Tomáš Kejkla pomáhá Babišovi (na fotce) v boji o 22 miliard. Chtěl ho někdo na motorce zabít?

Tomáš Kejkla pomáhá Babišovi (na fotce) v boji o 22 miliard. Chtěl ho někdo na motorce zabít? | foto: Michal Šula

Babišův muž měl nehodu. Byl to pokus o vraždu?

  • 7
Před třemi týdny se mezi Rakovníkem a Prahou stala nehoda. Modrá dodávka tu v zatáčce najela do protisměru a vytlačila do příkopu muže na motorce. Ze zdánlivě obyčejné bouračky se může vyklubat až pokus o vraždu a velká zákulisní hra o 22 miliard korun.

V osmdesátikilometrové rychlosti dostal muž na motorce smyk a vletěl do příkopu. V kaluži krve pak nehybně ležel na zemi. Dodávka odjela, aniž by se někdo z osádky snažil motocyklistovi pomoci.

Mužem na motorce byl podnikatel Tomáš Kejla. A ten figuruje v úplatkářské aféře kolem třetího nejbohatšího Čecha Andreje Babiše, majitele největší soukromé firmy v zemi - chemické a potravinářské společnosti Agrofert.

Babiše se před měsícem pokusil vydírat polský lobbista Jacek Spyra. Podle policie chtěl Spyra po Babišovi 10 milionů korun za to, že mu v Polsku údajně zajistí beztrestnost. Polská prokuratura tam prověřuje, nakolik by mohl být Babiš zapleten do úplatkářské aféry kolem privatizace petrochemického gigantu Unipetrol, jež získal před třemi lety od české vlády polský koncern PKN Orlen.

Podnikatel Kejla byl prostředníkem v jednáních mezi Spyrou a Babišem. A dokonce se zúčastnil schůzky, na které Spyra požadoval 10 milionů korun. Tuto schůzku už však po upozornění Babišova právníka Alexeje Bílka tajně nahrávala policie. Oba aktéry - Spyru a Kejlu - pak přímo z budovy Agrofertu odvezla zásahová jednotka.

Zatímco Spyra skončil ve vazbě, Kejlu hned druhý den pustili na svobodu. Oba jsou však stíháni pro pokus o podvod a hrozí jim až dvanáct let vězení.

Kejkla pracuje pro Babiše jako analytik
Během vyšetřování se však ukázalo, že role Kejly nemusí být vůbec záporná a že ho Spyra mohl jen zneužít. Kejla totiž už léta pracuje pro Babišovo impérium jako analytik.

Spyra se s ním zkontaktoval začátkem letošního roku a chtěl, aby ho seznámil přímo s Babišem. Tomu pak Spyra nabídl "luxusní lobbistické služby" v Polsku, protože má kontakty ve vládních kruzích, u policie, ale i v PKN Orlen. Babiš souhlasil. Ale nastavil spolupráci tak, že uzavřel smlouvu s Kejlou a ten uzavřel smlouvu o spolupráci se Spyrou.

Jistý čas vše fungovalo. Spyra předával Babišovi přes Kejlu zajímavé informace z Polska včetně důvěrných dokumentů PKN Orlen a polské prokuratury. Jenže zhruba od května se Spyra změnil a začal tlačit Babiše do kouta: buď peníze, nebo nebude beztrestnost.

Policie hledala celou dobu motiv, proč Spyra začal Babiše vydírat. Detektivové si říkali: polský lobbista se dostal do finančních nesnází, a tak chtěl riskantně, ale "lehce" vydělat 10 milionů.

Babiš požaduje 22 miliard korun
Teď však detektivové začínají uvažovat o jiné možnosti. Podle ní mohl chtít Spyra Babiše "jen" zdiskreditovat. Celý případ totiž může souviset s arbitráží o astronomickou sumu 22 miliard korun. Tyto peníze požaduje Babiš za to, že mu firma PKN Orlen jednostranně vypověděla spolupráci.

Babiš původně pomohl polskému koncernu vybojovat v Česku privatizaci Unipetrolu a za to měl slíbeno, že za výhodných podmínek dostane od Poláků pět chemiček patřících Unipetrolu. To Poláci nedodrželi, a tak se schyluje k arbitráži, jaká v Česku nemá mezi soukromými firmami obdoby. A prokázání jakýchkoli nelegálních praktik některého z aktérů, třeba korupce, může v arbitráži sehrát významnou roli.

Policii vede k této verzi třeba to, že Spyra nechtěl na své poslední schůzce v Agrofertu připravené peníze vůbec převzít. Naopak navrhoval, že pět milionů převezme za týden na jiném místě a že dalších pět milionů by měl Agrofert převést přes zprostředkovatele na účet, který by jim Spyra označil. Takhle se však úplatky obvykle nepřijímají.

Stejně tak hodnotí detektivové i poslední událost: záhadnou nehodu Tomáše Kejly. Jestli si Spyru na zdiskreditování Babiše někdo najal, mohl pak mít zájem zbavit se i důležitého svědka celé operace - tedy Kejly. Ten nehodu jen zázrakem přežil a odmítá se k případu vyjádřit.

Policie nevylučuje, že Kejlova nehoda může být skutečně jen náhoda, ale zaráží ji, že modrá dodávka, po které stále neúspěšně pátrá, nenechala na místě činu žádné brzdné stopy...

                         Kdo je kdo

Andrej Babiš
Majitel firmy Agrofert. Vede spor o 22 miliard korun s polským koncernem PKN Orlen kvůli privatizaci firmy Unipetrol.

Jacek Spyra
Polský lobbista, který dříve pracoval proti Babišovi. Stál za rozpoutáním úplatkářské aféry známé jako "pět na stole v českých", v níž šlo o Unipetrol a po níž přišel Babiš o exkluzivní kontrakt s PKN Orlen. Před měsícem byl zatčen za vydírání Babiše.

Tomáš Kejla
Babišův spolupracovník. Přes něj Spyra Babiše kontaktoval. Byl u klíčových schůzek Babiš-Spyra. Teď měl záhadnou nehodu.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video