Bahrajnští demonstranti se vracejí na Perlového náměstí (19. února 2011)

Bahrajnští demonstranti se vracejí na Perlového náměstí (19. února 2011) | foto: AP

Bahrajnští demonstranti oblékli bílé šaty. Smrti se nebojíme, vzkazují

  • 5
V Bahrajnu pokračují protesty, které v malém království bují už od pondělí. Tisíce demonstrantů s vítězoslavným křikem znovu obsadily Perlové náměstí v metropoli Manámě poté, co je dopoledne vyhnala policie se slzným plynem a obušky. Někteří oblékli bílé šaty na znamení, že se nebojí smrti.

Dav protivládních demonstrantů nejprve dopoledne místního času rozehnala po zuby ozbrojená policie se slzným plynem, kouřovými granáty a obušky. Při incidentu policisté zranili nejméně šedesát lidí. Stalo se tak poté, co princ Salmán, zástupce vrchního velitele ozbrojených sil, nařídil stažení armády z ulic Manámy a vláda pověřila udržováním pořádku právě policii.

Hlavní opoziční šíitský blok Vifak totiž s poukazem na přítomnost armády v ulicích odmítal dialog, ke kterému ho v pátek vyzval král šajch Hamad bin Ísá Chalífa. Vifak opakovaně upozorňoval na šest mrtvých a stovky raněných, které si vyžádaly ostré střety s armádou na Perlovém náměstí.

Bahrajnští demonstranti se vracejí na Perlového náměstí (19. února 2011)

Bahrajnští demonstranti se vracejí na Perlového náměstí (19. února 2011)

Bahrajnský korunní princ Salmán také krátce po stažení vojenských jednotek vyzval obyvatele arabského království, ve kterém žije na milion lidí, aby se uklidnili a vyhlásil národní den smutku za oběti uplynulých dnů.

Zároveň lid požádal o spolupráci se všemi politickými silami v zemi. "Ještě jednou zdůrazňuji, že naší povinností je zajistit bezpečnost a stabilitu, abychom zamezili konfliktům a zhoršení situace," řekl podle Reuters.

K bezodkladnému zahájení dialogu v Bahrajnu vyzvala ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Prohlásila, že je "hluboce znepokojena použitím síly proti demonstrantům".

Demonstranti tančí a zpívají na náměstí

Odpoledne se však demonstrantům, které tvoří hlavně šíitská většina obyvatel nespokojená s dlouholetou vládou sunnitského kmene Chálifovců, na náměstí vítězoslavně vrátila. "Lidé mávají vlajkami a na náměstí nosí transparenty, aby ukázali svůj vzdor," popsal zpravodaj britské stanice BBC s tím, že lidé jsou čím dál rozčílenější ze způsobu, jakým vláda potírá nepokoje.

Bahrajňané se vracejí na Perlové náměstí (19. února 2011)

Bahrajnská pořádková policie vyhnala protestující z Perlového náměstí (19. února 2011)

"Už se nebojíme smrti, ať sem klidně pošlou armádu, aby nás zabila. Alespoň světu ukážou, jací to jsou barbaři," citovala agentura Reuters učitelku Umm Mohammadovou.

Někteří lidé se převlékli do šatů bílé barvy, která symbilizuje připravenost podstoupit i mučednickou smrt. Další demonstranti tančí, zpívají a v rukou drží státní vlajky, květiny a další symboly míru, informuje ČTK.

Bahrajnské šíity, kteří si stěžují na diskriminaci od režimu, inspirovaly úspěšné revoluce v Tunisku a Egyptě, jež vedly k pádu tamních dlouholetých vůdců. Bahrajňané nejprve chtěli jen větší rovnoprávnost, teď už ale také volají po pádu celého režimu.

Manáma, Bahrajn

Manáma, Bahrajn


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video