Bagdád: symbol rozmachu i úpadku

  • 7
Ve světě je jen málo velkých měst, která by během staletí zažila tolik strádání jako irácký Bagdád. Město na Tigridu trpělo při mnoha brutálních a devastačních vpádech, postihly ho četné velké požáry, zničující záplavy či rozsáhlé epidemie. Přesto zůstává i symbolem zlatého věku arabské civilizace.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Bagdád založil abbásovský chalí Mansúr v roce 762 jako hlavní město arabské říše. Nazval ho tehdy Madína as-Salám (Město míru), mezi lidmi ale převládl starší předislámský název Bagdád.

Původ tohoto názvu je nejasný - podle některých je složeninou původně perských slov Bag (bůh) a Dad (dávat), tedy "Boží dar", jiní míní, že jeho původ je aramajeský a může znamenat ovčinec.

Bagdád leží na obou stranách řeky Tigris v místě, kde se nejvíc přibližuje k řece Eufrat. Město, od Prahy vzdálené 3 074 kilometrů, leží na křižovatce cest spojujících Středozemní moře se Střední a Jižní Asií.

V době největšího rozkvětu tu v 10. století žil asi milion lidí, dnes má asi 4,5 milionu obyvatel a je sídlem prezidenta, vlády i parlamentu.

Zlatý věk zažilo město, o kterém někteří tvrdí, že bylo postaveno místo rajských zahrad, za vlády chalífy Hárúna Rášida (786-809), jehož jméno dosud nese jedna z nejrušnějších tepen.

Bagdád se tehdy stal přirozeným centrem ekonomické, kulturní i vědecké elity muslimského světa. Z doby vlády chalífy Rášida je ve městě zachován například Abbásovský palác, islámská škola Al-Mustanziríja, považovaná Araby za nejstarší univerzitu na světě, či mešita Súk al-Gazil.

S rozpadem chalífátu a v důsledku dalších sporů (například mezi sunnity a šíity), povodní a požárů začal význam Bagdádu upadat. V roce 1055 ho ponil vpád Seldžuků, v roce 1258 ho dobyl, vyraboval a téměř do základů zničil mongolský chán Hülegü.

Ve 14. století mluvili někteří cestovatelé o Bagdádu jako o městě plném ruin. Dvakrát ho dobyl Timur, roku 1534 ho ovládl osmanský sultán Sulejman I. a celý Irák byl připojen k osmanské říši, ke které patřil až do roku 1917.

Za první světové války okupovala Bagdád britská vojska, v roce 1921 se stal metropolí Iráckého království (od roku 1958 Irácké republiky). Britové pak Bagdád znovu obsadili i během druhé světové války.

Bagdád byl původně postaven v kruhové dispozici, s ulicemi po obvodu a palácem chalífy, hlavní motlitebnou či kasárnami v centru. Dnešní centrum se nachází v jeho jižní části, na levém břehu řeky Tigris.

IRÁCKÁ KRIZE

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště - úterý 25.3.

Diplomacie
Turci zatím na sever nepůjdou

Ekonomika
Firmy váhají, co s reklamou v době války

Z bojiště
Jsme účinní! říká velitel GROMu
Spojenci u Nadžafu zabili stovky Iráčanů
Patrioty opět zaměřily spojenecký letoun

Pozadí války
Spojenci narážejí na Saddámovy fidájíny

Česko
Šéf BIS: Iráčané chtěli zaútočit
Praha nabízí polní nemocnici

Co se chystá?
V Bagdádu vojáky čeká smrtící bitva

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize *


Video