Bagdád neochránily ani zničené mosty

  • 1077
Ani zničení důležitých mostů nezabránilo spojencům izolovat Bagdád. Válečnou frontu posunují i kurdští bojovníci, kteří na severu obsadili městečko Fajda. Předběžné americké testy odhalily ve středním Iráku sarin, tabun a lewisit. Koktejl zakázaných bojových plynů našli vojáci v táboře mezi městy Karbala a Hilla.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

INFOGRAFIKA:
* situace v Bagdádu
* pouliční boje

Americká armáda analyzovala vzorky, odebrané ve vojenském cvičném táboře Albú Mahaviš u řeky Eufrat v oblasti, kde stávalo biblické město Babylonu.

"První testy odhalily stopy nervových plynů sarin a tabun a také lewisitu, který působí půchýře," řekl agentuře Reuters major Michael Hamlet z americké 101. výsadkové divize. - více zde

Kurdové postupují na Mosul
Na severu Iráku spojencům pomáhají kurdští bojovníci, kteří během pondělka postoupili na jih k městu Mosul a cestou obsadili městečko Fajda. Kurdský velitel zpravodaji Reuters řekl, že kolem 300 jeho bojovníků postoupilo přinejmenším o pět kilometrů na silnici z Dahúku do Mosulu.

Americké a kurdské jednotky postupují i na ropné centrum Kirkúk. Po sobotních těžkých bojích ve Fajdě v sobotu se v pondělí podařilo město obsadit bez větších problémů.

Oddíly pak postoupily další dva až tři kilometry jižně od Fajdy k Mosulu.

"Postupujeme celkem dobře. Pro dnešek se zastavíme v příští vesnici, je to asi pět kilometrů odtud. Nedostali jsme rozkazy vydat se na Mosul," prohlásil velitel operace Umar Hasan.

Spojence zdržely zničené mosty
Až přes vybudované pontony dostaly spojenci do Bagdádu těžkou techniku přes řeku Tigris a její přítoky. Umělý most museli vybudovat pro přechod řeky Nár Dijála na východě města. "Část sedmé námořní pěchoty se dostala na západní břeh řeky Nár Dijála," řekl zpravodaji Reuters poručík Lew Craparotta.

Zpravodaj Sean Maguire popsal, že po překročení řeky americké tanky a obrněná vozidla rozprášily pozice Republikánských gard, které jsou podle něj rozmístěné u většiny mostů v Bagdádu.

Při střetu o most přes řeku Nár Dijála, jeden z přítoků Tigridu, zemřeli dva američtí mariňáci.

"Dělostřelecký granát trefil věž jejich obojživelného vozidla. Bylo to strašné, kusy těla se rozletěly na všechny strany," popsal nehodu podddůstojník Marvin Crawford. Podle armády je zraněno šest vojáků, dva se pohřešují.

Dva jiné mosty přes Tigris na jihovýchodě města jsou po bojích těžce poničené. Aby přes řeku mohla přejet těžká technika, museli vojáci vybudovat přejezd.

Smyslem pondělního útoku na Bagdád není podle amerického velení město dobýt, ale bojovat s Republikánskými gardami a oslabit irácký režim. Na ústředním velitelství v Kataru to prohlásil generál Frank Thorp.

"Měli bychom být rozvážní, čeká nás ještě mnoho těžkých bitev," dodal.

USA chystají prozatímní úřední vládu
Vojenská kampaň v Iráku pokračuje výjimečně dobře a Washington vyšle již tento týden do Iráku tým odborníků, kteří začnou zkoumat, co je potřeba pro vytvoření irácké prozatímní úřední moci. Sdělil to americký ministr zahraničí Colin Powell.

"Vyšleme tento víkend lidi, aby v Iráku zahájili proces vedoucí ke shromáždění skupiny, která bude tvořit prozatímní iráckou moc," dodal bez jiného upřesnění Powell. O roli OSN se nevyjádřil.

