Baker: Bush musí zvítězit, v žilách má více modré krve

Příští týden si Amerika zvolí nového prezidenta. Oba hlavní kandidáti na tento úřad, texaský guvernér republikán George W.Bush a jeho demokratický rival, viceprezident Al Gore, horečně stupňují své úsilí přesvědčit voliče v klíčových státech země, aby dali rozhodující hlas právě jim. Oba politici se střídají v těsném závěsu v čele různých anket a je velmi těžké odhadnout, na koho se štěstěna v den voleb 7.listopadu obrátí. Jasno v tom má zatím pouze Harold Brooks-Baker, vydavatel proslulé britské genealogie Burke's Peerage, který tvrdí, že nadcházející volby by měl vyhrát Bush, protože v jeho žilách koluje víc královské krve než v žilách jeho soupeře Ala Gorea.

Bush je potomkem Viléma Dobyvatele
Baker, vydavatel proslulé britské genealogie Burke's Peerage, v pondělí prohlásil, že podle Burkeovy knihy se texaský guvernér Bush může prohlásit za přímého potomka takových panovníků, jako byli Jindřich III., Jindřich VII., Karel II. a před nimi dokonce Vilém Dobyvatel.

Gore je "pouze" vzdáleným příbuzným Alžběty II.
V tomto směru prý Bush poráží svého protivníka, nynějšího vicepremiéra Ala Gorea, který může mezi své předchůdce počítat jen několik německých šlechticů, i když na druhou stranu je vzdáleným příbuzným britské královny Alžběty II., tvrdí Burke's Peerage.

Následkem těchto skutečností by měl Bush souboj o prezidentské křeslo vyhrát, protože "od dob George Washingtona kandidát na prezidentský úřad, který byl těsněji spjat s královskou krví, vždy v zápase o Bílý dům zvítězil".

"Dosud nikdy v dějinách Spojených států neměli oba uchazeči o prezidentský úřad tak imponující vazby na královský majestát, jak je to nyní," tvrdí Harold Brooks-Baker. A jak dodává, "Bush má výrazný náskok".

Sborník Burke's Peerage, jehož první vydání vyšlo již v roce 1862, je pro Brity skutečnou biblí, pokud jde o otázky šlechtické genealogie. Podle této knihy mají oba nynější kandidáti na amerického prezidenta jedno společné - oba pocházejí od římského císaře Karla Velikého.

Kalifornie je jedním z rozhodujících bojišť pro oba kandidáty
Kalifornie je tradičně státem demokratů. V roce 1992 i v roce 1996 volila většina místních obyvatel pro Clintona a Gorea.

Jak moc důležité je pro oba kandidáty, komu dají kalifornští voliči svoje hlasy, dokazuje i fakt, že George Bush je na návštěvě tohoto státu na západě USA v těchto dnech od začátku své kampaně již podesáté. Poté, co se Goreův náskok v Kalifornii snížil, Bushův volební tým si je jistý svým vítězstvím. "7.listopadu tady budeme mít hodně šokovaných lidí, počínaje mým hlavním soupeřem a všemi ostatními, kteří nechápou, co se v Kalifornii děje," prohlásil Bush.

Gore se snaží získat zpět hlasy, které "ukradl" Nader

V těsném sledu za Bushem stupňuje kampaň v Kalifornii i Oregonu Al Gore. Oba jsou to státy, o nichž Gore doufal, že je má již dávno v kapse. Viceprezident se očividně snaží napravit působení Ralpha Nadera, prezidentského kandidáta ekologů a někdejšího ochránce práv spotřebitelů, který ačkoli nemá ve volbách šanci, odčerpal již Goreovi v některých státech - včetně Kalifornie - několik procent voličů. A ty by mohly při těsném soupeření znamenat nakonec vítězství pro Bushe, varují mnozí pozorovatelé.

"Nemám rád argument, že hlas pro Nadera je hlasem pro Bushe, ale domnívám se, že je to pravda," řekl Gore. "To je také důvodem, proč republikáni rozjeli pro Nadera reklamy," dodal.

"Žádám všechny, kteří přemýšlejí o tom, že se rozhodnou pro Nadera, aby si uvědomili, jak Bush smýšlí o životním prostředí, o ochraně spotřebitelů, o právu žen se svobodně rozhodnout o interrupci...to jsou všechno klíčové otázky, které jsou v sázce, pokud bude Bush zvolen prezidentem," apeluje na voliče senátor Joseph Lieberman, kandidát demokratů na viceprezidenta.

Na pomoc Goreovi přispěchal i Clinton
V posledním týdnu kampaně před prezidentskými volbami přispěchal na pomoc viceprezidentu Albertu Gorovi i americký prezident Bill Clinton, který se snaží
na jeho stranu získat voliče etnických menšin.

V neděli zavítal Clinton ve Washingtonu a v nedaleké Alexandrii do baptistických kostelů navštěvovaných černochy, v pondělí hostil v Bílém domě významné černošské osobnosti a v úterý se má zapojit do třičtvrtěhodinového rozhlasového programu za účasti slavných osobnosti asijské, černošské a muslimské menšiny.

Podle pozorovatelů se Clinton vmísil na poslední chvíli do předvolební kampaně navzdory Gorovu přání a nejspíše na popud špiček demokratické strany, která spatřuje v mobilizaci menšinových voličů jedinou zbraň, jak neutralizovat Bushův malý, ale stále viditelný předvolební náskok v průzkumech veřejného mínění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video