Dva a půl metru vysokou sochu Bafometa odhalili v Detroitu američtí satanisté.

Dva a půl metru vysokou sochu Bafometa odhalili v Detroitu američtí satanisté. | foto: Facebook, The Satanic Temple

Satanisté chtěli Bafometa v parlamentu, soud nařídil odnést i Desatero

  • 200
Spolek amerických satanistů odhalil v Detroitu sochu okřídleného muže s kozlí hlavou. Bronzový Bafomet, který je pro ně zpodobněním ďábla, měl původně stát před parlamentem v Oklahomě, plány nakonec satanistům překazil soud. Rozhodl, že do vládních budov nepatří náboženské symboly. Zmizet tak ovšem musí i Desatero přikázání.

Uplynulý víkend patřil v Detroitu netradiční náboženské akci. Město hostilo největší veřejný satanistický obřad ve své historii. Zhruba sedm set lidí dorazilo na utajené místo, kde slavnostně odhalili bronzovou sochu Bafometa.

Zpoza obráceného krucifixu zněly během večera tóny punkové hudby, hosty ozařovalo rudé světlo a zahalenou sochu střežili polonazí muži se svícemi v rukou, líčí atmosféru sobotního večera konzervativní televize Fox News. O odhalení sochy se nakonec postarala dvojice homosexuálů.

Na 2,5 metru vysoké umělecké dílo se satanisté složili sami. Veřejná sbírka vyhlášená na serveru Indiegogo jim vynesla 28 tisíc dolarů, v přepočtu více než 690 tisíc korun. Bafomet je po slavnostním odhalení opět schovaný a satanisté hledají místo, kam by mohli sochu postavit.

Když Desatero, tak i špagetové monstrum

Bafometa chtěli autoři nápadu umístit na pozemky státního kapitolu v Oklahomě, kde měl zastínit Desatero přikázání. To nechal v roce 2012 před budovou vztyčit republikánský poslanec Mike Ritze. Od té doby vyvolává vášně.

Na Desatero si stěžovala Americká unie pro lidská práva, neboť údajně na státních pozemcích nepřiměřeně propaguje křesťanství. Roku 2014 Desatero zničili neznámí vandalové a obnovy se dočkalo až letos, píše server Christianity Daily.

Satanisté, kterých se ve Spojených státech podle televize ABC schází asi dvacet tisíc, se podle svých slov rozhodli Bafometovou sochou parlamentní pozemky trochu vyvážit. A nebyli sami. Svou sochu žádali i pastafariáni - stoupenci parodického náboženství, kteří za stvořitele světa považují Létající špagetové monstrum.

Kontroverze kolem památníku doputovala až k oklahomskému nejvyššímu soudu. Ten sice pastafariánům a satanistům recesi překazil, zdaleka nejvíc ovšem rozzuřil oklahomské konzervativce. Ústava třímilionového státu totiž zakazuje, aby byly státní nemovitosti využívány k podpoře jakékoli sekty i církve. Soudci proto nařídili, aby od oklahomského kapitolu zmizelo i Desatero.

Konečné rozhodnutí padlo v pondělí a nedá se vůči němu odvolat. Republikánská guvernérka Mary Fallinová ovšem už začátkem července dala najevo, že pomník odstraňovat nehodlá.

„Oklahoma je stát, ve kterém respektujeme zákony. Nebudeme ignorovat státní soudy a jejich rozhodnutí. Jsme ovšem také stát se systémem tří vyvážených mocí,“ upozornila guvernérka v deníku Washington Post. Oklahomští poslanci podle ní už naznačili, že pokud soud označí Desatero jako protiústavní, může se ústava změnit. Nevyloučila ani referendum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video