Oproti tomu generální tajemník OSN Kofi Annan se chystá jednat o vývoji v poválečném Iráku v Británii, Francii, Německu a Rusku o vývoji v poválečném Iráku.

"Očekávám, že OSN bude mít významnou roli. Zapojení OSN v Iráku přinese legitimitu, která je potřebná pro tuto zemi, pro region a pro celý svět," prohlásil Annan před večerní schůzkou Rady bezpečnosti OSN k Iráku.

Válečné zločince budou soudit vojenské tribunály
Irácký prezident Saddám Husajn a další vedoucí iráčtí představitelé budou postaveni před americké vojenské tribunály za zločiny spáchané v nynějším konfliktu. Za zločiny, kterých se dopustili v předchozích válkách, je budou soudit irácké soudy. Uvedla to americká média s odvoláním na americké činitele.

Spojené státy nepočítají s ustavením mezinárodního soudního tribunálu jako v případě africké Rwandy nebo bývalé Jugoslávie. Americký diplomat Pierre Richard Prosper, který má na starosti válečné zločiny, uvedl, že Spojené státy spolupracují s iráckými exilovými právníky na ustavení iráckého soudního systému, který se bude zabývat zvěrstvy minulého iráckého režimu.

"Domníváme se, že použití mezinárodního tribunálu pro posouzení nynějších zločinů není zapotřebí," řekl diplomat.

Hays Parks, zvláštní poradce amerického vojenského generálního prokurátora, prohlásil, že vyšetřování válečných zločinů je už v běhu. Šetření se rozběhla poté, co irácká televize odvysílala obrázky amerických válečných zajatců. Uvedl, že většina příkazů k páchání zločinů přicházela z nejvyšších iráckých míst.

Raketový útok na Bagdád
Dva američtí vojáci a dva novináři zahynuli podle americké armády při raketovém útoku na jihu Bagdádu. Dalších patnáct lidí bylo zraněno.

Podle vojenských zdrojů jsou dva zranění v kritickém stavu. Zatím nejsou známy další podrobnosti.

"Jedna z raket dopadla v blízkosti 2. brigády, která operovala na jihu města," řekl prohlásil velící důstojník Michael Birmingham.

Podle americké televize Fox News dva zabití novináři byli Němec a Španěl. Američtí činitelé uvedli, že při útoku, provedeném 15 kilometrů jižně od Bagdádu, bylo zničeno 17 vozidel armády USA.

Podle zpravodaje AFP zahynulo po dopadu rakety také čtrnáct civilistů. Raketa na rušné třídě vyhloubila velký a hluboký kráter a zničila tři domy. "Záchranáři ze sutin vyprostili celkem čtrnáct mrtvol," uvedl reportér.

Předtím jednotky 3. pěchotní divize vtrhly do středu Bagdádu a zmocnily se dvou budov prezidentských paláců Saddáma Husajna.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Zakázané zbraně
Tábor skrýval koktejl chemických zbraní

Summit
Blair hostí Bushe v Severním Irsku

Arabský svět
Arabové: Bagdád je pro USA pastí

Analýza
Démona jménem Saddám si USA samy vychovaly

Humor
Ameriku baví válečné vtipy

Výhrůžky
Schůzce Bush-Blair předcházejí poplachy

Úlovek
Chemický Alí vyčistil sever, jih nestihl

Ekonomika
Ropa spadla na válečné minimum

Glosa
Před branami Bagdádu

Iráčané
Nebojím se zemřít, říká mladík

Češi
Lupuljev: Dvacet mužů zklamalo

Boj slovem
O Bagdád se bojuje i v Praze

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
* Irák v datech * foto * pozadí krize

Basra nekladla odpor
Kolem 400 britských a amerických vojáků, doprovázenými tanky a bojovými helikoptérami, vstoupilo do centra jihoirácké Basry. Poprvé od začátku války jim v tomto druhém největším iráckém městě nikdo neklad odpor.

