Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Babišův svazek je zfalšovaný, tvrdí bývalý agent StB

  • 450
Andrej Babiš na 98 procent agentem StB nebyl a jeho spis je zfalšovaný. V rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro to řekl bývalý důstojník tajné služby Andrej Kulha. Šéf hnutí ANO jednal odpoledne s Milošem Zemanem o své možné účasti ve vládě. Tu prezident podmiňuje čistým lustračním osvědčením.

"Babiš na 98 procent nebyl agent," řekl bývalý kapitán ekonomické kontrarozvědky, který žije v Bratislavě. Z manipulace se spisem obvinil bývalé kolegy, s nimiž se dostal před sametovou revolucí do konfliktu. Svoje tvrzení je připraven zopakovat před soudem.

Právě Kulha podle archivního svazku, který na Babiše založila komunistická tajná policie, ovšem v roce 1987 vypracoval dokument o přerušení spolupráce StB s agentem Burešem, což prý bylo krycí jméno Babiše. K přerušení spolupráce StB prý přistoupila kvůli tomu, že agent Bureš byl coby pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex vyslán na dlouhodobou služební cestu do Maroka. V tomto dokumentu se také píše, že "agent přistupoval k tajné spolupráci zodpovědně".

Záznamy o Babišově spolupráci s StB zveřejnil bratislavský Ústav paměti národa (ÚPN). Šéf Agrofertu, pod který spadá i vydavatelství MAFRA a tím pádem i iDNES.cz, měl podle dokumentů spolupráci podepsat v listopadu 1982.

V zachovalé částí Babišova svazku je rukou psaná poznámka s podpisem Kulhy z roku 1988 o odstranění nedostatků, které ve svazku zjistila kontrola, a informace, že návrat tajného spolupracovníka Bureše z Maroka se předpokládá koncem roku 1989.

Slovenský list Sme před měsícem napsal, že Kulha zmiňované záznamy se svým podpisem nezpochybnil, a to ani jím podepsaný dokument ohledně konspiračního bytu, v němž se prý agent Bureš setkával s pracovníky StB. Deník dříve s odvoláním na informace z archivních dokumentů také uvedl, že krycí jméno Bureš figuruje také ve zprávách z operace s názvem Voják a Oko.

Je to pseudokauza, tvrdí Babiš

"O tom fakt nic nevím, s StB jsem nespolupracoval," reagoval na nová zjištění Babiš. "Tato pseudokauza týkající se doby před třiceti lety byla ODS a TOP 09 zneužita proti mě v předvolebním boji," tvrdí. Za aférou podle něj stojí některá média, ze Slovenska i ČR.

"Ředitel Ústavu paměti národa od vyhlášení parlamentních voleb vystupoval velice nestandardně. Rok a sedm měsíců před tím mou žalobu vůbec neřešil, mlčel a byl pasivní," doplnil Babiš v textové zprávě.

Babiš se s ÚPN soudí a trvá na tom, že StB na něho vedla svazek bez jeho vědomí a že je oběť. Případ považuje za zmanipulovaný. Vedení ÚPN nechtělo na tvrzení o falšování svazků bezprostředně reagovat, uvedl týdeník.

Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ovšem nedávno deníku SME řekl, že už přečetl tisíce spisů, ale s tím, že by důstojníci StB falšovali záznamy, se setkal zatím jen jednou.

Babiš jednal se Zemanem v Lánech

Z koaličních jednání vítězné ČSSD s hnutím ANO a KDU-ČSL zatím vyplývá, že by mohl Babiš v kabinetu zaujmout post ministra financí nebo vicepremiéra pro ekonomiku. Babiš v neděli zopakoval, že sám má zájem stát se vicepremiérem pro ekonomiku, a v České televizi pak prohlásil, že bude usilovat o obě tyto vládní funkce zároveň.

Prezident Miloš Zeman se ale nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen ministry s čistým lustračním osvědčením, které by měl asi Babiš problém před verdiktem soudu získat.

Babiš v neděli odpoledne zavítal na zámek v Lánech a s prezidentem se sešel. "Jednal jsem o jeho názoru na mé působení ve vládě," napsal Babiš ČTK v textové zprávě. Hrad obsah schůzky odmítl komentovat.

Babiš v nedělním diskusním pořadu televize Prima Partie prohlásil, že se Zemana pokusí přesvědčit, aby svůj postoj ohledně lustračního osvědčení změnil. Odpolední schůzka se Zemanem podle něj žádný konrétní výsledek nepřinesla. "Názor pana prezidenta je, že problém mé účasti ve vládě řeší přijetí zákona o státní službě," uvedl.

Zákon o veřejné službě byl schválen už před lety, ale momentálně zatím nevešla v účinnost část, která právě řeší problematiku lustračních osvědčení. V pořadu televize Prima Partie to připomněl i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle nějž by se jednání o složení kabinetu neměla zastavit na interpretaci lustračního zákona. Pětadvacet let od revoluce nastal čas na otázku, zda má být tato norma vůbec uplatňována, řekl Sobotka.

Andrej Babiš odmítá, že by s StB spolupracoval. Takto se k obviněním vyjádřil v září: 

18. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video