Bagdád sevřela úzkost

  • 85
Obchody v ulicích pětimilionového Bagdádu mají zabedněné dveře. Ulice jsou nezvykle tiché. Ve městě chybí obvyklý provoz na silnicích. V hodinách, jež zbývají do vypršení ultimáta, které daly USA iráckému vůdci Saddámu Husajnovi, aby opustil zemi, jinak začne válka, ovládla iráckou metropoli úzkost.

Ještě v úterý se mnozí Iráčané hrnuli do místních pekáren a k benzinovým stanicím, aby si na poslední chvíli pořídili zásoby, než vyprší ultimátum. Ale převládající náladou v ulicích nebyl vzdor, spíš odevzdanost.

"Smrt si vás najde, ať jste kde jste," říká Lamía Kázim, pětapadesátiletá žena v domácnosti schovaná pod černým čadorem. "Nikam nepůjdu, i když začnou padat bomby. Zůstanu doma," dodává a vleče mohutné tašky s nákupem.

Na tržišti As-Sajdía, které jako jedno z mála zůstalo otevřené, šly nejvíc na odbyt brambory a cibule. "Vydrží dlouho, a tak si je lidi nakupují ve velkém do zásoby," říká prodavač zeleniny Muhammad Adnan.

Nakupuje se přesto, že poptávka žene ceny čím dál výš. Kilogram brambor se prodává za 650 dínárů (jedenáct korun), zatímco před týdnem byl k mání za 450 dínárů (sedm korun).

Regály v mnoha obchodech v obchodním srdci Bagdádu se skoro vyprázdnily poté, co majitelé přesunuli většinu zásob do skladů ze strachu před bombardováním nebo rabováním.

Ještě před začátkem války se už mezi poraženými ocitl irácký dínár, který se každým dnem propadá vůči dolaru.

V úterý vyšly do ulic Bagdádu tisíce demonstrantů, aby dokázaly podporu svému vůdci poté, co se objevil s oficiálním prohlášením na televizní obrazovce a poprvé od války v Perském zálivu v roce 1991 si k tomu oblékl vojenskou uniformu.

"Dáme Saddámovi svou krev i své duše!" slibovali demonstranti. "Obětujeme se pro Saddáma, protože Saddám je Irák a Irák je Saddám!"

Několik hodin před vypršením ultimáta už ztichlé ulice Bagdádu křižovaly jen stovky příslušníků vládní strany Baas v olivově zelených uniformách, vyzbrojené kalašnikovy.

Někteří ještě přiváželi pytle s pískem a budovali další ze stovek palebných bunkrů. Nad metropolí se vznášel strach z toho, co přijde.

Mezitím pokračoval diplomatický exodus z Iráku. Zemi už také opustilo mnoho zahraničních novinářů, kteří informovali o irácké krizi. V Bagdádu zůstává už jen několik desítek jejich kolegů.

Obyvatel irácké metropole Bagdádu staví zeď před výlohou svého obchodu v obavách před válkou. (19. března 2003)

,

Video