Předseda hnutí ANO Andrej Babiš přichází na dvoudenní celostátní sněm ANO,...

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš přichází na dvoudenní celostátní sněm ANO, který začal 25. února v Praze. | foto: ČTK

Babišovy příjmy předal výbor k řešení přestupku. Může dostat pokutu 50 tisíc

  • 377
Mandátový a imunitní výbor Sněmovny předal kauzu nejasnosti příjmů šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše k přestupkovému řízení v Černošicích, pod které spadá Babišovo bydliště v Průhonicích. „Nejasnosti a nepřesnosti tam byly,“ řekl po jednání místopředseda výboru Martin Plišek z TOP. Babišovi hrozí pokuta maximálně 50 tisíc korun.

Ministr financí a šéf ANO, který se jednání výboru nezúčastnil, před tím zveřejnil dopis výboru. Babiš se omluvil za „nepřesný popisek“ u svého čestného prohlášení o mzdě za rok 2014 a pro doložení předložil kopii potvrzení o zdanitelných příjmech vystaveného Agrofertem v roce 2015.

Výbor, který jednal neveřejně, nemá možnost ukládat sankce, ale záležitost teoreticky může předat k přestupkovému řízení. Přesně to se stalo. Jednání se zúčastnilo 13 poslanců a rozhodnutí prošlo těsně.

Na rozdíly v číslech uváděných šéfem ANO upozornil mandátový a imunitní výbor předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček z KSČM.

Neviditelný komunista se zviditelnil, reagoval šéf ANO

„Celou tuto věc dělá pan Koníček proto, aby se zviditelnil. Patnáct let to byl neviditelný poslanec za KSČM, pak ale zjistil, že když bude kritizovat Babiše, začnou se o něj média zajímat. A tak napřed chtěl, abych podpořil výstavbu totálně předražené nové budovy NKÚ. Pak si mě opakovaně zval na výbor kvůli EET, aby mě tam veřejně buzeroval. A teď řeší moje příjmy a média mu na to naskakují,“ sdělil iDNES.cz Babiš.

„Pokud jde o v dopise zmiňovanou položku čestného prohlášení „Mzda (po zdanění)“ - zde byl v roce 2014 uveden nepřesný popisek, neboť částka ve výši 200 926 998 představuje úhrn zúčtované hrubé mzdy, nikoli mzdy po zdanění. Za tuto nepřesnost se omlouvám a pro doložení této skutečnosti přikládám Potvrzení o zdanitelných příjmech vystavené společností Agrofert, a. s. dne 22. 12. 2015,“ napsal šéf ANO v dopise, který zveřejnil před jednáním na sociálních sítích. Na Twitteru také napsal, že věří, že mandátový a imunitní výbor bude příště řešit také daňová přiznání premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotky a lídra TOP 09 Miroslava Kalouska.

06.dubna 2017 v 08:34, příspěvek archivován: 06.dubna 2017 v 10:55

Doufám, že na svém přištím zasedání bude výbor řešit i daňová přiznání Sobotky a Kalouska za posledních 20 let a jak a za co nakoupili byty.

V dopise členům výboru Babiš napsal, že skutečnost, že údaje uváděné v obou formulářích (čestné prohlášení, daňové přiznání) se budou do určité míry lišit, vyplývá ze samotné podstaty a odlišného účelu obou dokumentů. „V čestném prohlášení se uvádějí veškeré příjmy včetně těch, které se nezahrnují do daňového přiznání,“ uvedl ministr financí.

Čísla ani korespondovat nemohou, napsal výboru Babiš

Jako jeden z příkladů uvádí, že zatímco v čestném prohlášení, které píší veřejné osoby, se obecně uvádí obdržené částky příjmů, daňová legislativa umožňuje u určitých druhů příjmů snížit základ daně o související výdaje, například příjmy z pronájmu nemovitého majetku a příjmy z prodeje majetku. „Čísla uváděná v obou dokumentech z principu ani korespondovat nemohou,“ zdůrazňuje šéf ANO.

„Odpověď ministra zveřejněná na sociálních sítím mě neuspokojila,“ řekl při odchodu z jednání mandátového a imunitního výboru Koníček. Babiš mu doporučil, aby si doplnil ekonomické vzdělání.

Celá záležitost vznikla tak, že Babiš v březnu zveřejnil zprávy auditorských firem Ernst & Young a PricewatehouseCooper. Ty potvrdily, že jeho zdaněné i dani nepodléhající příjmy od roku 1996 dosáhly 2,4 miliardy korun, a stačily tak na nákup dluhopisů Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy korun.

Média pak upozornila na nesoulad informací s údaji z majetkových přiznání a Babiš reagoval, že došlo k chybě a v majetkových přiznáních byly hrubé příjmy místo čistých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video