Tisíce šiítských muslimů v Bahrajnu stále protestují, největší demonstrace se

Tisíce šiítských muslimů v Bahrajnu stále protestují, největší demonstrace se ale režimu podařilo na jaře udusit. Nyní přísné soudy posílají do vězení tehdejší aktéry protestů nebo lidi obviněné z účasti na demonstracích (30. září 2011) | foto: Reuters

Bahrajnská princezna mučila během nepokojů zadržené, tvrdí lékaři

  • 62
Bahrajnská princezna čelí obvinění, že během letošních nepokojů týrala zadržené demonstranty. Bila vězně tyčemi a dávala jim elektrické šoky, tvrdí podle serveru timesonline.co.uk někteří lékaři, které minulý týden bahrajnský soud za podporu protestujících poslal na dlouhá léta do vězení.

Šejka Núra bint Ibrahim al-Chalífa je členkou bahrajnské královské rodiny, podle dostupných informací je vzdálenou příbuznou královny Sabíky bint Ibrahim al-Chalífa. Zároveň ale pracuje jako detektiv v utajení v protinarkotické policejní jednotce, píše britský zpravodajský server.

A během letošních nepokojů, které Bahrajn ochromily v únoru a březnu, prý bila zadržené vězně tyčemi a gumovými hadicemi. Kromě toho je zřejmě i mučila pomocí elektrických šoků. Alespoň to tvrdí někteří ze skupiny lékařů, jež minulý týden soud poslal do vězení za podíl na demonstracích.

Prokuratura je totiž obvinila z podpory povstání proti vládnoucí sunnitské dynastii Chalífů. Asi dvacet lékařů a sester od soudu odešlo s pětiletými až patnáctiletými tresty. Přísné soudy nicméně pokračují a několik dalších demonstrantů dostalo i doživotí a dokonce trest smrti.

Fackovala mě a nazývala šíitským prasetem, tvrdí lékařka

Mnozí si navíc stěžují, že byli ve vězení týráni a přinuceni k doznání. Jsou mezi nimi i sestry a lékaři, kteří z mučení viní bahrajnskou princeznu. Patří mezi ně například šestatřicetiletá zdravotnice Nada Daíf, která má jít do vězení na patnáct let.

Lékařka Nada Daíf (vpravo) kontroluje mobil ve svém domě společně s dalšími lékařkami a zdravotními sestrami, které mají jít do vězení za účast na jarních nepokojích. Všichni lékaři se proti tvrdým rozsudkům odvolali a čekají na verdikt vyššího soudu (1. října 2011)

Šejka Núra bint Ibrahim al-Chalífa ji měla vyslýchat v březnu. "Fackovala mě, bila mě a nazývala mě šíitským prasetem. K mým uším dala kabel a pustila do mě elektrické šoky," popisuje lékařka. Nada Daíf měla sice zavázané oči, nicméně v místnosti byla jen jedna žena, kterou ostatní nazývali Šejkou. "Na závěr výslechu mi sundala z očí šátek a já ji poznala," dodala.

Podobné zacházení popisuje i dvaatřicetiletá Fatima Hadží, která se ocitla za mřížemi v dubnu. Princezna jí nejdříve šmejdila v jejím mobilu BlackBerry, a když v něm našla e-mail, který Fatima Hadži poslala organizaci Human Rights Watch ohledně svého propuštění z práce, začala na ni křičet.

Vyšetřovatelé prý zdravotnici i sexuálně napadli

"Řvala 'Jak si dovoluješ ničit obrázek mé země?'. Pak mi dala elektrické šoky do tváře," líčí žena, která od nedávného soudu odešla s pětiletým trestem za účast na demonstracích. Navíc obvinila mužské vyšetřovatele z toho, že ji sexuálně napadli.

Princezna měla mučit i další vězně. Bahrajnské humanitární organizace ji viní z týrání ženy, která skončila za mřížemi kvůli recitování básně kritické vůči králi Hamadovi. Dvacetiletá studentka Aját al-Kurmuzí dostala za spáchaný "zločin" rok vězení, nicméně od krále se dočkala milosti a je už na svobodě.

Mluvčí bahrajnského ministerstva informací odmítl komentovat konkrétní případy mučení, prohlásil jen, že všechna obvinění ohledně týrání jsou vyšetřována nezávislou humanitární komisí, kterou povolal v červnu sám král Hamád bin Isá al-Chalífa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video