Balení chleba a koblih rozdělilo politiky

  • 87
Čtvrtka obyčejného chleba nemusí sloužit jen k zahnání hladu. Podle čerstvě naporcovaného bochníku je možné i rozdělit české politické strany.Prodávat čtvrtky a půlky chleba volně v samoobslužných regálech, nebo je předem balit do igelitových sáčků?

Odpověď na otázku, kterou vyvolala nová vyhláška ministerstva zdravotnictví zakazující tradiční prodej naporcovaných bochníků, může českou politickou scénu rozdělit přehledněji než například neurčité definice o středolevé orientaci.

Když kvůli vyhlášce zmizel ze samoobsluh naporcovaný chléb a plněné koláče, zeptala se MF DNES politiků parlamentních stran, zda si sami čtvrtku chleba kupují a co o nové vyhlášce soudí.

Sociálnědemokratický vládní tým drží pospolu a hájí své přesvědčení, že přísná péče o zdraví lidu je jeho prvořadým úkolem. "To, že potraviny mají být prodávány balené, je dobře," říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Také podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové je vyhláška v pořádku. "V zemích EU jsou tyto věci zcela standardní." To však není pravda. Například v samém centru unie, v Bruselu, je možné vybírat si pečivo rukama prakticky ve všech obchodech.

ODS naopak považuje vynucené balení chleba za zásah do osobních práv lidí. "Je to absurdní šílenství a vítězství byrokratů nad lidmi a jejich potřebami," neváhá s kritikou místopředseda ODS Ivan Langer. Kvůli vyhlášce chce na nejbližší chůzi parlamentu vznést interpelaci na ministryni zdravotnictví.

Poradce Václava Klause Ladislav Jakl nejprve vylíčil šéfa ODS jako tradičního příznivce čerstvého chleba, a boj proti nové normě vzápětí označil za základní ideologický kámen strany. "Smysl ODS je proti podobným nesmyslným regulacím bojovat."

Pro komunisty je balení chleba důkazem, jak to jde s republikou od listopadu 89 z kopce. "Dvanáctiletá nekoncepčnost ve zdravotnictví se teď obrací proti lidem," je přesvědčen poslanec KSČM Vojtěch Filip.

Co znamená být politikem středu, ukázal na nové povinnosti balit půlený chléb předseda poslaneckého klubu Unie svobody Karel Kühnl. Ve své odpovědi vyhlášku podpořil a zároveň s ní nesouhlasil.

"Já jsem pro hygienu a myslím, že je to správné, ale myslím si, že bychom měli hledat cestu, která zůstane v mezích rozumnosti. Všeho moc škodí, tedy i hygieny, pak už se to nedá skoro kupovat."

Jeho stranický šéf Ivan Pilip o nápravě vyhlášky neuvažuje. Výhrady proti ní se mu jeví zatím dost silné. "Ale kdybych měl pocit, že si stěžuje hodně lidí, tak bych se tím určitě zabýval," přislíbil neurčitě.

Lékařka, která vyhlášku prosazovala: byla to naše povinost
Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která od srpna zakázala tradiční volný prodej porcovaného chleba a sladkého pečiva, pobouřila řadu obchodníků, pekařů i zákazníků.

Lékařka Jaroslava Schmidtová, která se jako členka týmu na přípravě vyhlášky podílela, si ani na chvíli nepřipouští, že by norma byla příliš přísná a že by se měla změnit.

"Nevím, co se obchodníkům a zákazníkům na vyhlášce nelíbí. Naší povinností je přece omezit rizika pro zdraví lidí na nejnižší možnou míru, a to jsme také učinili," obhajuje vyhlášku Jaroslava Schmidtová.

Není však vaše péče o zdraví lidí až přehnaně přísná?
Já bych nikdy nemohla doporučit, aby nabídka potravin k volnému zacházení spotřebitelů byla rozšířena. Toho rizika bych se strašně bála. Odmítám z lidí dělat pokusné králíky. Stejná hysterie vznikla například kolem toho, jestli se má v obcích jezdit pomalu, nebo rychle. Lidé říkali: "Absolutní blbost!" To je stejný princip.

V obcích se však rychlost snižovala proto, že přibývalo nehod s těžkými zraněními. Zato z volně prodávaného pečiva se zatím nikdo ničím nenakazil.
Jak to víte?

Říkají to hygienici a dokládají to svými statistickými údaji.
Ne, oni říkají, že takový případ neřešili. Nebo mohou říct, že jim nikdo takový případ neoznámil. Nemohou však s čistým svědomím říct, že se nic takového nestalo. Oni to jen neřešili, a to, že se to neřešilo, ještě neznamená, že se to nestalo.

Skutečně nelze prodávat pečivo jinak než pouze předem zabalené?
Víme moc dobře, jak lidi dříve zacházeli s pečivem, jak se v něm hrabali. Kulturní úroveň v obchodech je nyní lepší, ale princip, že se lidi hrabou v pečivu, zůstal, to je málo platné.

Mluvíte o kultuře v obchodech. Myslíte si, že balené koblihy a koláče vypadají v sáčcích esteticky?
To, že jste někde viděli koblihu, která vypadala ošklivě, tak to bude chyba prodejce nebo provokace. Vždyť to může být provokace v situaci, kdy se o tom široce hovoří. Nepochybuji o tom, že prodejci dokážou zabalit koblihy kvalitním způsobem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue