Bagdád se topí ve tmě

  • 110
Irácké hlavní město potemnělo. Od pondělí je Bagdád bez elektřiny. Patrně zkolabovaly čtyři elektrárny. Ministerstvo ropného průmyslu výpadek potvrdilo, o jeho příčině ale nic neví. Hotely, restaurace i někteří obyvatelé proto používají vlastní generátory k výrobě elektřiny.

Po sabotáži transportního potrubí u iráckého města Hít varoval v neděli před možnými výpadky Dasár Chasáb, generální ředitel rafinerie ad-Dúra. Ta je zásobována právě z poškozeného potrubí a dodává suroviny pro jednu z elektráren.

"Lidi tady už teď žijí v pekle. A bude hůř," prohlásil Chasáb.

Bez elektřiny trávili obyvatelé Bagdádu válečné dny. Od konce bojů se ale dodávky postupně obnovují až na patnáct hodin denně. Situace je teď ve srovnání s válkou o to horší, že v Iráku je léto a teploty se pohybují kolem 40 stupňů Celsia.

Útok u elektrárny

Neznámí ozbrojenci v noci zaútočili raketomety na americké vojáky střežící elektrárnu v iráckém městě Fallúdža. 

Podle AFP při odvetné akci tankový granát zabil jeden Iráčan.

Fallúdža leží 50 kilometrů západně od Bagdádu a je považováno za jednu z nejsilnějších bašt iráckých sunnitů.

Od skončení bojů je Fallúdža jedním z nejproblematičtějších míst v Iráku, kde pravidelně odehrávají střety mezi Iráčany a americkými vojáky.

Ostraha ropovodů dostala posilu
Irácké ministerstvo ropného průmyslu zdvojnásobilo počet hlídačů ropovodů a plynovodů. Reagovalo tak na tři útoky proti ropovodům z poslední doby. Zařízení tak teď hlídá asi šest tisíc lidí.

Tento měsíc poškodily výbuchy a požáry ropovod z Iráku do Turecka, od minulého týdne je však znovu v provozu.

V noci na neděli poškodila sabotáž transportní potrubí u města Hít a další noc vybuchla nálož u ropovodu v blízkosti syrských hranic. O útocích více ZDE.

Lidé onemocněli z radiace
Lékaři v Iráku mají stále větší obavy z šíření onemocnění z radiace mezi lidmi v okolí největšího jaderného zařízení v Tuvajse.

Předpokládá se, že mohli ochořet, pokud do barelů, v nichž se dříve skladoval uran, ukládali potraviny a pitnou vodou. Po pádu režimu Saddáma Husajna totiž jaderné zařízení vyrabovali a zmocnili se barelů s uranem. Vyprázdnili je, vypláchli v místní řece a začali používat.

Nemocnice v Tuvajse podle BBC denně hlásí kolem dvaceti nových případů onemocnění z radiace. Mezi postiženými jsou i děti, které přicházejí s krvácivými průjmy.

U některých za onemocnění mohou paraziti z místní vody. Zkoušky ale ukázaly, že jiní, a je jich nejméně pět denně, nemají žádnou infekci. Lékaři si myslí, že byli ozářeni. Počet lidí, kteří mají zdravotní potíže, neustále stoupá.

Čtyři lidé, kteří přišli do těsného kontaktu s vyrabovaným materiálem, mají příznaky akutního ozáření: vyrážka, krvácení z nosu a zvracení.

V Tuvajse nyní působí tým mezinárodních expertů, kteří se snaží najít chybějící jaderný materiál, ale USA jim nechtějí dovolit, aby místní lidi lékařsky vyšetřili. Lékaři varují, že v oblasti, která může být kontaminována, žijí desetitisíce lidí.

, ,

Video