Bagdádská zoo se staví na nohy

  • 7
Poválečná obnova Iráku začíná. Na prvním místě jsou lidé, spojenci však nezapomínají ani na zvířata. Bagdádská zoo naplno pocítila chaos, který vypukl po vpádu Američanů do města. Zahrada neunikla rabování, zloději z ní ukradli nebo vypustili 650 zvířat.

Zvířata, která zůstala, jsou v žalostném stavu. Třicetiletá slepá medvědice Saídja spí stočená v klubíčku v koutě malé kovové ohrady a nervózní pes vrčí v ptačí kleci.

Se Saídjou, která trpí očním zákalem, je tu i její druh Saíd, dva tygři, sedm lvů, tři divoká prasata a dikobraz.

Zdejšího rysa naposledy viděli u mostu přes dálnici. Rabující zloději z pochopitelných důvodů neměli zájem o nebezpečné šelmy. Mezi asi desítkou zvířecích druhů, které v zoo zůstali, jsou proto i lvi, dnes velmi vyhládlí.

Američtí vojáci chtějí předejít nejhoršímu a krmí šelmy z vlastních přídělů, které velkým kočkám házejí do klecí, píše agentura AP.
 
Američané a milovníci zvířat se pokoušejí zvířatům pomoci. Důležité je udržet personál, který dostal plat naposledy před dvěma měsíci. Američané platí všem, kteří jsou ochotni vrátit se do práce, po 20 dolarech.

Finančně pomáhá i sanfranciská ekologická organizace Wild Aid. Minulý týden například zaplatila každému ze zaměstnanců deset dolarů. Stejnou sumu dostanou i tento týden.

Aby zahradu pomohl postavit na nohy, byl přizván šéf jihoafrické rezervace Lawrence Anthony. "Potřebujeme všechno, zloději vše odnesli," říká. Kromě lvů se vyhnuli například dikobrazovi.
 
V zoo jsou i Udajovi lvi
Někteří lvi sem byli přivezeni z paláců staršího syna Saddáma Husajna Udaje. Většina klecí ale zeje prázdnotou. Nejsou tu opice ani želvy a říká se, že jeden ze zdejších pávů je na prodej na tržišti.
 
"Lidé nemohou nakradená zvířata držet doma a pokoušejí se je prodat. Maso z některých druhů, například z gazel nebo srnců, nemohou jíst," vysvětluje kurátor zahrady Abdas Salám Músá.
 
U vchodu do zahrady stojí ozbrojení Američané a vedle nich visí nápis: "Toto území hlídají koaliční vojáci. Budete-li dopadeni, budete zadrženi, nebo zastřeleni. Prosíme, ctěte svou svobodnou zem".
 
Když skončily boje o Bagdád, zdejší hladová chudina vzala zahradu útokem. "Přišli sem civilisté a jedli všechno, co nemohlo sníst je," vzpomíná Američan Matthew St. Pierre. Lidé do ZOO vtrhli a bavili se honem na zvířata, mimo jiné i na kachny a pávy.
 
Většina personálu za bojů přestala chodit do práce a zvířata nedostala několik dní krmení. "Některá z nich byla tak vyhublá, že se dokázala protáhnout mřížemi klecí a utekla," vypráví St. Pierre.
 
Kuvajťané pomohli jako první
První, koho začal osud bagdádských zvířat zajímat, byli Kuvajťané. Po pádu irácké vlády sem poslali sedm tun mraženého masa, ovoce, zeleninu a krmivo pro zvířata. Wild Aid přivezla 57 kilogramů masa.
 
"Zvířata byla umořená hladem. Pokoušeli jsme se je dostat ze stavu ohrožení života do kritického stavu," říká Stephan Bognar z Wild Aid.
 
Když do zoo vstoupili Američané, zbylá zvířata se potulovala volně všude kolem a vojáci byli nuceni několik lvů zastřelit. Našli i tři mrtvé Iráčany, které pravděpodobně ubili medvědi.

Američané brzy zvířata zavřeli zpět do klecí. Medvědi se ale dostali do nevhodně malého příbytku. Uspávací prostředky jsou příliš drahé a zaměstnanci se bojí bdělé medvědy převést jinam.

Dopřávají jim zatím aspoň sprchu ze zahradní hadice a krmí je zelím.

,

Video