Podle zpravodajky Reuters, která jednotky doprovází, prolétly před vstupem vojsk do Basry nízko nad zemí v historické částí na jihu města čtyři vyrtulníky Cobra. V těchto místech podle britského velení byl dříve velmi tuhý odpor Iráčanů.

Vojáci, kteří nebyli oblečeni do protichemických obleků, podle zpravodajky prošli bez problémů Bagdádskou ulicí, která vede přímo do centra města. "Nikde nebylo slyšet žádnou palbu," uvedla Rosalind Russell.

Na ulicích byly ženy a děti, které pokřikovaly anglicky: Výborně! Některé po vojácích chtěly pitnou vodu.

"Toto uvítání bylo lepší, než jsme vůbec mohli doufat. Včera jsme ještě naráželi na odpor a dnes je to zcela jiné město," řekl major Chris Brannigan z Královské skotské gardy.

V Londýně prohlásil britský ministr obrany Geoff Hoon, že se britské síly dostaly do srdce Basry, kde nadále zůstanou. Podle mluvčího armády v Kataru mají Britové pod kontrolou většinu města.

Iráčané začali rabovat
Podle agentury AP začali někteří obyvatelé po vjezdu spojenců do města plenit opuštěné objekty. Z jednoho hotelu například odnášeli nábytek a koberce. Z budovy centrální banky Iráčané vynášeli židle a stoly a nakládali je do aut nebo na vozy.

"Naším problémem je nyní také rabování. Ale pokud někdo není přímou hrozbou, tak nezasahujeme. Nemáme teď prostředky, abychom řešili tento problém," přiznal kapitán Mike Taylor.

Z Basry také celý den odjížděly rodiny se svým majetkem. "Situace není dobrá. Ve městě není voda. Všichni lidé mají velkou žízeň," řekl AP muž, který se představil jako Alí. "V televizi a v rozhlase slibovali, že nám dají vodu, ale jediné, co máme, je vzduch," dodal. 

Lékaři v Bagdádu jsou přepracovaní
Situaci v bagdádských nemocnicích v pondělí zkontrolovali pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Kvůli bojům ve městě se ale dotali pouze do nemocnice Kindi nedaleko centra. Tam zjistili, že podmínky ve zdravotnickém zařízení jsou velmi špatné.

"Lékaři jsou obleženi zraněnými, jsou zcela vyčerpaní a zásoby anestetik docházejí," prohlásil mluvčí MVČK Roland Huguenin-Benjamin, který má Bagdád na starosti.

Lékaři totiž museli přijmout mnohem více pacientů, než na jaká je kapacita nemocnice. Proto jim také docházejí anestetika a některé pomůcky. Za poslední den převzali čtyři mrtvé a 176 zraněných.

"Chirurgové v uplynulých dvou dnech pracovali čtyřiadvacet hodin denně a většina je vyčerpaná. Podmínky jsou strašné," dodal mluvčí.

Chemie u Hindíje
Američtí specialisté na chemické a biologické zbraně našli další možnou skrýš. "Detektory něco ukázaly. Nic bližšího nevíme, ale možná je to ten pravý důkaz," komentoval major Ros Coffman nález jižně od středoiráckého města Hindíja.

"Hledáme skryté zbraně hromadného ničení a související vybavení, ne oblaka jedovatého plynu, která se vznášejí nad vojáky," vysvětlil major Ros Coffman z 3. pěší divize, proč jsou zatím jen omezené informace. - více zde

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Odřízli jsme Bagdád, tvrdí USA
Na bagdádském letišti přistáli Američané

Příslušníci americké námořní pěchoty nesou tělo spolubojovníka, který přišel o život při bojích u jednoho z mostů vedoucích do irácké metropole Bagdádu. (7. dubna 2003)

, ,

Nejlepší videa na Revue