Zraněný irácký chlapec

Zraněný irácký chlapec - Zraněný dvanáctiletý irácký chlapec Alí Ismaíl Abbás leží v bagdádské nemocnici poté, co byl zraněn během spojeneckého bombardování Bagdádu. (6. dubna 2003) | foto: Reuters

Bagdád je noční můrou zdravotníků

  • 92
Mezinárodní výbor Červeného kříže přikázal svým lidem přerušit práci v Bagdádu. Situaci v irácké metropoli považuje za nebezpečnou a chaotickou. Zřejmě poslední kapkou bylo zranění pracovníka konvoje, který se snažil dostat k lidem ležícím na bagdádské ulici.

"Nikoli bez lítosti oznamujeme, že jsme kvůli nebezpečné a chaotické situaci přerušili práci bagdádské mise," oznámil Muín Kasis, mluvčí Červeného kříže v jordánském Ammánu.

Přerušení činnosti je podle humanitární organizace, pro níž v Iráku pracuje deset cizinců a sto místních obyvatel, dočasné.

Činnost Červeného kříže nejvíc komplikuje chaos panující v Bagdádu. Na mnoha místech se sanitky nemohou dostat k raněným, které zasáhly střely při pokračujících bojích mezi americkými a iráckými vojáky.

"Viděli jsme mnoho raněných na silnicích a mostech, ale nemáme možnost je odvézt. Jakmile se k nim někdo pokusí dojet, dostane se okamžitě do palby," řekl CNN Roland Huguenin-Benjamin, mluvčí bagdádské mise.

Mezinárodní výbor Červeného kříže od úterý také pohřešuje kanadského pracovníka poté, co se dvě auta označená logem MVČK dostala do palby. Dvěma zdravotníkům se podařilo utéct, ale osmačtyřicetiletý Vatche Arslanian zmizel.

"Zatím jsme se nedostali na místo, kde byl naposledy spatřen. Pomocná mise se musela kvůli bojům stáhnout. Nemáme o něm žádnou zprávu. Obáváme se, že byl zraněn," sdělil Mezinárodní výbor Červeného kříže ze sídla v Ženevě.

Svou činnost v Iráku přerušila i mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. Na počátku dubna ztratila v Bagdádu dva pracovníky. "V této situaci nelze pracovat," řekl výkonný ředitel Nicolas de Torrente.

Lékaři bez hranic se domnívají, že se francouzský šéf bagdádské mise a súdánský logistický odborník dostali do iráckého zajetí. Na zmizení svých kolegů přišli zdravotníci 2. dubna po návratu ze směny v nemocnici Kindi.

S působením v Iráku váhají i další humanitární organizace. Vysílají proto nejdřív týmy k posouzení situace. "Bohužel jsme museli přerušit práci v době, kdy potřeby iráckých civilistů rostou," podotkl Nicolas de Torrente.


Video