Bagdád pohrozil rebelům ´výpraskem´

  • 90
Irácká vláda dala ultimátum milicím radikálního duchovního Muktady Sadra, které bojují s Američany v ulicích města Nadžafu. Ministr obrany Hazím Šalaam vyzval povstalce, aby se během několika hodin vzdali, jinak zahájí útok. "Dáme jim lekci, na kterou nezapomenou," varoval.

Vojáci jsou podle ministra připraveni na rozhodující bitvu s povstalci v Nadžafu.

"Dostali šanci. Během následujících hodin se mohou vzdát a složit zbraně," řekl Šalaam po schůzce s představiteli města. Iráčané si však nemohou být jisti podporou USA. Podle šéfa obrany Rumsfelda je americká ofenziva nepravděpodobná.

"Není to přesně to, co bychom mohli udělat. Myslím, že jsou to spíše irácké síly, které by měly být pověřeny tímto úkolem," uvedl ministr. Američané se obávají, že by útokem na posvátná místa proti sobě ještě více popudili iráckou veřejnost.

Irácké ozbrojené síly mají už 200 tisíc mužů, z nichž polovina je dobře vycvičena, upřesnil Donald Rumsfeld v rozhovoru pro americkou televizi PBS. Jak ale namítají oponenti, iráčtí vojáci nejsou dostatečně vycvičeni ani dobře vybaveni.

Mírové snahy zkrachovaly
Během dvou týdnů nepokojů zemřely v Nadžafu už stovky lidí. Nejsilnější boje se odehrávají kolem místního hřbitova a mauzolea, kde se ozbrojenci opevnili. V sobotu zkrachovala jednání o mírovém ukončení konfliktu.

Neuspěla ani dvaasedmdesátičlenná skupina vyjednavačů, kterou v úterý vyslali do Nadžafu účastníci celonárodní konference v Bagdádu. Přes tisíc delegátů tu vybírá stočlennou vládní radu, která převezme některé důležité pravomoci.

Vyjednavači čekali na Sadra tři hodiny v mešitě imáma Alího. Tisícovka šíitských milicionářů je uvítala výhrůžně vztyčenými pěstmi a skandováním "Ať žije Muktada". Zvenčí doléhala do svatyně kulometná palba a výbuchy granátů.

Sadr se ale s delegací odmítl setkat, údajně kvůli pokračujícím útokům Američanů. Vyjednavači se tak setkali jen se zástupci duchovního. Přesto misi hodnotí pozitivně a očekávají, že se během jednoho dvou dnů do Nadžafu vrátí.

"Všichni už chtějí mír v Nadžafu," nechala se slyšet Radža Chusajová. Sadrovi zástupci podle ní reagovali pozitivně na poselství, které vyzývá Mahdího armádu aby se rozpustila a zapojila do normálního politického dění v Iráku.

Povstání v Nadžafu povzbudilo útoky
Povstání v Nadžafu povzbudilo i vzbouřence v jiných iráckých městech. Nepokoje vypukly v blízkém městě Kút, kde ozbrojenci zaútočili na americký vojenský konvoj. Při odvetné palbě zabili američtí vojáci pět iráckých studentů.

V severoiráckém Mosulu zabila raketa pět civilistů. Šest minometných střel zasáhlo polskou základnu u města Babylon. Dva polští vojáci byli lehce zraněni. Poláci velí osmi tisícům vojáků mnohonárodních sil, sami mají v zemi 2500 lidí.

Ozbrojenci útočili také poblíž místa konání celonárodní konference a u ministerstva vnitra v Bagdádu.


Video