Bagdád zásobuje obyvatele jídlem

  • 25
Zbrojní inspektoři vyslechli už druhého představitele irácké technické univerzity. Kromě školních laboratoří prohlédly týmy OSN komplex Júsufíja jižně od Bagdádu a testovací středisko v Džurf Sachr. Zatímco inspekce pokračují, zvýšil Bagdád potravinové příděly. Připravuje tak obyvatelstvo na případný vojenský konflikt. Generální tajemník NATO George Robertson ovšem opět ujistil svět, že USA nezahájí válku bez souhlasu OSN.

Děkan Mázin Muhammad Alí Gamá po dvouhodinovém výslechu prozradil, že inspektory zajímala především katedra chemie. Výslechu se zúčastnili čtyři odborníci OSN a zástupci iráckého pracoviště pověřeného kontaktem s inspekcemi.

Kromě katedry chemie navštívili inspektoři také oddělení techniky a informatiky. Zajímali se o výzkum, který dělá univerzita pro irácký průmysl. Chtěli znát počet studentů a jména profesorů a vedoucích kateder.

Chemické laboratoře byly předmětem kontrol v 90. letech a jejich zařízení je z té doby označeno etiketami OSN. Inspektoři byli na univerzitě už v úterý. Vyslechli profesora Sabaha Abdan Núra, který se podílel na iráckém jaderném programu.

Kromě univerzity zavítaly inspekční týmy na další dvě místa. Skupina odborníků na raketové zbraně odjela do komplexu Júsufíja jižně od Bagdádu a další prohlédla testovací středisko v Džurf Sachr.

Irák zásobuje obyvatele jídlem
Bagdád zatím v očekávání války zvýšil příděly potravin. Umožní tím obyvatelům zásobit se alespoň na tři měsíce dopředu. Součástí potravinových přídělů je mouka, rýže, olej a sušené mléko. Jsou na nich závislé dvě třetiny z 23 milionů Iráčanů.

Humanitární agentury působící v jižním Iráku počítají s tím, že se případné boje soustředí na okolí Bagdádu. Zkolabuje-li přídělový systém, neexistuje za něj srovnatelná náhrada.

Většina potravin, které země nakupuje v rámci programu ropa za potraviny, se skladuje na jihu. Budou-li zničeny mosty, silnice a elektrárny, dodávky potravin se nedostanou k obyvatelům v severních částech Iráku.

USA samy nezaútočí, tvrdí Robertson
Spojené státy nezahájí válečnou operaci proti Iráku bez souhlasu OSN, prohlásil v Londýně generální tajemník NATO George Robertson. Aliance zatím nepřijala žádné rozhodnutí o případné účasti, cítí však "morální povinnost" podporovat ji.

"Až dosud Spojené státy zůstaly pevně na cestě OSN. Jdou po ní nadále, zbrojní inspektoři jsou stále v Iráku," komentoval Robertson nynější situaci kolem irácké krize v rozhovoru pro BBC. Prezident Bush podle něj pevně začlenil svou zemi do NATO a do multilaterálních a mezinárodních institucí.

 "Američané předložili několik možností, jak by mohla aliance pomoci v případě vojenské akce," uvedl Robertson. Upřesnil, že jednotlivé členské země tyto návrhy posuzují a žádné rozhodnutí dosud nepadlo.

Novináři fotografují zařízení bagdádské technické univerzity. Zbrojní inspektoři OSN vyslýchali jejího děkana Mázina Muhammada. (26. prosince 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video