jsou podezřelí z přípravy teroristických útoků. Jejich prohlášení však prý zatím jiné zdroje nepotvrdily. Nejmenovaný dobře informovaný činitel nicméně podotkl, že policie posílila ostrahu významných objektů.

PŘEČTĚTE SI

Brooklynský balíček rozechvěl burzy

Zprávy o možných útocích na americké symboly se objevily poté, co nejvyšší američtí představitelé vystupňovali varovné projevy ohledně dalších možných teroristických atentátů. Ministr obrany Donald Rumsfeld v úterý uvedl, že teroristé postupně získají zbraně hromadného ničení. Tento proces je podle něj nevyhnutelný.

"Zjistili jsme, že teroristé mají kontakty se státy podporujícími mezinárodní terorismus, které disponují zbraněmi hromadného ničení. Je tak nevyhnutelné, že se dostanou do jejich rukou. Teroristé nebudou váhat ani minutu, aby je použili," konstatoval Rumsfeld.

Podle jeho slov mají zbraně hromadného ničení Irák, Libye, Sýrie, Severní Korea a "další jedna či dvě země". Všechny tyto státy jsou na americkém seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus.

FAZ: TERORISTÉ MÍŘÍ PŘES EVROPU DO BRITÁNIE

* Německá kontrašpionáž nepotvrdila informace listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), že nejméně tři desítky islámských teroristů jsou na cestě do Británie přes Německo, Česko, Slovensko, Bulharsko a Rakousko.
* Deník se odvolává na varovný dopis, který získal a jenž se opírá údajně o poznatky mezinárodních vyšetřovacích centrál Europol a Interpol.
* "Masové pašování teroristů nepatří ke způsobu práce skupiny Al-Kajda," reagoval pochybovačně Spolkový úřad na ochranu ústavy v Kolíně nad Rýnem.
* Ve Velké Británii se mají teroristé afghánského hnutí Taliban a skupiny Al-Káida podle informací deníku opět formovat a připravovat na možné nové akce.
* Jména a data 31 Afghánců už prý byla zařazena do pátracích seznamů německé hraniční policie a spolkové kriminální ústředny.

FBI varuje před atentáty sebevrahů
Ředitel FBI Robert Mueller v pondělí varoval před útoky sebevražedných atentátníků ve Spojených státech. Tvrdí, že atentátníci palestinského typu, kteří pumovými útoky terorizují nevinné obyvatele v Izraeli, udeří pravděpodobně i na území USA. "Myslím, že to v budoucnu uvidíme. Myslím, že to je nevyhnutelné," odpověděl Mueller na dotaz skupiny veřejných žalobců při přednášce na předměstí Alexandria ve státě Virginia.

Podle něj snahu agentů infiltrovat zločinecká uskupení a zabránit podobným atentátům vážně komplikuje míra fanatismu. Tu musí případný informátor prokázat, než se stane členem teroristické organizace. "Přál bych si, abych mohl být optimističtější," dodal Mueller.

Jeho prohlášení následuje po nedělním varování viceprezidenta Richarda Cheneyho, že i když budou tajné služby předem avizovat případné útoky bin Ládinovy teroristické sítě Al-Kajdy, bude pro Spojené státy složité na ně odpovědět. Více čtěte ZDE

Saúdskoarabského zbohatlíka Usámu bin Ládina obviňuje Washington ze zorganizování teroristických útoků na Washington a New York z loňského 11. září. Američtí vojáci a jejich evropští spojenci ho už měsíce bez většího úspěchu honí v afghánských horách.

Imigrantští úředníci pochybili
Jak oznámili washingtonští vyšetřovatelé, americký imigrační a naturalizační úřad velmi pochybil, když vystavil studentská víza dvojici Arabů, kteří se 11. září zúčastnili útoků.

Podle zprávy vyšetřovatelů Muhammad Atta a Marván Šihhí, dva atentátníci, kteří studovali na letecké škole na Floridě, vstoupili v letech 2000 a 2001 na americké území třikrát. Imigrační a naturalizační úřad přitom bez adekvátních informací schválil změnu jejich turistických víz na studentská. Podle závěrečné zprávy prověrka prokázala, že při posuzování obou atentátníku selhala řada zaměstnanců imigrační služby.

Atta a Šihhí dostali zprávu o udělení studentského víza loni v létě, stejně jako letecká škola Huffman Aviation International ve Venice na Floridě, kde absolvovali pilotní kurzy.

Washington má za to, že Atta a Šihhí pilotovali dvě unesená letadla, která narazila do dvojčat newyorského Světového obchodního střediska. Oba přijeli do USA na návštěvnická víza, ale požádali o studentská víza typu M-1, která se v USA udělují studentům technických škol.

Američany znepokojuje bezmoc vlády
Poprvé od 11. září 2001 většina obyvatel USA (52 procent oproti 46 procentům) pochybuje o schopnosti Bushovy vlády odvrátit teroristické atentáty. Ještě před dvěma měsíci mělo 55 procent dotázaných pocit, že je vláda může uchránit před hrozbami teroristů.

Vyplývá to z průzkumu, který byl proveden minulý víkend po diskusích o tom, co mohla Bushova vláda vědět o únosu letadel před 11. zářím, a o selhání protiteroristických služeb. Jeho výsledky uveřejnil v úterý Washington Post a televizní stanice ABC.

Americká veřejnost nicméně stojí za svým prezidentem a podporuje jeho boj proti mezinárodnímu terorismu: jeho akce schvaluje nadále 76 procent lidí.

Po atentátech 11. září a po vyhlášení vojenské operace v Afghánistánu, dosáhl Bush rekordní popularity 9. října, a to 92 procent, zatímco 9. září to bylo jen 55 procent.

Auta stojí v kolonách před Brooklynským mostem v New Yorku, který byl na hodinu uzvařen kvůli podezřelému balíku. FBI varoval před možnými teroristickými útoky. (22. května 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video