(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Krvavý Bagdád vykročil k genderové rovnosti, v čele města stanula žena

  • 34
Irácký premiér Hajdar Abádí jmenoval do čela Bagdádu poprvé v historii ženu. Dekra Alúšová se ujala postu minulou neděli a slíbila, že město vyčistí od korupce i násilí. Lidskoprávní organizace také doufají, že bude propagovat ženská práva.

Alúšová je jedinou ženskou starostkou významnějšího města v celé Arabské lize. Stojí před ní těžký úkol. Bagdád je od pádu Saddáma Husajna považován za jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Naposledy zejména kvůli sunnitským teroristům z Islámského státu, kteří páchají teroristické útoky proti šíitům.

Mrtví v Iráku

Minulý rok v Iráku zahynulo celkem 17 049 civilistů. Teroristé z Islámského státu zabil přes čtyři tisíce lidí, při leteckých úderech irácké armády zemřelo 1 700 civilistů a 120 při spojeneckých náletech. Kdo má na svědomí zbylé tisíce lidí, se nepodařilo zjistit.

Například v úterý při sérii výbuchů zemřelo nejméně 37 lidí. V loňském roce v provincii Bagdád zemřelo násilnou smrtí nejvíc civilistů z celého Iráku, 4 767, píše web Iraq Body Count. To je téměř dvakrát víc než v roce 2013.

„Díky velkému úsilí bude Bagdád čisté město,“ řekla Alúšová irácké tiskové agentuře při nástupu do funkce. Předtím působila na ministerstvu vyššího školství a vědy. Na řešení bagdádských problémů bude přímo spolupracovat s vládou.

Uživatelé sociálních sítí na ní obdivují, že není spojena s žádnou politickou stranou ani koalicí a v nové funkci jí přejí hodně štěstí. „Alúšové všichni věříme, vkládáme do ní optimismus,“ napsala na svém twitterovém účtu Irácká liberální strana.

21.února 2015 v 14:38, příspěvek archivován: 25.února 2015 v 13:47

لأول مرة في تاريخ بغداد تباشر غدا المهندسة ذكرى علوش مهامها أمينة العاصمة. . كل التمنيات لها بالتوفيق pic.twitter.com/lZmP1SwA6O

Irák čelí kritice lidskoprávních organizací kvůli nerovnosti pohlaví a porušování ženských práv. Čtvrtina Iráčanek starších 12 let neumí číst a psát.

„Má jedinečnou příležitost pracovat přímo s premiérem a zajistit, aby hlas žen byl slyšet,“ věří Alúšové Síd Sádik pracující pro pobočku OSN zabývající se ženskou otázkou v Iráku. Věří, že nová starostka bude propagovat ženská práva a rovnost pohlaví.

Islámský stát

Zajnab Hajdarová, irácká studentka biomedicíny v Británii, doufá, že jmenováním Alúšové se otevřou dveře do irácké politiky pro více žen. „Má neokoukaný obličej a její příchod je pro Bagdád novou nadějí. Skutečnost, že je ženou, je jen třešinka na dortu. Dokazuje to, že ženy jsou aktivní součástí společnosti,“ řekla serveru Newsweek.

Kladně její jmenování hodnotí i prezidentka Organizace ženské svobody v Iráku Džanar Muhammadová. Nicméně varuje, aby se Alúšová ve své funkci nestala jen „dekorací“. „Předchozí starosta byl favorit minulého premiéra a neměl absolutně žádné vzdělání. Udělal z Bagdádu centrum korupce a zruinoval základní služby,“ uvedla.

„Bagdád je sen“

Odstupující starosta Naím Abúb čelil dlouhotrvající kritice a především na sociálních sítích si z něj lidé utahovali, že je neschopný. V čele města stál od roku 2013 a s nástupem Abádího do premiérské funkce byl jeho další osud nejistý. Podle mluvčího vlády jeho sesazení nemá být vnímáno jako trest, ale jako „střídání lidí“.

„Abúb je klaun. Abádí ho měl sesadit hned,“ řekl agentuře AFP obyvatel hlavního města Jásir Saffar. Ne všichni obyvatelé Bagdádu s tím souhlasí, někteří minulou neděli proti změně na magistrátu protestovali.

Mezi nejkontroverznější výroky Abúba vyniká ten z března 2014, kdy v televizním rozhovoru popsal Bagdád jako nejkrásnější město světa, přestože iráckou metropoli už několik let paralyzuje nekončící násilí. „Bagdád je sen. Nyní je to nejkrásnější město a bude i v budoucnu. Je krásnější než Dubaj či New York,“ tvrdil Abúb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video