Bakterie přežily 250 milionů let

Bakterie pocházející ze solného krystalu, který byl vyzdvižen z jeskyně v americkém státě Nové Mexiko v hloubce přes 600 metrů pod zemským povrchem, jsou nejstaršími žijícími organismy na světě. Mikrobiolog Russell Vreeland z Chester University v Pensylvánii odhaduje jejich věk na 250 milionů let, jsou tedy desetkrát starší než dosavadní držitel tohoto rekordu, bakterie nalezená v ostatcích včely z kousku jantaru. Bakterie dokáží přežívat velmi dlouhou dobu díky schopnosti vytvářet odolné struktury nazývané spóry.

Krystal obsahující prastaré bakterie pochází z hloubkového vrtu, který byl součástí výzkumu půdy v okolí podzemního skladiště radioaktivního odpadu z výroby nukleárních zbraní poblíž měst Carlsbad v Novém Mexiku. Bakterie byla nazvána Bacillus permians a svojí stavbou připomíná moderní bakteriální organismy žijící v Mrtvém moři.

Poté, co byly v laboratorních podmínkách organismy z krystalu vyjmuty a umístěny ve vyživujícím roztoku, probudily se k nové aktivitě a začaly růst. Skutečnost, že Vreeland a jeho kolegové dokázali přivést zpět k životu tak staré organismy, ukazuje na možnost, že bakterie jsou za určitých podmínek schopné přežívat neomezeně dlouhou dobu.

Nález také znovu otevřel debatu, jestli může být život v podobě mikroorganismů přenášen asteroidy, kometami či mezihvězdným prachem na jiné planety a v případě vhodných podmínek je kolonizovat. Organismy, které jsou schopné přežít po dobu 250 milionů let, by totiž mohly překonat i mezihvězdné vzdálenosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video